دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

تولید دستگاه ضد تگرگ توسط مهندسان ایرانی

سالانه در سراسر ایران خسارت هنگفتی بر اثر اصابت تگرگ به مزارع و باغات کشاورزی ایجاد می شود. آبی که قرار است به صورت باران موجب رشد گیاهان شود، آفت آن ها می گردد. امروزه در سراسر دنیا از دستگاه های ضد تگرگ استفاده می شود. تا چند سال گذشته این دستگاه به کشور وارد می شد. اما در حال حاضر مهندسان ایرانی توانسته اند دستگاه ضد تگرگ را تولید انبوه نمایند. در مجله اینترنتی 5 عصر درباره دستگاه تبدیل تگرگ به باران و برف یا همان دستگاه ضد تگرگ بیشتر بخوانید.

تگرگ

تاریخچه دستگاه ضد تگرگ

از گذشته تا کنون روش های بسیاری برای کاهش خسارت تگرگ ابداع شده است. در قرون وسطی در اروپا کشاورزان برای جلوگیری از خسارت تگرگ از زنگ کلیساها استفاده می کردند. زمانی که ابرهای سفید و عظیم می آمد و رعد و برق شروع می شد، زنگ کلیساها را به صدا در می آوردند تا از شدت بارش تگرگ بکاهد. همچنین در آن زمان از توپ های جنگی نیز
برای این کار استفاده می شد. با شلیک هوایی توپ ها از وقوع تگرگ جلوگیری می کردند. پس از جنگ جهانی دوم و پیشرفت بشر در صنایع مختلف، دستگاه ضد تگرگ اختراع شد. اما وسعت کارکرد آن بسیار محدود بود. سالانه 70 درصد از زمین های کشاورزی در اتحاد جماهیر شوروی، مورد تهاجم تگرگ قرار می گرفت. در اواسط قرن 19 شوروی برای جلوگیری از خسارت تگرگ از موشک های خاصی استفاده می کرد که ترکیب نقره یدید (Agl) را بر روی ابرها پخش می کرد.

ضد تگرگ

عملکرد دستگاه ضد تگرگ

کلیت دستگاه ضد تگرگ تولید امواج صوتی قوی برای جلوگیری از تشکیل گلوگه های یخی است. در دستگاه ضد تگرگ ترکیبی از اکسیژن و اسیتیلن در محفظه ای خاص منفجر می شود. این انفجار باعث تولید امواج قوی صوتی می گردد.
شیپور دستگاه این امواج را به سمت ابرهای هدف هدایت می کند. با برخورد امواج صوتی با مولکول های یخ زده آب، از تشکیل تگرگ جلوگیری می گردد. در نهایت رطوبت موجود در ابرها به شکل باران یا برف ملایم به زمین می رسد. با این اینکه دستگاه ضد تگرگ در عمل کار می کند، اما هنوز تئوری علمی خاصی برای جلوگیری از تشکیل تگرگ ارائه نشده است.

ضد تگرگ

دستگاه ضد تگرگ ساخت ایران

مهندسان و محققان ایرانی توانسته اند مشابه دستگاه ضد تگرگ را تولید، آزمایش و به به تولید انبوه برسانند. نحوه عملکرد سیستم مشابه سیستم های خارجی است. دستگاه ضد تگرگ ایرانی با وزن 1.8 تن و از جنس فولاد سیاه ساخته شده و برای دستگاه ضد تگرگکنترل موقعیت، مجهز به GPS می باشد. همچنین به دلیل داشتن مواد انفجاری به سامانه های کنترل از راه دور مجهز شده تا وضعیت ایمنی آن به صورت آنلاین چک شود. همچنین با فن آوری GPRS قابلیت کنترل دستگاه با گوشی های هوشمند ایجاد شده و قابلیت راه اندازی خودکار بر اساس داده های هواشناسی را دارد. دستگاه ضد تگرگ ایرانی توان تولید صوتی با شدت 130 دسی بل را داراست و مساحتی بالغ بر 100 هکتار را می تواند پوشش دهد. تاکنون دستگاه ضد تگرگ ایرانی در نقاط مختلف ایران زمین از جمله آذربایجان شرقی، آذربایجان شرقی، لرستان، خراسان جنوبی، زنجان، تهران و مازندران نصب و راه اندازی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.