شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

حجامت در مقالات پزشکی بین المللی

حجامت یکی از روش های درمانی در طب سنتی ایران و شرق آسیا است که قدمت آن حداقل به 2000 سال می رسد. از سال 1950 میلادی انجام حجامت با روش های گوناگون در سراسر دنیا و به ویژه در طب سنتی چین رایج شد. از همان زمان پژوهش های بسیاری برای اثبات فواید آن انجام شد. تنها از سال 2008 تا 2010 بیش از 600 مقاله در این زمینه منتشر شده که به بررسی تاثیر حجامت بر 56 نوع بیماری می پردازد.

مروری بر تاثیر درمان با حجامت

در سال 2012، مقاله ای با عنوان “مروری بر تاثیر درمان با حجامت” در یکی از مجلات معتبر پزشکی با نام PLoS ONE منتشر شد. در این پژوهش، 44 مقاله با بیشترین اعتبار علمی از بین تمام مقالات این زمینه انتخاب شده و مورد بررسی قرار گرفته است. در این مقالات تاثیر حجامت بر 4 نوع بیماری بررسی شده است. این 4 بیماری شامل  آبله مرغان، جوش صورت و بدن، فلج بل (فلج صورت)  و آرتروز گردن می باشد.

روش تحقیق

روش تحقیق در بیشتر این مقالات، RCT یا آزمایش کنترل شده تصادفی بوده است. به این صورت که از بین بیماران مبتلا به یک بیماری خاص، حدود 50 تا 100 نفر را انتخاب می کنند. نیمی از این تعداد مورد درمان با حجامت قرار می گیرند. نیم دیگر در شرایط یکسان، هیچ دارویی مصرف نمی کنند. پس از مدتی معین، میزان بهبود همه افراد را با چهار وضعیت مشخص می کنند. این چهار وضعیت با چهار عبارت درمان شده، پیشرفت بسیار زیاد در درمان، پیشرفت در درمان، بدون تغییر، مشخص می شود. در نهایت با استفاده از روش های آماری پیشرفته، تاثیر حجامت بر این 4 بیماری محاسبه شده است.

 

نتایج

qنتایج این بررسی در جدول زیر به صورت خلاصه، آمده است.

نام بیماریتعداد مقالات معتبر منتشر شدهدرصد تاثیر حجامت بر بهبود بیمارتوضیحات
آبله مرغان و تبخال های عصبی1599 درصداستفاده از داروهای آرامش بخش و روش های تمرکز حواس، در کوتاهی طول درمان موثر است.
جوش صورت و بدن699 درصدحجامت بسیار موثرتر از تتراساکلین است.
فلج بل (فلج صورت)1797 درصدطب سوزنی در روند بهبودی نیز موثر است.
آرتروز گردن695 درصد

 

برای مثال جدول بالا نشان می دهد کسی که مبتلا به فلج صورت شده با انجام حجامت به احتمال 97 درصد بهبود می یابد. تاثیر حجامت بر بسیاری از بیماری ها بررسی شده و نتایج مثبتی داشته است. اما به دلیل حجم بالای مقالات و عدم اعتبار برخی از آن ها، فقط تعداد محدودی در این نوشتار بررسی شده است. نکته مهم این است که در این 44 مقاله هیچ عوارض جانبی  ذکر نشده است.

 

منبع:

Cao H, Li X, Liu J (2012) An Updated Review of the Efficacy of Cupping Therapy. PLoS ONE 7(2): e31793. doi:10.1371/journal.pone.0031793

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.