دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

۱۰ روش خود درمانی سرما خوردگی بدون استفاده از دارو‌های شیمیائی

خود درمانی سرما خوردگی

خود درمانی سرما خوردگی بدون استفاده از دارو‌های شیمیائی عوارض کمتری دارد و قطعا برای سلامت جسنمی ما در بلند مدت مفید می‌باشد همه ما نشانه های نامطلوب سرماخوردگی را که با خشکی، سوزش و خارش حلق و گلو شروع می شود و رفته رفته تبدیل به گلودرد، سختی بلع و قرمز شدن و ورم مخاط گلو می شود تجربه کرده ایم. اگر به موقع آن را درمان نکنیم این التهاب و ورم پس از چند روز به برونش ها سرایت می کند و باعث سرفه و عفونت می شود، که از نشانه های التهاب برونش ها (برونشیت) است. تب، زکام و گرفتگی بینی از دیگر عوارض نامطلوب سرماخوردگی هستند. مردم در محاوره آن را گریپ می نامند، البته پزشکان عفونت گریپال را به این نام می شناسند.

گیاه دارویی مفید برای خود درمانی سرما خوردگی

با واکسیناسیون سالیانه برضد عفونت ویروسی آنفلوانزا می توان بدن را در مقابل این بیماری ها ایمن سازی کرد. این واکسن بر آنژین و انواع دیگر سرماخوردگی تأثیری ندارد.

تعداد عواملی که باعث بروز سرماخوردگی می شوند تقریبا غیرقابل تخمین است و بسیاری از آنها هنوز به طور دقیق مشخص و معین نشدهاند. داروهای آنتی بیوتیک قوی نیز تأثیر چندانی بر آنها ندارند. به کمک داروهای طبیعی امتحان شده و خود درمانی سرما خوردگی نه تنها می توان عوارض بسیاری از انواع سرماخوردگی ها را کاهش داد بلکه می توان روند درمان را تسریع کرد و دوره درمان را کوتاه تر ساخت. در قدیم مردم همیشه از داروهای طبیعی استفاده می کردند، امروزه نیز مردم بیش از پیش به داروهای طبیعی و گیاهی روی آورده اند عوامل بیماری زا در همه جا ما را احاطه کردهاند اگر سیستم ایمنی بدن ماسالم باشد، بیمار نمی شویم یا حداقل به بیماری های سخت مبتلا نمی شویم. مصرف داروهای طبیعی خانگی سیستم ایمنی بدن ما را فعال نگه می دارد. در این صورت بدن قادر خواهد بود بدون کمک داروهای قوی بر بیماریها غلبه کند. این بدان معناست که داروهای طبیعی را هم به عنوان ‘ پیشگیری از سرماخوردگی و هم برای جلوگیری از وخیم شدن بیماری می توان استفاده کرد بیماری های مزمن مجاری تنفسی، آسم، التهاب ریه، ناراحتی ریه در اثر استنشاق غبارهای معدنی، زکام مزمن در سیگاری ها با نشانه هایی ؛ همچون حملات سرفه، تنگی نفس و خلط شدید در برونشها را نیز می توان با مصرف داروهای طبیعی خانگی درمان کرد.

پیشگیری از سرماخوردگی

اغلب مردم می دانند که برای پیشگیری از سرماخوردگی چه کارهایی باید انجام دهند. اگر به ناچار زیر باران و بدون چتر پیاده روی کرده اید یا در هوای سرد و کوران منتظر اتوبوس شده ایده پاهایتان خیس شده و یا در تابستان پس از شنا کردن مدت زمانی طولانی حوله خیسی را به تن داشته اید باید فورا کاری برای پیشگیری از سرماخوردگی انجام دهید. اگر پاهایتان را در لگن آب گرم قرار دهید و چای دم کرده گل | زیر فون بنوشید از سرماخوردگی پیشگیری خواهید کرد.

۱. قرار دادن پاها در آب گرم و نوشیدن چای دم کرده گل زیرفون

قرار دادن پاها در آب گرم و نوشیدن دم کرده گل زیرفون و شکوفه آقطی یکی از مهم ترین روش های پیشگیری از سرماخوردگی در درمان های طبیعی است. اگر با احساس لرز به خانه بازگشته اید، برای پیشگیری از زکام، پاهایتان را در لگن آب گرم قرار دهید.

توجه: افراد مبتلا به واریس نباید پاهایشان را در آب گرم قرار دهند.

طرز تهیه و مصرف: در این روش از خود درمانی سرما خوردگی به مدت پنج دقیقه پاهایتان را تا زیر زانو داخل آب گرم قرار دهید. در همان حال دم کرده گل زیرفون شیرین شده با عسل بنوشید. توصیه می شود در فصولی که سرماخوردگی شایع می شود، یعنی از اواخر پاییز تا بهار، به طور منظم از دم کرده گل زیر فون استفاده شود. اگر می خواهید از تأثیر عرق آور گل زیرفون، به خصوص در هنگام سرماخوردگی، بهره ببرید از روش پیشنهادی در قسمت برای تعریق بیش تر استفاده کنید.

