شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

ای کاش این ۱۸ جمله را زودتر به پدر و مادر خود گفته بودم!

پدر و مادر من گاهی به من می گویند که من بیشتر از هر فردی، حتی بیشتر از خودشان، باعث تغییر زندگیشان شده ام. من اولین فرزند آن ها هستم و فقط از سه سال پیش که خودم مادر شدم، فهمیدم که منظور آن ها چیست. دو فرزند من، اولویت ها، شرایط معمول زندگی و عواطفم را کاملا دگرگون کردند. از وقتی صاحب فرزند شدم، احساس می کنم که باید بیشتر از همیشه قدردان محبت های آنان باشم.

در این مقاله ۱۸ نکته وجود دارد که همیشه دوست داشتم زمانی که خودم صاحب فرزند شدم، به پدر و مادر خود بگویم.

 ۱- والدین عزیزم به شدت به خاطر آن چه که بر سر خواب شما آوردم، متأسفم

انتظار داشتم تمام شب را برای آرام کردن من شب زنده داری کنید، اما اصلا موقعیتی که در آن بودید را نمی فهمیدم. ولی الآن می فهمم که هیچ هشداری به من نمی دادید که کاری که انجام می دهم چقدر بد است. کمبود خواب طولانی مدتی که شما در طی سال های اولیه ی زندگی من تحمل کردید، این قدر خسته کننده بوده است که حتی دوست ندارید جزئیات آن ایام را به خاطر بیاورید.

پس به خاطر سال هایی که در برابر مقاومت سرسختانه و غیر منطقی من برای خوابیدن، ماراتن جیغ کشیدن های ساعت دو نصف شب و خواسته هایم برای کنار من ماندن، نوشیدن، تعویض لباس، از بین بردن هیولاها و … همراهم بودید، از شما سپاسگزارم.

 ۲- به خاطر این که به من «نه» گفتید، از شما سپاسگزارم

تا قبل از این که مادر یک کودک نوپا و یک کودک سه ساله بشوم، هرگز نمی فهمیدم که بارها «نه» گفتن، حتی در مورد چیزهایی مثل دست زدن به فایل های پاورپوینت و یا بازی کردن با قیچی، چه قدر از آدم انرژی می گیرد. از شما متشکرم که این محدودیت ها را ایجاد کردید و در برابر خواسته های مکرر و پر سر و صدای من مقاومت کردید. هیچ چیزی وجود ندارد که تا این اندازه به من یاد بدهد که صبورتر باشم. به خاطر این دارایی و تجربه ای که به من بخشیدید، از شما سپاسگزارم و امیدوارم هر زمان که از وظایف مادری ناامید می شوم، به کمک من آید.

 ۳- به خاطر این که داستان های زیادی برای من خواندید، از شما سپاسگزارم

جمله به پدر و مادر والدین

تا زمانی که مجبور به خواندن داستان های تکراری در هر شب نشوید، نمی توانید واقعا از میزان صبر فداکارانه ای که صرف خواندن این گونه داستان ها برای یک بچه می شود، سپاسگزاری کنید. از این که وقتی بچه بودم، هر وقت از شبانه روز برای من این داستان ها را می خواندید، از شما سپاسگزارم. می دانم شاید اوقاتی هم بوده که به جای خواندن داستان های تکراری برای چهارصد و پنجاهمین بار، ترجیح می دادید به دندانپزشکی بروید و یا به کارهای عقب افتاده ی روزانه ی خود برسید، اما همه ی آن داستان ها به من قدرت خیال پردازی دادند و خواندن و مطالعه کردن را به یکی از علایق ماندگار زندگی من تبدیل کردند.

 ۴- به خاطر این که استفاده از سرویس بهداشتی را به من آموزش دادید، از شما سپاسگزارم

به خاطر تعویض تقریبا ۵۵۰۰ پوشک از شما سپاسگزارم. به خاطر این که ساعات زیادی را صرف متقاعد کردن من برای یادگیری مهارت های مهمی در زندگی از جمله استفاده ی صحیح از سرویس بهداشتی کردید، به خاطر همیشه تمیز نگه داشتن من و به خاطر بارها عوض کردن لباس های خیس و پوشاندن لباس خشک و تمیز، از شما سپاسگزارم. این روزها که بچه هایم به من ثابت کرده اند که آموزش رفتن به سرویس بهداشتی از کارهای بسیار سخت است، از شما به خاطر خراب و کثیف کردن مبل، فرش و تشک ها زمانی که بچه بودم، واقعا عذرخواهی می کنم.

