شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

۳ قدم اساسی برای یافتن تفکر بزرگ و رسیدن به آنها

احتمالا تاکنون عبارت « بزرگ فکر کنید » را شنیده اید. اکنون من آن را برای شما کامل می کنم: « بزرگ فکر کرده و بزرگتر عمل کنید. ». داشتن تفکر بزرگ ، یک قدمی اساسی برای پیشرفت در زندگی است. اما اگر افکار شما با عمل همراه نشوند، در حد یک آرزو باقی می مانند و این حتی می تواند برای شما خسته کننده و آزار دهنده باشد.

در این جا باید به این سوال پاسخ بدهیم که آیا بزرگ فکر کردن یک موهبت است؟

پاسخ قطعا مثبت است. اما اگر می خواهید تفکر شما همراه با نتایج بزرگ باشد باید آن را به روش درستی انجام دهید. بعد از ملاقات با اشخاصی که به اهداف بزرگی در زندگی دست پیدا کرده اند فهمیدم سه قدم اساسی برای این که ایده ی تفکر بزرگ را در زندگی به کار ببرید وجود دارد.

۱- « شما » نقش اول این بازی هستید.

تفکر بزرگ

اول از همه باید کمی شهامت به خرج بدهید و خودتان را در برابر بزرگترین موقعیت ها و اهداف خاص قرار دهید، شما در این چالش نقش اساسی و تعیین کننده را دارید.

کمی زمان بگذارید تا بفهمید نقاط ضعف شما کجاست. این مسأله ممکن است کمی آزاردهنده بوده و نیازمند زمان و صرف انرژی باشد. با کمی دقت و ذکاوت درمی یابید که چه عواملی شما را در راه رسیدن به اهدافتان محدود می کند.

یافتن و دیدن عوامل کند کننده ی سرعت شما، اولین قدم برای از بین بردن آن هاست. اگر به طور روشن و مشخص از نقاط قوت و ضعف خود آگاه باشید، راهی خواهید یافت که شما را با وجود موانع و مشکلات به مقصد برساند. اگر از نقاط ضعف خود مطلع نیستید فقط دیگران را می بینید که با استفاده از نقاط ضعف شما به اهداف شما می رسند و سپس منجر به این فکر می شود که شما نمی توانید از پس این مشکلات و رفع نقاط ضعفتان برآیید.

هیچ گاه دو مسیر مشابه برای رسیدن به مقصد یکسان وجود ندارد. چیزی که شما را به آن چه که می خواهید می رساند، خود شناسی است. به وسیله ی این خودشناسی قادر خواهید بود تا مسیری که بیشترین همخوانی را با شخصیت شما دارد، طراحی کنید. اگر کورکورانه فقط مسیر دیگران را دنبال کنید یا در طول مسیر گم می شوید و یا با تلاش برای شبیه به دیگران شدن خودتان را خسته خواهید کرد. اگر به خودشناسی نرسید و مسیرهای درستی که دیگران برای رسیدن به موفقیت طی کردند را کشف نکنید، نمی فهمید که از کجا باید آغاز کنید و به این ترتیب همه ی ایمان خود به تحقق اهدافتان را از دست می دهید.

به یاد داشته باشید همیشه یک راه برای دستیابی به اهداف بزرگترتان وجود دارد. از قبل هم وجود داشته ولی تا زمانی که به اندازه ی کافی خودتان را نشناسید، آن را نخواهید یافت.

۲- بزرگ فکر کنید.

تفکر بزرگ

اگر افکار شما باعث نمی شود احساس ناراحتی کنید، پس به اندازه کافی عمیق و بزرگ فکر نمی کنید.

اهداف یا افکارتان هر چه هست از خودتان بپرسید: « آیا این آخرین هدفی بود که در زندگی به آن دست یافتم؟ آیا نمی توانستم اهداف بهتر و بزرگ تری را دنبال کنم؟ »

باید بیشتر به سلول های مغزتان فشار بیاورید. این سلول ها همانند دیگر اعضاء و ماهیچه های بدن کار می کنند. اگر عادت کنند که در یک سطح کوتاه و متوسط فکر کنند تمایل دارند در همان سطح باقی بمانند. هر چه بیشتر به آن ها فشار بیاورید و از توانایی آن ها استفاده کنید، بزرگتر فکر کردن یک عادت طبیعی برای آن ها خواهد شد. نکته ی اساسی این است که دائم به خودتان فشار بیاورید و بگویید: « هیچ محدودیتی برای من وجود ندارد ».

۳- اقدام فوری برای تفکر بزرگ

شروع  تفکر بزرگ

تفکر بزرگ باید با اقدام فوری همراه شوند. در غیر این صورت داخل ذهنتان باقی مانده می مانند، رسوب می کنند و کم کم به دست فراموشی سپرده می شوند. بدترین چیزی که برایتان می تواند اتفاق بیفتد این است که درباره ی چیزی عمیق بیاندیشید، زمان زیادی صرف تفکر کنید اما هیچ اقدامی برای آن نکنید. فراموش نکنید که انجام کارها و عملی کردن یک تفکر بزرگ باید در زمان خودش و به موقع انجام شود.

روز مبادایی وجود ندارد، یا الان یا هیچ وقت.

همیشه قدمی به سوی موفقیت بردارید. اما سعی کنید تا جهت را درست تشخیص بدهید. اگر قدمهایتان را به سوی آن چه که می خواهید هدایت نکنید، یک روز می فهمید که از آن چه که قبلا بوده اید نیز دورتر شده اید. به یاد داشته باشید :

« بهترین زمان برای کاشت درخت قبلی، ۱۰ سال پیش بود اما بهترین زمان برای یک درخت جدید همین الان است. »

پس زمان را از دست ندهید و راه را آغاز کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.