این عمل سیستم ایمنی بدن را فعال می سازد، سرماخوردگی همراه با تب نیز به کمک این دم کرده سریع تر درمان می شود.

طرز تهیه و مصرف: یک قاشق چایخوری گل زیرفون را با 1/4 لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن با یک قاشق چایخوری عسل شیرین کنید. هر سه تا چهار ساعت یک فنجان از آن را به صورت گرم بنوشید. افراد مبتلا به دیابت نباید دمکرده را شیرین کنند.

۲. دم کرده گل آقطی

آقطی

دم کرده گل آقطی نیز برای پیشگیری از سرماخوردگی در مراحل اولیه مناسب است زیرا این دم کرده مانند دم کرده گل زیرفون مقاومت بدن را افزایش می دهد. برای درمان عرق آور نیز آن را همانند گل زیرفون می توان با موفقیت کامل استفاده کرد.

طرز تهیه و مصرف: در این روش از خود درمانی سرما خوردگی یک قاشق چایخوری پر گل های آقطی را 1/4 لیتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید و پس از صاف کردن با یک قاشق چایخوری عسل شیرین کنید. یک فنجان از آن را به صورت گرم بنوشید، پس از سه الي چهار ساعت یک فنجان دیگر از آن بنوشید. افراد مبتلا به دیابت از شیرین کردن دم کرده خودداری کنند.

۳. چای های (دم کرده های) مخلوط توصیه شده

تهیه چای گیاهی در فصول سرد و مرطوب سال توصیه می شود. این دم کرده ها مقاومت بدن را افزایش می دهد و بدین ترتیب، امکان ابتلا به سرماخوردگی را کاهش می دهد. اگر بخواهید آن را به عنوان چای صبحانه یا عصرانه مصرف کنید با پد خوش طعم باشد. این یکی‌ از بهترین روشهای خود درمانی سرما خوردگی می‌باشد

چای مخلوط گل زیرفون و بادرنجبویه

گل زیرفون   –   ۱۰ گرم

برگ بادرنجبویه   –   ۱۰ گرم

گل نسترن به همراه تخمهای آن   –   ۱۰ گرم

برگ توت فرنگی   –   ۵ گرم

برگ تمشک سیاه   –   ۵ گرم

گل آقطی   –   ۵ گرم

گل پنیرک   –  ۵ گرم

تخم رازیانه   –   ۵ گرم

چای مخلوط گل زیرفون و بابونه

گل زیرفون   –   ۲۰ گرم

گل بابونه   –   ۲۰ گرم

برگ بادرنجبویه   –   ۱۰ گرم

برگ نعناع   –   ۱۰ گرم

گل نسترن به همراه تخم آن   –   ۱۰ گرم

شکوفه بهار نارنج   –   ۱۰ گرم

طرز تهیه و مصرف: در این روش از خود درمانی سرما خوردگی مقدار دو قاشق چایخوری از مخلوط های گیاهی را با 1/4 ليتر آب جوش به مدت بیست دقیقه دم کنید، پس از صاف کردن در صورت لزوم با یک قاشق چایخوری عسل شیرین کنید و با مقداری آب لیمو به آن اضافه نمایید. هر روز صبح و شب یک فنجان از این دم کرده را بنوشید. افراد مبتلا به دیابت از شیرین کردن دم کرده اجتناب کنند.

۴. آکیناسه

آکیناسه

یکی دیگر از داروهای تقویت سیستم ایمنی بدن و پیشگیری از سرماخوردگی آب تازه گرفته شده از گیاه آکیناسه است. در بیست سال اخیر این دارو به عنوان یکی از محصولات ثابت دارو خانه خانگی شناخته شده است.

روش مصرف: به دستورالعمل داخل جعبه مراجعه نمایید.

۵. روغن اکالیپتوس

روغن اکالیپتوس

از روغن آکالیپتوس (قابل تهیه در داروخانه) می توان برای پیشگیری از سرماخوردگی استفاده کرد.

توجه: برخی از افراد نسبت به روغن های اتری حساسیت دارند و دچار خارش پوست می شوند. اگر پس از مصرف آن دچار چنین عارضه ای شدید فورا مصرف آن را قطع کنید. مصرف روغن آکالیپتوس برای نوزادان و کودکان زیر پنج سال ممنوع است.

