شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

۱۹ درس زندگی که از هری پاتر آموختیم !

برای نسل هایی هایی مثل خودم، هری پاتر فقط یک مجموعه کتاب نبود، بلکه درس زندگی بود. وقتی او اولین سال وارد مدرسه هاگوارتز شد، بسیاری از ما نیز برای اولین بار به مدرسه می رفتیم. پایان این کتاب یا فیلم زمانی بود که ما از دبیرستان فارغ التحصیل شده بودیم. ما با هری پاتر بزرگ شدیم و داستان او با داستان زندگی ما بزرگ شد.

پس جای شگفتی نیست که اکثریت نسل ما، چند درس زندگی از مجموعه های هری پاتر آموخته باشد. به هر حال، زمانی که هری پاتر یک دانش آموز نمونه شد، دقیقا “یک فرد منتخب” نبود.

در اینجا ۱۹ درس زندگی که از مجموعه  هری پاتر و دوره زندگی اش یاد گرفتیم برایتان عنوان کرده ایم.

۱- ما نمی توانیم گذشته را تغییر دهیم، اما می توانیم آینده ی خود را تغییر دهیم

هری پاتر

گذشته ی ما شخصیتمان را شکل می دهد، اما نباید دوره ی زندگی مان را شکل دهد. در حالیکه می توان  گفت همه شخصیتهای این مجموعه، نمونه های ساده ای از این تفکر هستند، و آشکارترین آنها هری است که پدر و مادر خود را زمان کودکی از دست داد و در نتیجه مجبور شد تا با خاله، شوهر خاله ی بدخلق خود و پسر خاله اش  زندگی کند. با این حال با رفتن به هاگوارتز همه اینها تغییر یافت و زندگی اش بهتر شد.

۲- گاهی اوقات باید با ترس رو به رو شویم تا به آنچه میخواهیم برسیم

درس زندگی از هری پاتر

همه ما می خواهیم در دنیای راحتمان باقی بمانیم، گاهی زندگی این راحتی را به خاطر خودمان از ما سلب می کند. در مورد  رون(Ron)، “تعقیب عنکبوتها” به معنای پیدا کردن کلید نجات هرمیون از بیماری اش در جلد دوم رمان “هری پاتر و تالار اسرار” بود. در مورد هری، یادگیری برای استفاده از پاترینوس به معنای محافظت از خود و دیگران در مقابل مرگ خواران( Dementor )شجاعت محسوب می شد. در مورد ما … خوب، فقط روزمان را به شب می رسانیم و اهل خطر کردن هم نیستیم.

۳- پول شادی نمی آورد

درس زندگی از هری پاتر

مردم می گویند – پول همه چیز نیست. و واقعا همه چیز نیست، وقتی بچه باشید و در اتاقی را باز کنید که فکر نمی کردید کشتی بادبانی در آنجا باشد، فکر نکردن به آن سخت می شود . پس بیایید واقع بین باشیم، هری را می بینیم که مانند اسکروج (اشره با کارتون Scrooge McDuck) عملا در پول غلط می زند، و احتمالا همه ما تحریک شدیم به دنبال طلا بگردیم. البته، وقتی فهمیدیم آینه نفاق انگیز ( Mirror of Erised) به او یک سکه نشان نمی دهد، اما در عوض دلیل  ثروت به ارث برده او– از پدر و مادر مرحوم اش- را نشان می دهد.به نیروی عشق ایمان آورده و متوجه شدیم هری از والدین خود عشق به ارث برده است.

۴- ما هرگز تنها نیستیم

درس زندگی از هری پاتر

همه ما گاهی احساس تنهایی کرده ایم، اما واقعا تنها بوده ایم؟ در حالی که بیشتر مواقع، هری پاتر ظاهرا حمایت دوستان و محافظانش را داشته است، اما این داستان به ما نشان می دهد افرادی که واقعا تنها هستند چنین شرایطی را ندارند. بهترین مثال در این مجموعه وقتی بود که هری در تمام تابستان هیچ نامه ای ازدوستان خود دریافت نکرد، و احساس  کرد دوستانش او را  نادیده گرفته اند، و بعدا فهمید دابی تمام مدت آنها را از او پنهان کرده بود.