 ۵- برای پاسخ دادن به تقریبا یک میلیون سؤال من که با «چرا» شروع می شد، از شما سپاسگزارم

گوش دادن به یک بچه ی کوچولوی پر حرف، گاهی خسته کننده و کسل کننده است. برای تمام اوقاتی که از انجام کارهای خود دست می کشیدید و به من که می خواستم با شما حرف بزنم، توجه کردید؛ از شما سپاسگزارم. از این که با خواسته های کودکانه ی من جدی برخورد کردید و از من سؤال پرسیدید، سپاسگزارم. از شما ممنونم که به همه ی «چرا» گفتن های بی شمارم، توجه ویژه ای کردید.

 ۶- برای دوست داشتن همدیگر از شما سپاسگزارم

جمله به پدر و مادر والدین

وظایف پدر و مادر در خانه مانند مدیریت منطقی یک کسب و کار کوچک است. کسب و کاری با پاسخگویی ۲۴ ساعته و با مشتریانی که هیچ گاه به طور کامل راضی نمی شوند. از این که علی رغم وجود خواسته های پیوسته ی کودکتان، به اولویت های همدیگر اهمیت می دادید از شما سپاسگزارم. از این که با ابراز احساسات زیبای خود، محبتتان را به هم نشان می دادید، در همه چیز با هم سهیم بودید، با یکدیگر خوب صحبت می کردید و برای این که از کلمات «لطفا» و «متشکرم» در مورد هم استفاده می کردید، از شما سپاسگزارم. به این خاطر از شما سپاسگزار و قدردانم که دوست داشتن و احترام گذاشتن به همدیگر را به من آموختید و زمانی که می گفتید بهتر است با دیگران با احترام رفتار کنم، این را عملا در رفتار خودتان می دیدم.

 ۷- به خاطر این که به سختی سعی در تدارک بهترین امکانات ممکن برای من بودید، از شما سپاسگزارم

مدیریت پدر و مادر در خانه، یعنی روزی ۱۰۰۱ تصمیم بگیری و پاسخ همه ی آن ها هم آسان نباشد. به ندرت کاملا مطمئن بودم که هر کاری که انجام می دهم، تماسی که می گیرم، تصمیمی که اتخاذ می کنم و این که اولین نقطه ی شروع کارم را از کجا بگذارم، درست است. اما حالا می دانم که شما همیشه بهترین ها را برای من خواسته اید. به خاطر آن همه زمان، انرژی و عاطفه ای که صرف کمک برای انتخاب بهترین چیز ممکن برای من کردید، از شما سپاسگزارم.

 ۸- به خاطر این که به من اجازه ندادید تا هر چیزی که در ذهنم می گذشت را انجام دهم، از شما سپاسگزارم

جمله به پدر و مادر والدین

شما طوری من را تربیت نکردید که باور کنم قادر به انجام هر کاری هستم. صادقانه می خواهم بگویم که حالا می دانم انجام همه ی کارها از دایره ی توانایی های من خارج است. با این حال، شما طوری من را تربیت کردید تا به این باور برسم که می توانم آن کاری که بدان علاقه دارم را انجام دهم و در آن کار خوب باشم. خوب بودن در کاری که دوست داشتم، به من کمک کرد که شادتر باشم و دنیا را جای بهتری برای زندگی ببینم.

 ۹- پدر و مادر عزیزم برای این که به من غذا دادید، از شما سپاسگزارم

جمله به پدر و مادر والدین

تا زمانی که خودم بچه ای را به دنیا نیاورده بودم، هیچ ایده ای درباره ی این که امری ضروری مثل غذا دادن به یک بچه، چه قدر می تواند خلاقانه، سخت و حتی زجرآور باشد، نداشتم. به خاطر این که به من غذا دادید از شما سپاسگزارم. برای این که مطمئن شدید من کاملا غذایم را خوردم از شما سپاسگزارم و از این که هیچ وقت به من نگفتید «اگر گرسنه اش بشود، خودش غذا خواهد خورد»، از شما سپاسگزاری ویژه ای دارم.

 ۱۰- به خاطر همه ی نگرانی هایی که من مسبب آن بودم، متأسفم

تا وقتی که خودم بچه نداشتم، واقعا درک نمی کردم که بچه داشتن یعنی «نگاه کردن به راه رفتن بخش بزرگی از قلبت، در یک جهان پر از خطر مانند بالا رفتن از درخت، مسافرت با ماشین و گاهی صدمه دیدنشان». من واقعا نمی فهمیدم تولد من معنی «بخشیدن ترس آمیخته با عشق به شما» می باشد. برای در آغوش گرفتنم و برای این که این قدر مرا دوست دارید و همیشه نگران من هستید، از شما سپاسگزارم.

 ۱۱- به خاطر این که دنیا را به من نشان دادید، از شما سپاسگزارم

زمانی که کوچک هستید، والدین تان همه ی دنیای شما هستند. بنابراین از این که خانواده ی کوچکی در دنیای به این بزرگی برای من بودید، از شما سپاسگزارم. به خاطر نشان دادن آدم ها و مکان های مختلف به من، برای تحمل ماجراجویی هایم و برای این که به من یاد دادید که خودم باشم، از شما سپاسگزارم.

