دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

۹ مرحله برای توقف رویاپردازی و آغاز به کار

رویا داشتن با رویاپردازی ، دو مقوله ی مختلف می باشند. کسانی که رویاپردازی می کنند افرادی هستند که بدون برنامه ریزی خاصی در مسیر زندگی به طور معلق و بی هدف قدم برمی دارند، اما شخصی که رویا دارد، کسی است که در این مسیر برای رسیدن به اهداف خود دست به عمل می زند.

اگر تصمیم بگیرید که ابرهای رویاپردازی را از بالای سر خود کنار بزنید، مسائلی که با آن رو به رو می شوید را حل نمایید و یک برنامه ریزی برای آغاز کارتان در نظر بگیرید، آن گاه تبدیل به یک فرد اجرا کننده می شوید. درصورتی که آماده ی عملی شدن رؤیاهایتان هستید، می توانید به مطالعه ی ۹ مرحله ی ذکر شده در این مقاله که رویاپردازی را متوقف و عملی شدن رویا را میسر می کند، بپردازید.

توقف رویاپردازی و آغاز به کار

۱- مسئولیت کارهای خود را بر عهده بگیرید

«آرتور اَش» می گوید: «از هر جایی که هستید، شروع کنید. از هرآن چه دارید استفاده کنید و آن چه در توان دارید را به کار گیرید.»

بدترین چیزی که می توان شنید این است که کسی دائماً بی هدف و بی تلاش روزهای زندگی خود را به بطالت بگذراند و از زندگی خود شکایت کند، به ویژه اگر او جهان را برای مشکلات خود سرزنش کند. ممکن است کل عالم هستی نیز علیه شما باشد، کسی به شما اهمیتی ندهد و یا فریبتان دهند، اما این مسأله هیچ سودی برایتان ندارد. این جمله را با صدای بلند هر روز با خود تکرار کنید: «من رفتار خود را تحت کنترل دارم و می توانم در شرایط محیطی، عکس العمل مناسب خود را برگزینم». هیچ چیز از گفتن این جمله، صحیح تر و مؤثر تر نیست.

شما توانایی لازم را دارید و می توانید که افکار و احساسات خود را کنترل کنید. کنترل خشم در حین عصبانیت را فرا بگیرید. یاد بگیرید که وقتی یک فکر منفی وارد ذهنتان می گردد، چگونه باید آن را  از ذهنتان بیرون کنید. داشتن این مهارت نیاز به تمرین دارد، زیرا ما تحت تـأثیر محیطمان، بر اساس روش های خاصی رفتار و فکر می کنیم. برای تغییر منفی گرایی خود بجنگید، در غیر این صورت، شخصی زننده و تیره بخت باقی می مانید. از پشتکار و انرژی خود در مسیر مثبتی مانند حل مسائل و یا انجام کارهای مثبت و شادی بخش استفاده کنید.

۲- عشق و بخشش را هدیه دهید و هدیه بگیرید

عشق ورزیدن

«استیو هاروی» می گوید: «یاد بگیرید که چگونه روز خود را با مثبت گرایی پر کنید. به این فکر کنید که چقدر ایده های تان می توانند کارساز باشند. ایده های خود را دست کم نگیرید و به آن ها توجه کرده و آنها را باور داشته باشید.»

وقتی از قدرت نهان کنترل افکار و احساساتتان استفاده کردید، زمان آن رسیده است که بر مثبت گرایی تمرکز نمایید. بهترین راه آغاز این مثبت گرایی، پذیرش دیگران و بخشش افرادی است که باعث رنجش خاطر شما شده اند. در واقع در مقوله ی عشق دادن و بخشش، اصلاً بر سر ارائه دادن چیزی نیست. در این مقوله، موضوع بر سر التیام بخشیدن به خودتان با رها کردن روابط منفی است. اگر این افراد واقعاً شما را دوست داشته باشند و به شما اهمیت دهند، برایتان خواهند جنگید. درصورتی که بروید و هرگز دیگر خبری از شما نشود، متوجه می شوید که هیچ وقت برایشان مهم نبوده اید، بنابراین چرا شما باید به آنها اهمیت دهید؟ کینه های شما باعث می شود افرادی که لیاقت وقت و توجه شما را ندارند، تمرکزتان را بگیرند. خشم باعث احساساتی چون غیرمنطقی بودن، افسردگی، فریب خوردگی، غم، پشیمانی و تنهایی می شود. اگر یاد بگیرید که چگونه کسانی که به شما صدمه زده اند را ببخشید، هزاران کیلو بار را از روی دوشتان بر می دارید. با این کار، ذهنتان را آزاد خواهید کرد و قادر خواهید بود برای رویاهایتان شروع به کار و تلاش کنید.

