دانلود تمام قسمتهای سریال رالی ایرانی 2

دانلود تمام قسمتهای سریال سالهای دور از خانه

دانلود تمام قسمتهای سریال هیولا

خطمی‌‌ بری گیاهی مفید برای سرفه و آسم

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه خطمی‌‌ بری ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری خطمی‌‌ بری :

(از خانواده پنیرک): خطمی بری گیاهی است علفی، دو ساله تا چند ساله، دارای شاخه های بلند و برگهای متناوب پنجه ای. تمام گیاه پوشیده از پرزهای خشن است. از محل اتصال برگها به ساقه، گل های درشتی به رنگ های تند به تدریج شکفته می شوند که رنگ آنها از سفید تا قرمز بسیار تیره متغیر است. میوه های آن صفحه ای مدور بوده و از قطعات تکدانهای تشکیل شده اند.

خطمی‌‌ بری

محل رویش:

موطن اصلی این گیاه مناطق بالكان بوده و در باغها از گل های بسیار مورد توجه است؛ خصوصا نوع پر پر آن طرفداران زیادی دارد. از طریق انتخاب ارقامی از آن به دست آمده که مقدار زیادی مواد مؤثره دارد و برای کشت مناسب است.

دوران گلدهی: از ماه تیر تا شهریور
برداشت: گلها نیز از ماه تیر تا اواخر شهریور و اوایل مهر ماه

توضیحات:

برای تهیه دارو گلهای پررنگ و حتی از نوع پر پر آن را جمع آوری می کنند. گلها را هنگام طلوع آفتاب و به تدریج که شکفته می شوند همراه با کاسه گل یا بدون آن با دست می چینند. گیاه و گل ها نباید به وسیله زنگ یا آفت آسیب دیده باشند. آنها را به صورت ورقه های نازک روی سبد در نور خورشید یا سایه برای خشک شدن پهن می کنند.

قسمت های محرک این گیاه خصوصا محتوی لعاب، أنتوسيانها و تانن است. به خاطر اثر نرم کننده و تحلیل برنده ای که این گیاه روی بلغم دارد، هنگام تورم مخاط، علیه سرفه و آسم، در درمان تورم های مزمن معده و روده ها عليه يبوست به کار می رود.

از این گیاه خیساندهای با آب سرد (به میزان دو قاشق برای یک فنجان اب) تهیه می شود. از گل های خشک شده این گیاه در ترکیبات گیاهی برای مصارف موضعی و در حمام ها برای ناراحتیهای پوستی استفاده می شود. مواد رنگی این گیاه که رنگ های تیره ای داشته باشند نیز در تهیه داروها به کار می روند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.