 ۱۲- پدر و مادر مهربانم برای این که به من گفتید «دوستت دارم» از شما سپاسگزارم

جمله به پدر و مادر والدین

من خوش شانس بودم، که هیچ وقت درباره ی علاقه ی شما به خودم، تردید نکردم. اما بی نهایت خوش شانس بودم که این دوست داشتن را با صدای بلند به من گفتید. لغات اهمیت زیادی دارند، مخصوصا وقتی که آن ها شامل جملاتی همچون «من دوستت دارم»، «متشکرم» و «متاسفم» باشند.

 ۱۳- به خاطر این که فرزندانم را دوست دارید، از شما سپاسگزارم

الان که خودم بچه دارم، خوب می فهمم که آن ها چه قدر گران بها و الهام بخش هستند. یقینا زمانی که در حال دنبال کردن بچه ی کوچک خودم هستم، اگر شما هم من را تنها بگذارید، بی نهایت خسته و عصبانی می شوم. حتی زمانی که می دانم انجام وظایف پدر و مادر ، سخت ترین کار  دنیا است و احساس شادی کمی در آن وجود دارد، باز هم می دانم فرزندانم معجزه هستند. از شما سپاسگزارم به خاطر این که فرزندانم را با تمام وجود و همان اندازه که مرا دوست داشتید، دوست دارید.

 ۱۴- به خاطر این که باورها و عقایدتان را به من آموختید، از شما سپاسگزارم

به خاطر این که مرا با خدا آشنا کردید و برای من از اعتقاداتتان به خداوند، جهان و معنای زندگی صحبت می کردید؛ از شما سپاسگزارم. این آموزه ها اولین نقطه ی شروع اعتقادات من بود. همان طور که من بالغ تر می شدم، آن ها به من ایمانی پایدار و چارچوبی محکم برای پیدا کردن معنای واقعی زندگی دادند.

 ۱۵- از این که خصوصیات منفی و عادت های بد من را برای دیگران بازگو نمی کردید، از شما سپاسگزارم

جمله به پدر و مادر والدین

بدون شک همه ی انسان ها دارای ویژگی های مثبت و منفی در کنار هم هستند. حالا می فهم که وقتی پدر و مادر از دست کودک خود برای انجام یک کار اشتباه عصبانی می شوند، چه قدر سخت است تا خود را کنترل کرده و رفتار مناسبی با او انجام دهند. این که رفتار های بد و عادت های منفی کودک خود را برای دیگران بازگو نکنید، کار بسیار مهم و حساسی است. این گونه باعث می شویم تا او از شما بزرگواری را آموخته و در صدد رفع آن ها برآید. به خاطر انجام این کار مهم از شما سپاسگزارم.

 ۱۶- به خاطر این که همیشه با لبخندی منتظر برگشت من به خانه بودید، از شما سپاسگزارم

وقتی فرد مطمئن باشد که همیشه مکانی امن و آرام وجود دارد و در آن ۲ نفر عاشقانه منتظر او هستند، احساس آرامش و امنیتی وصف ناپذیر به او دست می دهد. به خاطر این که در تمامی سال های زندگی ام منتظرم بودید تا به خانه برگردم، از شما سپاسگزارم. شما امنیتی را برای من ایجاد کردید و آن امنیت به من کمک کرد تا با آغوش باز به سمت هدف های خود بروم و در راه رسیدن به آن ها موفق شوم.

 ۱۷- والدین عزیزم شما را می بخشم

هفته ی گذشته صدای گریه ی بچه سه ساله ام را شنیدم. با عجله به سمت او رفتم. او هم داشت با عجله خودش را به من می رساند. زمانی که در اتاقش را باز کردم، گوشه ی در به صورتش خورد و گوشه ی لبش شکافته شد. خیلی وحشت زده شدم و گریه کردم. هنوز هم برای این اتفاق خود را سرزنش می کنم. در این جا می خواهم به شما بگویم که « پدر و مادر عزیزم، به خاطر وقت هایی که تصادفا به من صدمه زدید، از دستم عصبانی شده و تنبیهم کردید و یا حرف های خوبی نگفتید، شما را می بخشم.»

 ۱۸- والدین عزیزم دوستتان دارم

به خاطر این که در حق من پدر و مادر ی کردید و در حال حاضر هم بهترین دوستان من هستید، از شما سپاسگزارم.  به خاطر همه ی کارهایی که در حق من انجام دادید، هنوز از من پشتیبانی می کنید و در انجام کارها و تصمیمات زندگی ام مشوقم هستید، از شما سپاسگزارم. به خاطر همه ی اوقاتی که عشق را نثار من کردید، از شما سپاسگزارم و بر دستانتان بوسه می زنم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.