شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

5 دلیل برای در لحظه زندگی کردن‌ !

در لحظه زندگی کنید. در لحظه زندگی کردن‌ ساده به نظر می رسد اما ما به عنوان انسان، بسیار سخت از لحظه ها لذت می بریم. چرا این گونه است؟ ما زمان زیادی را برای مرور لحظات گذشته یا نقشه کشیدن برای آینده صرف می کنیم. ‌این بدان معناست که ما لحظات زیادی را از دست می دهیم و به درستی از آن ها استفاده نمی کنیم. به همین خاطر اغلب فراموش می کنیم بایستیم و گل های رز را بو کنیم. ما زمانی را نمی گذاریم تا از در لحظه زندگی کردن‌ ، لذت ببریم. این ناراحت کننده است زیرا مطمئن نیستیم و نمی دانیم چند لحظه ی دیگر را زنده خواهیم بود.

پیشنهاد من این نیست که زمان کمتری برای برنامه ریزی بگذاریم، چرا که این یک مشاوره ی غلط و اشتباه است. برنامه ریزی هدف، برای ما مهم است، مخصوصاً اگر تمایل به رضایت و خرسندی در زندگی شخصی و حرفه ای داشته باشیم. برنامه ریزی برای رسیدن به اهداف دست یافتنی، طی کردن مراحل و برداشتن گام ها برای دست یافتن به آن ها، یک روش قدرتمند برای پرورش و رشد مسؤولیت شخصی است. پیاده سازی این گونه اهداف برنامه ریزی شده، به زندگی ما معنا می بخشد، زیرا در ما احساس از خود گذشتگی، تعهد انجام کاری قوی و اغلب پشتکار فراوان در دستیابی به این اهداف را ایجاد می کند.

اغلب برای ساختن آینده خیلی صحبت می کنیم و نقشه می کشیم، اما درباره ی ساختن حال چه طور؟ ما همه خواهان خوشبختی واقعی هستیم و برای دستیابی به این هدف لذت بخش باید در حال و اکنون زندگی کنیم. تمرکز بیش از حد بر روی آینده، استرس و افکار منفی را به ارمغان خواهد آورد.

چرا شما باید بر روی در لحظه زندگی کردن‌ ، به جای برنامه ریزی و نقشه کشیدن زیاد برای آینده تمرکز کنید؟

 ۱- لحظه ی حال تنها لحظه ای است که هم اکنون می توانید بر روی آن کنترل داشته باشید

در لحظه زندگی کردن‌

مهم نیست شما چقدر برنامه ریزی کرده اید و نقشه کشیده اید. شما هرگز نخواهید دانست زندگی چه بازی هایی برای شما تدارک دیده است. تنها زمانی را که می دانید، لحظه ی اکنون است. لحظه ای که در حال تجربه ی آن هستید، تنها زمانی است که می توانید آن را کنترل کنید. شما می توانید انتخاب کنید، از در لحظه زندگی کردن‌ لذت ببرید یا از آن بیزار باشید. شما همچنین می توانید انتخاب کنید تا نسبت به این لحظه کاملاً بی تفاوت باشید و آن را هدر دهید، اما در هر حال، لحظه ی اکنون، در کنترل شماست. برنامه ریزی نمی تواند شما را از زمان حال بیرون ببرد. این کار ممکن است به شما در انجام اهدافتان کمک کند، اما کیفیت زندگی شما را برای لحظه ای که اکنون در آن هستید، بهتر نخواهد کرد. برنامه ریزی و نقشه کشیدن، دستاورد مطلوب شما را برای آینده ضمانت نخواهد کرد؛ پس چرا کنترل آن چه می توانید اکنون انجام دهید، را نمی پذیرید؟

 ۲- هر لحظه یک هدیه است

هیچ ضمانتی برای تعداد لحظاتی که تجربه خواهید کرد وجود ندارد. بسیار مهم است که این را بدانید. هیچ کس نمی داند که آیا زندگی لحظه ی دیگری برای او در نظر گرفته است یا نه. تضمینی برای لحظه ی بعدی شما وجود ندارد،‌ پس چرا از لحظه ای که اکنون در آن هستید، بهره ی کافی را نبرید؟ اگر به طور مداوم در حال برنامه ریزی برای مرحله ی بعدی زندگی خود باشید، لحظات حال را از دست می دهید. شما تنها در حالی می توانید طعم زندگی را تجربه کنید که در لحظه ی اکنون زندگی کنید. ممکن است گاهی غیر واقعی به نظر آید، اما این موضوع احساس خوبی را به وجود می آورد. زمان را پیش بینی شده فرض نکنید. وقتی لازم است برنامه ریزی کنید، اما لذت زمان حال را برای انجام این کار صرف نکنید. همان طور که یک سخن قدیمی می گوید:

«‌زندگی کوتاه است، ‌پس تا جایی که می توانید از آن لذت ببرید.»

