دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

عواملی که باعث سقط جنین می شوند!

تعریف پزشکی سقط جنین به از دست رفتن ناگهانی حاملگی پیش از هفته۲۴ حاملگی گفته می شود. نیمی از حاملگی ها ، پیش از لانه گزینی در رحم از دست می روند. بلافاصله پس از لانه گزینی حدود سی درصد حاملگی ها از بین می روند ، حتی پس از آنکه حاملگی از نظر بالینی قابل شناسایی شود نیز حدود بیست درصد سقط تا هفته ۱۴ اتفاق می افتد.

خطرناک ترین هفته بارداری

سقط جنین

خطرناک ترین زمان بین هفته ۶ تا ۸ بارداری است. حدود نیمی از جنین های سقط شده در این دوره دچار ناهنجاری های کروموزومی هستند و بهتر است که سقط جنین رخ دهد. در غیر این صورت فرزند به دنیا آمده دچار مشکلات و بیمارهای مختلفی خواهد شد.ممکن است سقط جنین تا چند هفته بعد نیز اتفاق نیفتد تا زمانی که خونریزی مختصر با دردی مانند قاعدگی رخ دهد. دومین علت شایع سقط این است که جنین به طور نامناسبی در بافت مخاط رحم جایگزین شده باشد. عامل خطر دیگر سن مادر است ، با افزایش سن مادر ، خطر سقط نیز بیشتر افزایش می یابد.

عواملی که باعث سقط جنین می شوند

سگار کشیدن ، برخی داروهای خاص ، حاملگی چند قلویی وضعیت های بد کنترل شده مانند دیابت و اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس می توانند خطر سقط را افزایش دهند. به طور کلی عواملی که باعث سقط جنین می شوند را می توان به دو دسته تقسیم کرد:

  • اول ، عوامل جنینی شامل نمو غیر طبیعی تخم که منجر به سقط جنین خود به خود می شود و ناهنجاری های ارثی و ژنتیکی جنین که ۵۰ تا ۶۰ درصد موارد سقط جنین را شامل می شوند.
  • علت دوم ، عوامل مربوط به مادر هستند. عفونت های مادری به ویژه سرخجه ، تب مالت و عفونت های مقاربتی می تواند منجربه سقط جنین شود. بیماری های مزمن ناتوان کننده در مادر مثل سل ، سرطان ، افزایش فشارخون ، بیماری کلیوی می تواند منجربه مرگ جنین شود . بیماریهای غدد نظیر کم کاری تیروئید و دیابت قندی هم از عوامل دیگر هستند. مصرف سیگار ، الکل ، داروهای ضد بارداری و سموم محیطی نظیر سرب ، آرسنیک می تواند در این زمره قرار گیرد. جنین از نظر ژنتیک یک عامل خارجی برای مادر است و بدن مادر بر علیه آن پادتن می سازد و جنین را دفع می کند .
در بعضی از زنان نقص تکاملی رحم در دوران جنینی منجر به ایجاد رحم دو شاخ یا یک شاخ با انواع ناهنجاری های شکلی رحمی می شود که این نقایص می تواند به جنین فشار وارد کند. وجود فیبروم یا چسبندگی رحم نیز می تواند باعث سقط جنین در زن باردار شود. باز بودن بیش از حد دهانه رحم به دلیل مادرزادی یا کشش بیش از حد در بازکردن آن در هنگان زایمان قبلی یا سقط منجر به نارسایی و ضعف دهانه رحم می شود و می تواند سقط خود به خودی را پدید آورد که قبل از سه ماهگی می باشد. مطالعات نشان می دهد که سقط در زنان باردار زیر بیست سال و بالای چهل سال بیشتر است و همچنین در پدران خیلی حوان یا پیر نیز این حالت افزایش می یابد
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.