شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

دهم خرداد مصادف با ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام

ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام، مصادف است با ده خرداد که امام حسن (ع) در سال سوم هجرت چشم به جهان گشود، و جالب اینجاست که ولادت امام حسن مجتبی  مصادف است با شب نیمه ماه رمضان که بهترین ماه خدا و ماه خیر و برکت می باشد. لازم به ذکر است که در این رابطه در کتب شیعه و سنت طور دیگرى هم بیان گشته است كه خلاف مشهور می باشد. در مجله اینترنتی 5 عصر قصد داریم تا داستان ولادت امام حسن مجتبی و مراسم نامگذاری حضرت و انجام مراسم دینى و سنتهاى مذهبى را برای شما عزیزان به اختصار شرح دهیم.

ولادت امام حسن مجتبی 1

داستان ولادت امام حسن مجتبی (ع)

باید خاطر نشان کرد که داستان ولادت امام حسن مجتبی(ع)  به گونه ‏اى است كه در روایات شیخ صدوق و عیون اخبار الرضا(ع) و از جمله روایات دیگر شیعه و اهل سنت از آن به مکررات نقل شده است و از امام سجاد(ع) روایت‏ گشته و ایشان این گونه فرمود که:

چون فاطمه (س)، فرزند خویش امام حسن(ع) را به دنیا آوردند، به پدرش على(ع) عرض نمودند: برای او اسمی انتخاب کن.

حضرت على(ع) فرمودند: من در آن حد نیستم که برای او اسمی برگزینم از این رو در مورد نامگذارى اسم حضرت به نزد رسول خدا رفت و كودك را در پارچه زرد رنگی پیچیدند، و پیش پیامبر رفتند.

حضرت رسول (ص) فرمودند: آیا من به شما نگفته ام كه کودک را در پارچه زرد رنگ نپیچید؟ بعد ایشان خود پارچه را کناری گذاشت و کوذک را در پارچه سفید رنگی پیچید، سپس رو به حضرت على(ع) نمود و فرمودند: آیا اسمی برای او انتخاب کرده ای؟

حضرت علی (ع) عرض نمودند: من در نامگذارى اسم کودک هرگز غیر از شما سبقت نمی گیرم.

پیامبر اکرم (ص)فرمودند: من هم در نامگذارى اسم او بر خدا پیشی نمی گیرم!

 

نامگذارى امام حسن مجتبی (ع)

 

خداوند رحمن و رحیم به جبرئیل وحى نمودند كه براى محمد پسرى به دنیا آمده است، پیش او برو، تبریك بگو و به او بگو: به درستی كه على پیش تو به مانند هارون است به پیش موسى، پس او را به اسم پسر هارون نام گذاری کن!

جبرئیل نیز از سوى خداوند به سوی حضرت محمد (ص) رفت و به او عرض تهنیت نمود و گفت: خداوند بزرگ امر نموده که او را به نام پسر هارون اسم بگذاری. حضرت محمد (ص) سوال کردند: اسم پسر هارون چه می باشد؟

جبرئیل عرض نمود: «شبر».

حضرت فرمودند: زبان من عربى می باشد.

جبرئیل عرض نمود: اسم او را «حسن‏» بگذار. و پیامبر اکرم (ص) نام او را حسن گذاشت.

ولادت امام حسن مجتبی 2

ولادت امام حسن مجتبی علیه السلام به روایت دیگر

اما در برخی روایات و كتابهاى شیعه و اهل سنت اینطور آمده  است كه چون امام حسن مجتبی (ع) متولد شدند، حضرت علی (ع) نام او را «حرب‏» بگذاشتند، و وقتی که حضرت محمد (ص) مطلع شد ‏به حضرت على(ع) امر نمودند تا نام او را به ‏«حسن‏» تغییر نام دهند.

و یا در برخی روایات آمده است که حضرت على(ع) نام او را «حمزه‏» گذاشتند و چون امام حسین(ع) متولد شدند اسم او را «جعفر» نهادند، و بعد رسول خدا (ص) به حضرت على (ع) فرمودند: به من امر شده كه نام این فرزند را تغییر بنمایم، و از حضرت على(ع) خواست که نام آن دو را «حسن‏» و «حسین‏» بگذارند، و على(ع) نیز چنین کرد.

در كتاب ذخائر العقبى از عمران بن سلیمان اینگونه روایت شده است که فرمودند:

 

«الحسن و الحسین اسمان من اسماء اهل الجنة، ما سمیت‏بهما فى الجاهلیة‏»

حسن و حسین دو نام از نامهاى اهل بهشت می باشد كه در زمان جاهلیت‏ سابقه نداشته است.

 

ولادت امام حسن مجتبی 3

انجام مراسم دینى و سنتهاى مذهبى

باید خاطر نشان کرد از سنتهاى اسلامى در رابطه با نوزاد، گفتن اذان و اقامه در گوش راست و چپ نوزاد می باشد كه پیامبر اکرم(ص) این سنت را درباره امام حسن مجتبی(ع) انجام دادند، و در گوش راستش‏ اذان و در گوش چپ او اقامه گفتند و گوسفندى براى او قربانى نمودند و یك ران آن را به قابله دادند، لازم به ذکر است که در برخى روایات آمده است كه حضرت این كار را در روز هفتم انجام نمودند.

از سنتهاى دیگر نوزاد در اسلام تعویذ او به دعا می باشد، یعنى براى سلامتى و دوری از چشم زخم و جن و انس با خواندن و نوشتن دعا او را به خداوند بخشنده مى‏سپارند. و طبق روایات پیامبر اکرم(ص) امام حسن و حسین(ع) را به این دعا تعویذ کردند:

 

«اعیذ كما بكلمات الله التامة من كل شیطان وهامة و من كل عین لامة‏»

شما را پناه مى‏ دهم به كلمات تامه و كامله خداوند از شر شیطان بدخواهى و از چشم زخم.

 

ولادت امام حسن مجتبی 4

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.