دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

14 راهکار بسیار کاربردی صرفه جویی آب در منزل

با توجه به خشکسالی های پی در پی در سال های اخیر و کاهش چشمگیر منابع آبی، حتما همه باید در مصرف آب صرفه جویی کنیم. اما گاهی هدر رفت آب در خانه از دید ما پنهان است یا از هدر رفت آب در برخی مصارف خانگی غافل هستیم. باید آنها را برای خودمان یادآوری کنیم. در سایت تفریحی 5 عصر با 14راه آسان برای صرفه جویی آب در مصرف خانگی آشنا شوید.

 

روش های ساده برای صرفه جویی آب در خانه

 1. یک فلاش تانک معمولی روزانه 80 تا 100 لیتر آب آشامیدن را مستقیما به فاضلاب تبدیل می کند. برای کاهش آب
  مصرفی در فلاش تانک، یک بطری نوشابه را پر از آب کنید و درون فلاش تانک بگذارید. با این کار 50 درصد صرفه جویی آب خواهید داشت.صرفه جویی آب در فلاش تانک
 2. ظرف های خود را بلافاصله بعد از خوردن نشویید! این یعنی لازم نیست فنجان چای خود را بلافاصله بشویید. اجازه دهید ظرف های بیشتری که کثیف شد همه را با هم بشویید، اینگونه آب کمتری مصرف خواهید کرد.
 3. از ماشین ظرفشویی تنها وقتی استفاده کنید که حجم بسیاری از ظرف روی هم تلنبار شده باشد. ماشین ظرفشویی در هر بار استفاده، صرفنظر از آیتم های بسیاری که در آن وجود دارد، آب(و همچنین برق) بسیار زیادی مصرف می کند.
 4. به جای اینکه وقتی آب سرد می خواهید شیر آب را باز بگذارید تا آب سرد شود، یک بطری آب را هر روز در یخچال بذارید و از آن استفاده کنید.شیر آب باز
 5. باغچه های خود را در صبح یا نزدیک غروب آبیاری کنید، زمانیکه آفتاب گرم نتابد. چون در هوای گرم آب به سرعت بخار و تلف می شود.
 6. اگر یک حیاط سرسبز دارید، از سیستم آبیاری قطره ای برای آبیاری درختان و گل ها استفاده کنید. هزینه کمی می کنید اما با کاهش مصرف آب، این هزینه جبران خواهد شد.
 7. به جای یک حمام طولانی یک دوش سریع بگیرید، به خصوص در فصل تابستان که یک دوش آدم را سرحال میکند به علاوه اینکه آب کمتری مصرف می شود.
 8. وقتی سبزی شسته اید یا از آشپزی آب اضافه آمده است، آنرا دور نریزید و با آن باغچه و گلدانتان را آبیاری کنید.
 9. اگر در فریزر خود قالب های یخ دارید و میخواهید آنها را دور بریزید، به جای ریختن آنها در سینک ظرفشویی، آنها را پای گلدان ها یا باغچه خود بگذارید تا کم کم ذوب شوند.
 10. استفاده از یخ پای گلدان برای صرفه جویی آبوقتی مسواک میزنید یا ریش خود را می تراشید یا دست خود را می شویید، شیر آب را ببندید.
 11. وقتی منتظرید تا آب گرم شود، آب جاری که در حال هدر رفتن است را جمع آوری کنید و با آن باغچه خود را آبیاری کنید.
 12. جای شیر فلکه اصلی منزل را بدانید. در مواقعی که جایی از خانه لوله بترکد با بستن شیر اصلی مانع از هدر رفت آب و همچنین آسیب به بقیه لوله ها می شوید.
 13. تمامی شیرآلات خانه را چک کنید. اگر نشتی دارند یا خوب بسته نمی شوند، نقص آنها را برطرف کنید. باور کردنی نیست اما یک شیر خراب می تواند تا 15 لیتر آب در روز را هدر دهد!!
 14. لوله های آب گرم را با عایق های حرارتی ایزوله کنید. دور آنها را عایق حرارتی بپیچید تا برای گرم شدن آب زمان زیادی تلف نشود و آب هدر نرود.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.