روش مصرف: در این روش از خود درمانی سرما خوردگی صبح ها چند قطره روغن اکالیپتوس را روی دستمالی بریزید و آن را همیشه نزد خود داشته باشید تا در موقع لزوم جلوی دهان و بینی بگیرید و نفس عمیق بکشید. این کار با بخور دادن روغن اتری یکسان است

۶. عسل

عسل مفید در خود درمانی سرما خوردگی

به ما کمک میکند تا با عوامل بیماری زا مقابله کنیم و سیستم گردش خون را متعادل نگه داریم. طبق یک نسخه قدیمی برای پیشگیری و در شروع سرماخوردگی باید روزانه پنج قاشق چایخوری عسل میل کنید. ( برای افراد مبتلا به دیابت مناسب نیست.)

۷. عرق بادرنجبویه

عرق بادرنجبویه

عرق بادرنجبویه علاوه بر ویژگی های متعدد و خوبی که برای آن بر می شمارند، خاصیت پیشگیری کننده بسیار خوبی علیه سرماخوردگی دارد و یک روش مفید در در این روش از خود درمانی سرما خوردگی بشمار می‌‌آید.

روش تهیه و مصرف: در این روش از خود درمانی سرما خوردگی یک قاشق چایخوری عرق بادرنجبویه به یک لیوان آب گرم اضافه کنید و با افزودن یک قاشق چایخوری عسل آن را شیرین کنید. در صورت لزوم دو بار در روز یک لیوان از آن را بنوشید. (افراد مبتلا به دیابت آن را شیرین نکنند. عرق بادرنجبویه حاوی الکل است.)

۸. دوش آب سرد

دوش آب سرد

برای افرادی که مکرر دچار سرماخوردگی می شوند تقویت بدن با گرفتن دوش آب سرد بهترین راه پیشگیری خواهد بود. دوش آب سرد باعث بهبود سیستم گردش خون می شود و تنفس پوست را تسریع می سازد و باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می گردد.

دوش آب سرد به این معنا نیست که دقایق طولانی زیر جریان آب سرد بایستید و بلرزیده مدت زمان دوش گرفتن باید کوتاه و آب کمی مرد باشد. بدین ترتیب، بدن یاد می گیرد که خود را سریعا با شرایط تطبیق دهد و سیستم عروقی نیز تقویت می شود، در ابتدا آب سرد چندان  خوشایند نخواهد بود ولی خیلی زود به آن عادت میکنید و سپس در تمام طول روز کاملا احساس گرما خواهید کرد.

روش استفاده:در این روش از خود درمانی سرما خوردگی ابتدا با آب گرم، سپس با آب داغ (خیلی گرم) دوش بگیرید و در پایان برای چند ثانیه زیر دوش آب سرد بایستید.

۹. راه رفتن در آب

راه رفتن در آب

راه رفتن در آب، پیاده روی در هوای خنک صبحگاهی و راه رفتن (پابرهنه) روی برف با سنگ های سرد نه تنها باعث شادابی می شود بلکه اگر به طور مداوم باشد روش امتحان شده ای برای تقویت افرادی است که مقاومت لازم را علیه سرماخوردگی ندارند.

توجه: افرادی که به علت بیماری های قلبی تحت معالجه هستند تنها پس از مشورت با پزشک می توانند از این روش ها استفاده کنند.

به مدت یک تا سه دقیفه (نه بیشتر) در آب سرد، در شبنم صبحگاهی، برف با روی سنگ های سرد راه بروید، سپس پاها را با پارچه زبری ماساژ دهید تا گرم شوند.

توجه: تمام داروهایی که با نام عرفيات ذکر شده اند محلول الكلي گامی هستند و با عرفانی که در ایران تهیه می شوند تفاوت دارند. ولی چون مصرف آنها در ایران رابع نیست، مصرف همان عرقیات ایرانی با نانر کمتر پذیرفتنی است.

۱۰. برای تعریق بیشتر

تعریق بیشتر

در زمان های گذشته هنگام سرماخوردگی، به خصوص در آنفولانزاهای عفونی و برونشیت گرم کردن بیمار تا مرحله عرق کردن بسیار متداول بود. با این روش بسیاری از بیماری ها را می توان در نطفه نابود کرد. بعدها ارزش این روش مورد تردید قرار گرفت، زیرا برخی معتقد بودند که عرق کردن بیمار برای سیستم گردش خون بسیار طاقت فرساست.

البته به نظر من چون برای بسیاری از افراد این کار پرزحمت بوده است و درمان سرماخوردگی با داروهای آنتی بیوتیک آسانتر به نظر می رسید چنین عقیده ای رواج پیدا کرد. امروزه معتقدیم که درمان بیماری های عفونی مستلزم داشتن ارگانیزم قوی و سیستم ایمنی تقویت شده است. روش درمان عرق آور برای این منظور مناسب است. البته به هیچ وجه نباید هر روز اجرا شود، زیرا قوی ترین سیستم عروقی نیز تحمل آن را نخواهد داشت. در شروع سرماخوردگی و در صورتی که سرماخوردگی خیلی طولانی شود به عنوان پالایش بسیار مفید خواهد بود.