۳- خودتان را قبول داشته باشید

خودتان را قبول داشته باشید

«الینر روزولت» می گوید: «هیچ کس نمی تواند شما را بدون موافقت خودتان، در جایگاه پایینی از زندگی قرار دهد.»

حال که شما روی زندگی مثبت متمرکز شده اید، زمانش فرا رسیده است که به آینه نگاهی بیاندازید و عاشق آن چه می بینید باشید. چه از لحاظ فیزیکی و چه از لحاظ ذهنی شما باید روی اهدافتان تمرکز کنید. هیچ کس کامل نیست. زمانش رسیده است که بپذیرید شما هرگز نمی توانید به آن چه که جامعه از شما انتظار دارد، تبدیل شوید. الهامات قلبی خود را دنبال کنید. به کسی اجازه ندهید زندگیتان را به شما دیکته کند. با دادن این اجازه به دیگران فقط یک زندگی خسته کننده، قابل پیش بینی، همراه با تیره بختی و در حد متوسط خواهید داشت. به جای این که تنها به رویاپردازی بپردازید، هر آنچه باعث شادیتان می گردد را انجام دهید. کاستی های خود و همه را دوست بدارید و در صدد رفع عاقلانه ی آن بر آیید.

۴- اطرافیان خود را عاقلانه برگزینید

«ما به دلایل خاصی با هم آشنا می شویم؛ این دلایل می تواند برای کسب یک تجربه و یا برای به دست آوردن یک رابطه ی ارزشمند باشد.»(LoveQuotesPlus.com)

در این مرحله برای توقف رویاپردازی ، بسیاری از روابط منفی موجود در زندگی شما را خاتمه می دهد. افرادی که حمایت کننده نیستند، افرادی منفی هستند و از شما استفاده ی ابزاری می کنند، پس باید از شما دور شوند. در ابتدا ممکن است احساس تنهایی و نا امنی کنید، اما اگر به جای آنها بر روی خود تمرکز نمایید، این احساسات از شما دور خواهند شد. وقتش رسیده است که حرکتی کنید. زمانش رسیده که بگذارید انسان های منفی از زندگی شما بروند. در این صورت آنهایی که واقعا به شما اهمیت می دهند، احترام می گذارند و شما را به خاطر آن چه که هستید می پذیرند، کنارتان خواهند ماند. آن افراد شما را در مسیر رسیدن به اهدافتان حمایت خواهند کرد. مطمئن باشید که این روابط، برایتان با ارزش تر از آن روابط قبلی خواهد بود. اگر شما تمام زندگی خود را صرف یک رابطه کرده اید و نتیجه ی خوبی از آن نگرفته اید، بهتر است که آن رابطه را ترک کرده و دیگر به دنبال آن نباشید. با این شیوه، در دراز مدت از خودتان سپاسگذار خواهید شد.

۵- انرژی های منفی دیگران را نادیده بگیرید

انرژی های منفی دیگران را نادیده بگیرید

«بیل کسبی» می گوید: «من نمی دانم کلید موفقیت چیست، اما می دانم خوشنود کردن همه ی انسان ها، کلید شکست است.»