۵- دوستان شما را از دردسر نجات می دهند، اما بهترین دوستان در گرفتاری ها همراه شما خواهند بود

درس زندگی از هری پاتر

مطمئنا یک دوست به شما کمک می کند از مخمصه خلاص شوید (مانند کاری که  لوپین کرد زمانی که پروفسور اسنیپ (Snape) هری را با نقشه غارتگرش گرفتار کرد)، اما بهترین دوست واقعی در مخمصه کنار شما خواهد بود. هر زمان هری خود را در یک وضعیت نگران کننده می یافت، رون و هرمیون به سراغش می رفتند. منظور اینست که در مورد آن بیشتر فکر کنید. می توانید تصور کنید به جای یک دوست یک سگ سه سر یا بید کتک زن به سراغتان بیاید؟

۶- گاهی اوقات ناچاریم تنهایی بجنگیم

هری پاتر

از آنجا که هری در هر مخمصه ای از کمک دوستانش بهره برد، اما همیشه به تنهایی و با هوش قوی خود مقابل مشکلاتش قرار گرفت. ما نمی توانیم به دوستان و یا خانواده مان تکیه کنیم تا زمان مشکلات به نحوی ما را  نجات دهند. ما باید یاد بگیریم در هر موقعیتی آماده مبارزه باشیم، چه زمانی که شما ندانسته وارد مسابقه ای شده و با حسادت دوستی روبه رو می شوید، و یا زمانی که بخواهید اژدهای باسیلیک را شکست دهید. هیچ کس نگفت این کار آسان بود، اما هری پاتر ثابت کرد این کار ارزش انجامش را داشته است.

۷- گاهی حیوانات همراه بهتری هستند

هری پاتر

تصور نمی شود هیچ کدام از ما نیاز به یادگیری حقیقت زندگی هری پاتر داشته باشیم، اما هنگامی که هری را با خوشحالی بر فراز دریاچه هاگوارتز با کج منقار پرواز می کند، و پس از یک روز سخت سرجغدش هدویگ را نوازش می کند، باعث می شود این درس زندگی ۱۰ برابر آموزنده تر باشد.

۸- حس اعتماد به نفس شبیه شجاعت نیست

درس زندگی از هری پاتر

در حالی که گریفیندور به عنوان دلیرترین گروه از هاگوارتز شناخته شده بود، ریونکلاو با نام پروفسور لاکهارت به عنوان یک قهرمان ساختگی شناخته شد. بیش از هر کس دیگری در این مجموعه رمان، پروفسور گیلدروی لاکهارت(Gildroy Lockhart ) ثابت کرد که شجاعت از درون می آید و نمی توان آن را با حس اعتماد به نفس یکی دانست.

۹- هرگز اجازه ندهید کسی بهترین ها را از شما بگیرد

هری پاتر

ممکن است آن زمان متوجه نباشیم، اما توهین مالفوی از مشنگ ها، به ویژه هرمیون، مثال آشکاری از برتری نژادی بود. “نژاد غیر جادویی” هرمیون سبب شد او  در نظر افراد ” نژاد خالص ” گروه اسلایترین (Slytherins) به یک دشمن تبدیل شود. با این حال، هرمیون به ما نشان داد که چگونه نباید با آنچه هستیم شناخته شویم، بلکه با شخصیتی که هستیم باید تعریف شویم. و او قطعا زمانی که او به مالفوی مشت زد در اثبات این امر موفق شد.

۱۰- همیشه نیروهای مرموزی وجود دارد که به نفع ما کار می کند (یا به ضرر ما)

هری پاتر

این نیرو مانند درس زندگی شماره ۴ “ما هیچ وقت تنها نیستیم” بوده، اما سیستم پشیبیانی ما را مخاطب قرار می دهد. اسنیپ با وجود بی اعتمادی مداوم هری به او، همیشه در کنار دامبلدور برای حفاظت از هری در مقابل ولدمورت بود، در حالیکه هری از وجود آن در طول تمام مجموعه خبر نداشت. از طرف دیگر، هری در جلد چهارم رمان به مودی دیوانه اعتماد می کند و با ولدمورت در گورستان روبه رو می شود. بنابراین مجموعه هری پاتر، اعتماد بی دلیل ما  نسبت به  دیگران را از بین می برد.

۱۱- هرگز بدون اطلاع، کسی را با خود همراه نکنید

هری پاتر

وقتیکه بچهبودیم این درس زندگی در مغز ما حک شد، اما هنوز هم برای ما بزرگسالان صدق می کند. چنانچه از هرمیون موقع روبه رویی با ترول داخل دستشویی هیچ درسی یاد نگرفتیم،  باید به کسی بگوییم که کجا می رویم یا می خواهیم کسی را با خود بیاوریم. این یک هشدار به همه است که بدون اطلاع به مکانی نرفته و به دیگران بگویند چه کاری می خواهند انجام دهند.

۱۲- آنچه که از دیگران می بینید همه حقایق نیست

هری پاتر

اغلب اوقات ما ناخواسته دیگران را بر اساس ظاهر آنها قضاوت می کنیم، اما گاهی اوقات ارزیابی ما دقیق نیست. مثال بزرگی از این مورد در مجموعه هری پاتر شخصیت سیریوس بلک بود. اکثریت ما از جمله هری، فکر کردیم که او دیوانه است، و می خواهد به پاتر آسیب برساند. سپس نویسنده داستان جی کی رولینگ( J.K. Rowling) شخصیت او را ۱۸۰ درجه چرخانده و او به پدر خوانده ای مهربان تبدیل شد که می خواست انتقام والدین هری را بگیرد.

