شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

۸ حیوان دوست داشتنی در حال انقراض !

خزندگان ، دو زیستان و گیاهان از گونه‌های در معرض انقراض هستند که توجه بسیار کمی‌ به آنها میشود. یکی‌ از دلایل این بی‌ توجهی‌ شکل ظاهری آنها می‌باشد که چون بسیار زیبا نیستند توجه زیادی به خود جلب نمیکنند. همانطور که میدانید حیواناتی همچون پاندا یا حتی یوزپلنگ ایرانی‌ به دلیل ظاهر زیبا توجهات زیادی به آنها میشود و در دسته “حیوان دوست داشتنی در حال انقراض” میباشند و متن توجه اصحاب رسانه در تمام دنیا هستند.

همانطور که همهٔ انسان‌های که به محیط زیست اهمیت میدهند توجه بسیاری به این حیوانات زیبا در حال انقراض دارند باید با شناسای بقیه موجودات در حال انقراض در نزدیکی‌ محل زندگی‌ خودشان برای حفظ این موجودات تلاش کنند و با سم پاشی بیش از حد یا کثیف کردن رودخانه‌ها یا کارهای از این قبیل باعث انقراض گونه‌های دیگر نشوند.

اما قبل از این که تحقیق کنید و حیوانات در حال انقراض محل زندگی‌ خود را شناسایی کنید بهتون توصیه می‌کنم این ۸ تصویر از حیوانات دوست داشتنی در حال انقراض را تماشا کنید.

1.پلنگ آمور

پلنگ آمور حیوان دوست داشتنی در حال انقراض

اولین حیوان دوست داشتنی که میخواهیم به شما معرفی‌ کنیم پلنگ آمور است که در حال انقراض است . فقط ۶۰ عدد از آنها در طبیعت باقی‌ مانده و در مقایسه با پلنگ ایرانی‌ که حدودا هزار قلاده از باقی‌ مانده بسیار به انقراض نزدیکتر است. و تعداد آنها تقریبا برابر با یوز پلنگ ایرانی‌ که حدود ۷۰ قلاده است می‌باشد این حیوان زیبا به پلنگ کره‌ای یا پلنگ منچوری هم شهرت دارد

2.سمندر مکزیکی یا اکسولوتل

سمندر مکزیکی یا اکسولوتل حیوان دوست داشتنی در حال انقراض

یک حیوان دوست داشتنی در حال انقراض دیگر که فقط در دریاچه‌ای به نام شوچیمیلکو در مکزیک یافت میشود سمندر مکزیکی یا اکسولوتل است که تعداد آن به کمتر از ۱۲۰۰ عدد رسیده جالب است بدانید این جانور قادر است بدن خود را احیا کند و اگر عضوی را از دست دهد میتواند آن را جایگزین کند بر عکس سمندر معمولی‌ سمندر مکزیکی کاملا به آب وابسته است.

3.اسب آبی کوتوله

اسب آبی کوتوله حیوان دوست داشتنی در حال انقراض

یکی‌ دیگر از حیوانات در حال انقراض که حدودا ۱۰۰۰ عدد از آنها در طبیعت وحشی باقی‌ مانده است اسب آبی‌ کوتول می‌باشد. اسب آبی کوتول همانطور که از اسمش پیداس نسبت به اسب ابیهای دیگر کوتاهتر می‌باشد و حدودا ۷۰ سانتیمتر قد این حیوان می‌باشد. این حیوان مورد علاقه شکارچیان نیز می‌باشد ولی‌ دلیل اصلی‌ کم شدن تعداد‌شان از بین بردن جنگلها می‌باشد.خوشبختانه این حیوان در شرایط قرنطینه توانای تولید مثل خوبی‌ دارد.

4.گربه شنی حیوان دوست داشتنی

گربه شنی حیوان دوست داشتنی در حال انقراض

این حیوان در آسیای مرکزی ، خاور میانه و شمال آفریقا زندگی‌ می‌کند. گربه شنی کوچکترین نوع گربه روی زمین است و همانطور که از اسمش پیداس در صحرا زندگی‌ می‌کند، این حیوان زیبا به دلیل شکار، و تجارت به عنوان حیوان خانگی در معرض انقراض قرار دارد ، البته بخاطر محل زندگی‌اش بطور دقیق مشخص نیست که چند عدد از این جاندار باقی‌ مانده است.

5.لاکپشت مصری

لاکپشت-مصری حیوان دوست داشتنی در حال انقراض

این جانور با این که چهری عصبانی‌ دارد ولی‌ بسیار مهربان است.تعداد لاک پشت مصری با سرعت زیادی در حل کاهش است و تقریبا در مصر منقرض شده است و فقط تعدادی در لیبی‌ زندگی‌ میکنند که به علت تجارت به عنوان حیوان خانگی و مصرف دارویی در خطر انقراض قرار گرفته است.

6.سمور دریایی

سمور دریایی حیوان دوست داشتنی در حال انقراض

امروزه این حیوان دوست داشتنی به دلیل شکار برای تجارت افراد سود جو و همچنین گیر کردن در تور ماهی‌ گیران در خطر انقراض قرار گرفته است . اما دلیل اصلی‌ که این حیوان را تهدید می‌کند نشت نفت در دریا می‌باشد. در سال ۱۹۸۹ در واقعه اکسون والدز در پی نشتی نفت ۲۸۰۰ سمور دریایی کشته شدند.

7.روباه صحرا حیوان دوست داشتنی

روباه صحرا حیوان دوست داشتنی در حال انقراض

روباه صحرا که در خاور میانه و شمال آفریقا زندگی‌ می‌کند همانند اکثر حیوانات دیگر که ما انسانها مسبب انقراض آنها هستیم در خطر انقراض قرار گرفته ا‌ند هرچند که هنوز در دسته بندی “در خطر انقراض” قرار نگرفته ا‌ند ولی‌ به دلیل شکار تعداد این حیوان زیبا به سرعت رو به کاهش است.

8.گیبون ابلق

گیبون ابلق حیوان دوست داشتنی در حال انقراض

تنها تعداد ۴۷،۰۰۰ عدد از این گونه گیبون در تبیت وحشی باقی‌ آنده است. این حیوان در کامبوج ، لاووس و تایلند زندگی‌ می‌کند که به دلیل از دست دادن محیط زندگی‌ خود و همچنین شکار در معرض خطر انقراض قرار گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.