یکی از مهمترین مراحل توقف رویاپردازی ای مرحله است. اکنون که شما در آغاز مسیر هستید، افرادی را خواهید دید که بیشترین تلاششان را انجام می دهند تا مانع از ادامه ی مسیر توسط شما شوند و نگذارند به اهدافتان برسید. اگر خودتان را برای مقابله با این گونه افرادی که از شما متنفر هستند و نمی توانند موفقیت شما را ببینند، آماده کرده باشید، پیشرفت خواهید کرد. مورد انتقاد قرار دادن دیگران، آسان تر از اصلاح و کار کردن روی خود می باشد. با آگاهی از این قضیه، درمورد جایگاه خود و این گونه افراد در زندگی اطلاعات لازم را خواهید داشت و این آگاهی به شما آرامش خواهد داد. شما باید همیشه به سمت جلو در حرکت باشید، حتی در شرایطی که سایرین این گونه تفکری در موردتان ندارند و راه شما را اشتباه می پندارند. اگر شما مسیر زندگی خود را آگاهانه و عاقلانه انتخاب کرده باشید، نباید به نظرات منفی دیگران توجه کنید. باید به مسیر خود ادامه دهید و بگذارید دیگران نیز در حرف های بی اساس خود غرق شوند.

۶- بجای رویاپردازی با دقت برنامه هایتان را تنظیم کنید

«روییس لیانو» می گوید: «اگر برای رسیدن به هدف هایمان تلاش کنیم و شکست بخوریم، بهتر از این است که فقط رویاپردازی کرده و هیچ تلاشی برای رسیدن به آن ها انجام ندهیم.»

رها کردن ذهن از بارهای احساسی و منفی، فرصتی برای شما به ارمغان می آورد تا بر رویاهایتان تمرکز نمایید. حالا که تصویری شفاف و بدون هیچ تفکری در ذهن دارید، زمانش فرا رسیده است که دست به کار شوید. برای شروع فعالیت و قدم زدن به سوی موفقیت، نیاز به یک طرح بازی دارید. هدف نهایی خود را در بالای یک صفحه ی کاغذی بنویسید. در قسمت پایین آن برگه، مراحل برنامه ریزی برای رسیدن به هدف را به روشی واقعی و منظم یادداشت کنید. مثلا اگر هدفتان پرستار شدن است، اولین قدم برای چنین هدفی داوطلب شدن در بیمارستان نزدیک به محل زندگیتان است تا به این طریق پی ببرید که واقعاً از این حرفه لذت می برید یا خیر. قدم بعدی، لیست کردن نام مدارسی است که مایل هستید در آن ها درس بخوانید. سومین گام، جمع آوری رزومه ی لازم برای ارائه به دانشگاه است. تمام کارهای کوچکی که انجام می دهید باید به موازات رسیدن به هدفتان باشد. کارهایی که باعث نزدیک تر شدن شما به رویایتان می شود را به صورت فعالیت های روزانه، هفتگی و ماهیانه طراحی و برنامه ریزی کنید.

۷- هر کاری می توانید انجام دهید

هر کاری می توانید انجام دهید

«هنری دیوید» می گوید: «معمولا موفقیت سراغ کسانی می رود که بسیار در جست و جوی رسیدن به آن هستند.»

بسیاری از مردم تا مرحله ی ششم توقف رویاپردازی پیش می روند، اما دیگر ادامه نمی دهند. برنامه ی شما با جادو به نتیجه ی مطلوب نمی رسد. اکنون می بایست برای رسیدن به هدف کاری انجام دهید. بنابراین به جست و جو، سفر، داوطلب شدن، نوشتن، برقراری تماس تلفنی، مصاحبه، کار کردن و یا استفاده از هر فرصتی که برای حرکت به سمت جلو به شما کمک می رساند، بپردازید. ممکن است مجبور شوید برای رسیدن به مقصد، با مسائل مختلف بسیاری مواجه شوید. از هر کجا که می توانید شروع کنید و هر آن چه که می توانید را انجام دهید. در این مرحله است که فعالیت های فیزیکی شروع می شوند.

۸- شکست را بپذیرید و مسیر خود را عوض کنید

«توماس ادیسون» می گوید: «من شکست نخورده ام، من فقط ده هزار روش بی فایده را کشف کرده ام.»