 ۳- در لحظه زندگی کردن‌ ، استرس شما را به شدت کاهش می دهد

در لحظه زندگی کردن‌

فکر کردن زیاد درباره ی آینده و یا گذشته، اغلب باعث به وجود آمدن استرس می شود. اگر چه بعضی از استرس های به وجود آمده مفید هستند، اما استرس های به وجود آمده از زندگی نکردن در زمان حال، می تواند باعث ضرر رساندن به سلامت روحی، فیزیکی و احساسی فرد شود. برنامه ریزی زیاد باعث به وجود آمدن استرس های غیرضروری می شود. وقتی این اتفاق می افتد که شما نمی توانید در لحظه ی حال زندگی کنید. زندگی خود را با استراتژی های « در لحظه زندگی کردن‌ » تقویت کنید. این کار به شما کمک می کند تا تمرکز بیشتری بر روی هر لحظه داشته باشید.

احتمالا شما یک زمان ۵ ساعته برای آرامش ندارید و همین طور برنامه های تفریحی این چنینی در آینده ی شما وجود ندارد. اما ایجاد یک تغییر در زندگیتان می تواند به شما در کاهش استرس و فشار کمک کند. خواهید دید وقتی ذهن شما به جای تمرکز بر روی زمان حال، بر آینده متمرکز می شود، شما تبدیل به یک فرد کسل و خمیده خواهید شد. از خود بپرسید آیا این فکر ها لازم است. فهم ساده و شناخت افکارتان به شما کمک می کند تا بیشتر در زمان حال باشید.

 ۴- برنامه ها اغلب آن طور که می خواهید یا انتظار دارید پیش نمی روند

این یک واقعیت است. چه بخواهید باور کنید و چه باور نکنید. چند بار تلاش کرده اید تا برای هدفی برنامه ریزی کنید اما آن طور که شما می خواستید پیش نرفته است؟ شما چه واکنشی داشته اید؟ آیا غمگین شده اید یا تلاش کردید وضعیت را کنترل کنید و آن را بفهمید؟  گاهی برنامه ها شکست می خورند. به عنوان یک انسان، شما ممکن است شکست بخورید. این بخشی از زندگی است. تلاش برای برنامه ریزی هر مرحله در واقع غیر ممکن نیست اما به طور یقین کار سالم و درستی برای شما نیست. بیشتر برنامه های شما، زمانی که به ثمر نمی رسند شما را بیشتر تحریک و غمگین می کنند.

من به شما پیشنهاد نمی کنم با این نگرش که برنامه های شما شکست خواهند خورد، شروع به برنامه ریزی کنید، زندگی خود را با برنامه ریزی پیش ببرید اما به شما توصیه می کنم که اجازه دهید زندگی کار خود را بکند و بازی های خود را انجام دهد. اگر این کار به شما کمک می کند، ادامه دهید و برنامه ریزی کنید اما استفاده و بهره بردن از زمان حال را از دست ندهید. اگر نقشه هایتان خارج از مسیری که برای آن ها تصور کرده اید پیش رفت، حداقل تلاش کنید با آن ها کنار بیایید و آن ها را بپذیرید.

۵- در لحظه زندگی کردن‌ حال  شما را شادتر خواهد کرد

در لحظه زندگی کردن‌

«خودتان و اطرافتان را شادتر کنید». هیچ چیز نمی تواند به جز خودتان شما را شاد کند. در همین زمینه، « در لحظه زندگی کردن‌ » یکی از روش های فوری است که می توانید از آن برای رسیدن به خوشبختی حقیقی در زندگیتان استفاده کنید. بدون تعمق به تمام داده ها و پژوهش های صورت گرفته، به تجربه ثابت شده است که در لحظه زندگی کردن‌ ، یکی از تأثیر گذار ترین روش های شناخته شده است. مراقب باشید برنامه ریزی های بلند مدت، شما را از لذت زیبایی های اکنون محروم نسازد. خود را از حس رضایت مندی محروم نکنید. زندگی در حال را تمرین کنید ‌و ببینید چه حسی خواهید داشت. وقتی نیاز دارید، برنامه ریزی کنید و نقشه بکشید اما خود را از دیدن آن چه در حال حاضر در حال اتفاق است، محروم نکنید.

راهی برای برقراری تعادل بین در لحظه زندگی کردن‌ و برنامه ریزی (رؤیا پردازی) پیدا کنید. شما تنها قادر به کنترل آن چیزی هستید که در حال حاضر وجود دارد. لحظه ای که در آن هستید، یک هدیه است. با رغبت داشتن به حال، استرس کمتری خواهید داشت. بدانید که برنامه ریزی ها ممکن است آن طور که انتظار دارید، به انجام نرسند. زمان حال را همان طور که هست، بپذیرید و شاد باشید. زمانی که احساس نیاز می کنید برنامه ریزی کنید. برای یک خانواده و یک خانه پس انداز کنید. بر روی خودتان سرمایه گذاری کنید. کتاب بخوانید، خودتان را رشد دهید. برای خودتان اهدافی تعیین کنید و آن ها را بشناسید. این همان کاری است که باید انجام دهید. در این برنامه ریزی ها فراموش نکنید که اکنون در کجا قرار دارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.