۱۴- نامرئی بودن به اندازه ای که ما فکر می کنیم خوب نیست

هری پاتر

همان اندازه که نیروی فوق بشری ممکن است برای هر فرد درونگرا و بد خلق بزرگ به نظر برسد، نامرئی بودن آنچه که هست را نشان نمی دهد. به عنوان مثال زمانی که هری اطراف هاگزمید در شنل نامرئی خود پرسه می زند، خوشحال بود و آبنبات چوبی می لیسید، پس از آن ناگهان همه چیز عوض شد. او این شایعه که سیریوس به پدر و مادر او  خیانت کرده را از دور می شنود. چند لحظه بعد، هری در برف گریه می کند و فریاد می کشد: “او دوست آنها بود!”. گاهی دانستن حقایق به نفع ما نیست. بگذارید در زمان جاری باشید تا اینکه حقایق پشت پرده را بدانید.

۱۵- قدرت نهایی باید با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد

هری پاتر

درس زندگی که از فیلم هری پاتر آموختیم اینست که؛ قدرت یک نیروی بزرگ و ترسناک است. هنگامی که قدرت برای هدف های خوب استفاده شود، توانایی تغییر جهان را دارد. هنگامی که از قدرت برای اهداف شرور استفاده شود، توانایی نابود کردن همه چیز را دارد. گذشته از ولدمورت، بهترین مثالی که  کتاب های رمان از طبیعت مضر قدرت مافوق بشری ارایه می دهند، چوب دستی جادویی است. جادوگران برای رسیدن به قدرت، استادان و دوستان خود را میکشند… این  فقط یک وسیله نابود کننده است. با این حال، می گوییم از چوب دستی های جادویی خود بهتر استفاده کنید، برای رسیدن به اهداف بزرگتر و همچنین مثبت.

۱۶- با زیاد شدن سن عقل کامل می شود

هری پاتر

هر گاه هری در یک وضعیت دشوار قرار می گرفت، همیشه می توانستیم بر دامبلدور تکیه  کنیم تا مشاوره ای سازنده و یا یک پیشنهاد عاقلانه ارائه دهد. به هر حال، هرچه سن بیشتر می شود تجارب فردی برای رسیدن به موفقیت به کمک فرد می آید.

۱۷- بالا رفتن سن شخص را جذاب تر میکند (یا جذابتر نمی کند)

در مورد تحول صحبت می کنم! من فقط به این موضوع اشاره میکنم که جذابیت می تواند در طول زمان گسترش یابد، و حتی از دست دادن جذابیت  هم ممکن است رخ دهد. مثل شخصیت نویل که در آخر داستان همه را شگفت زده کرد.

۱۸- عشق قوی تر از نفرت است

عبارت “آنها را با مهربانی بکش” در اینجا صدق می کند. ما احتمالا نمی توانیم بر همه پیروز شویم، اما هری پاتر به ما نشان داد که ما می توانیم در روابط با عزیزان پیروز شویم. حتی با تهدید دایم ولدمورت به مرگ هری، او از نیروی پشتیبانی دوستان و حامیانش استفاده کرد. با ایجاد عشق بین اطرافیان خود می توانیم شرایط را به نفع خودمان  تغییر دهیم.

۱۹- گاهی اوقات دشمنان با لباس مبدل تبدیل به دوستانمان می شوند

 

آیا کسی ر امی شناسید که اعتمادی به شخصیتش ندارید ؟ فرضیات اصلی ما از دیگران اغلب آن چیزی نیست که ما فکر می کنیم. در زندگی هری پاتر، از اسنیپ گرفته تا سیریوس، حتی دابی، هری با قضاوت اشتباه آنها را دشمنان خود می انگاشت . البته همیشه اینطور نیست.گاهی دشمنان در قالب دوست ظاهر می شوند. اما مهم اینست که درست قضاوت کنید.

 

همه ما سحر و جادو ی خاصی را در سراسر در زندگی مان تجربه می کنیم. در حالی که ممکن است به شکل سحر نباشد. سحر و جادو می تواند همه جا حتی در اطراف ما یافت شود. در سفر، نوشتن، خواندن، موسیقی، دوستی، عشق و … سحر و جادو وجود دارد . و اغلب جایی که جستجو شود، یافت می شود.

انجام هر کاری جادوی خودش را دارد.  برای کسب موفقیت در زندگی به روش های جادویی فکر کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.