همه ی ما در زندگی شکست های سخت و بزرگی را تجربه کرده ایم. زمان آن فرا رسیده است که این شکست ها را به شکل پایان همه چیز نبینیم. شکست بخش غیر قابل اجتناب در رسیدن به موفقیت است. اگر از انسان های بسیار موفق، بپرسید که تا به حال شکست خورده اند یا نه، آن ها خواهند گفت ۱۰۰ مرتبه این اتفاق برایشان افتاده است. شکست تنها به معنای امتحان کردن یک راه متفاوت است. بیایید شکست را به عنوان یک تجربه ی مثبت ببینید. چگونه بدون شکست می توان چیزی آموخت؟ شکست ها از تلاش حاصل می شوند. مردمی که از شکست در تمام زمینه ها اجتناب می کنند، زندگی متوسط و نه چندان خوبی خواهند داشت. ما وابسته به این دسته افراد نیستیم. ما شادی واقعی و آرامش درونی می خواهیم. من خود نیز با این گونه مشکلات درگیر بوده ام. به خاطر دارم زمانی را که با وحشت زیادی به محل کار قبلی خود می رفتم. اما حالا درمورد کار فکر می کنم و احساس آرامش و شادی دارم. هنوز هم کار دشواری است، اما این همان کاری است که من احساس خوبی به آن دارم.

ممکن است وقتی به دنبال رویای خود می روید، این مسیر کم یا زیاد تغییر کند. اما باید بدانید که احساس شما در درون شما شکل گرفته است. از هدیه ای که از طرف خدا دریافت کرده اید، طی این پروسه استفاده نمایید و به مسیر خود به سمت جلو ادامه دهید و اهمیتی ندهید که چه اتفاقی ممکن است بیفتد.

۹- از منابع برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید

 از منابع برای رسیدن به موفقیت استفاده کنید

«کریس گراسر» می گوید: «فرصت ها اتفاق نمی افتند، بلکه شما آن ها را ایجاد می کنید.»

زمانی می رسد که بالاخره برای رسیدن به هدف هایتان نیازمند کمک دیگران می شوید. این کمک می تواند گرفتن اطلاعات و تجربه از آنها و یا کشف استعدادتان باشد. وب سایت های اطلاعاتی خوب را به طور آنلاین جست و جو کنید و یا به دنبال کلاس ها و کنفرانس هایی باشید که می توانید از آن ها درس بگیرید و با دیگران ارتباط برقرار کنید. غرور را کنار بگذارید و بدون خجالت، خودتان را بوسیله ی دانش و کارتان بالا بکشید. آن چه که می یابید و کسی که کمکتان می کند را جدی بگیرید. گشودن یک در، باعث ایجاد فرصت های بیشتر می گردد.

از مرحله ی اول آغاز کنید. بدون به دست آوردن درآمد از این مرحله نگذرید. اگر این ۹ مرحله را برای توقف رویاپردازی و آغاز به کار انجام دهید، با ترس هایتان به طور مستقیم رو به رو می شوید و اعتماد به نفستان بیشتر خواهد شد. در این شرایط زندگی شما به طور واقعی شروع خواهد شد. لطفاً توجه نمایید که این روند دشوار است و گاهی اوقات مفرح نخواهد بود. تمرکز خود را از دست ندهید، اما به یاد داشته باشید که هیچ گاه پاک کردن ذهنتان از افکار منفی و استراحت را طی این مسیر فراموش نکنید. اکنون امیدوارم شما احساس بسیار خوبی برای خروج از موقعیت آسودگی خاطرتان داشته باشید و شاد زیستن را تجربه کنید.

«مارگو داتری» می گوید: «رویاها مانند جاری کردن آب در یک رود ساکن هستند. جاده ی موفقیت مانند راندن یک قطار وحشت پر پیچ و خم می باشد. شهامت سوار شدن بر آن را پیدا کنید و به راندن خود تا زمانی که حالت تهوع پیدا نکرده اید، ادامه دهید.»

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.