توجه: افرادی که سیستم گردش خون پایداری ندارند قبل از اجرای این درمان باید با پزشک مشاوره نمایند.
لطفا توجه کنید که بیمار در حین عرق کردن باید تحت نظر باشد. اگر دچار مشکلات گردش خون (کبودی لبها با رنگ پریدگی چهره) شد باید درمان بلافاصله متوقف شود. یک فنجان قهوه سیستم گردش خون را سریعا به حالت تعادل باز خواهد گرداند، در این حالت نباید به هیچ عنوان نوشابه الکلی نوشیده شود.

تمام لوازمی را که برای این کار لازم دارید از قبل آماده کنید. برای این منظور به دم کرده گرم گل زیرفون یا دم کرده گل آقطی، یک قرص آسپیرین، یک ملحفه گرم، یک پتوی پشمی، یک لحاف گرم و ملحفه های تمیز برای تعویض نیاز خواهید داشت، توجه داشته باشید که در حین این عمل تنها نباشید.

طرز تهیه و روش مصرف:در این روش از خود درمانی سرما خوردگی سه قاشق چایخوری پر گل زیرفون (یاگل آقطی) را با 1/2 ليتر آب جوش به مدت ده دقیقه دم کنید، پس از صاف کردن با یک قاشق چایخوری عسل آن را شیرین کنید. (افراد مبتلا به دیابت از شیرین کردن دم کرده خودداری کنند.)

قرص آسپیرین را ببلعید و بلافاصله دم کرده را سريعا، و تا داغ است، بنوشید، پس از آن بلافاصله دوش آب گرم بگیرید، در ابتدا دمای آب باید ۳۷ درجه سانتیگراد باشد، سپس دمای آب را به ۴۰ درجه سانتیگراد برسانید. مدت زمان دوش با آب گرم ۴۰ درجه سانتیگراد سه دقیقه است. پس از خشک شدن نسبی بدن خود را در ملحفه گرم بپیچید، سپس با یک پتو خود را بپوشانید و سریعا زیر لحاف گرم بروید. پس از مدت کوتاهی شروع به عرق کردن خواهید کرد و یک روش مفید در در این روش از خود درمانی سرما خوردگی می‌باشد.

پیشنهاد میکنم یک ساعت زنگدار کنار خود داشته باشید، زیرا عرق کردن بیش از نیم ساعت توصیه نمی شود.

پس از آن که کاملا عرق کردید بدنتان را به طور کامل خشک کنید. در صورت تمایل می توانید دوش آب گرم بگیرید. در پایان در ملحفه های تمیز حداقل به مدت یک ساعت استراحت کنید.

۱۰. حمام برگهای سوزنی کاج، حمام آویشن، حمام اكاليپتوس

حمام با گیاهان دارویی یکی دیگر از راه های پیشگیری و درمان عفونت های گریپال ( آنفلوانزا) است. مکمل هایی مانند برگ های سوزنی کاج، حمام آویشن و حمام آکالیپتوس برای این منظور بسیار مناسبند. دمای حمام باید حدود ۳۷ درجه | سانتیگراد و مدت حمام کردن پانزده دقيقه باشد این مکمل ها را می توان از داروخانه ها با فروشگاه های مواد غذایی، بهداشتی و رژیمی تهیه کرد.

طرز مصرف: به بروشور داخل جعبه مراجعه کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 نظرات
  1. کاظمی می گوید

    من معمولا وقتی که اولین نشانه های سرماخوردگی رو حس میکنم این روشها رو بکار میبرم و بدون نیاز به دارو و با کمترین آزار بابت مریضی خوب میشم : همینجور که اشاره کردید گرم نگهداشتن پاها مهمه ولی من فقط با پوشیدن جوراب پاهامو گرم نگه میدارم ، همچنین مثل موردی که در مطلب ذکر کردید باقی بدن هم باید پوشیده بشه تا حدی که بدن کاملا گرم بمونه ولی خیلی نباید عرق کنید و معذب بشید ، بعد هم استفاده نکردن از اب و مایعات سرد هست ، و مورد اخر که در تمام بیماریها بهش رسیدم اینه که در هنگام مریضی به هیچ عنوان معده رو خالی نذارید و صبحانه و نهار و شام حتما باید خورده بشه چون در هنگام مریضی بدن ضعیف میشه و منبع اصلی تجدید قوای بدن غذا هست و در انتها هم خوابیدن سر وقت در رختخواب گرم و نرم .

    1. کاظمی می گوید

      البته در ادامه مطلب قبل این نکته قابل ذکره که به جز سرماخوردگی ، باقی بیماریها نیازمند به دارو و نظارت پزشک مربوطه هست .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.