شبی که ماه کامل شد

تفاوت تغذیه گیاهخواری وجترین و وگان چیست؟ (رژیم های وجترینی)

رژیم های گیاهخواری دارای دو دسته عمده وجترین و وگان هستند. ممکن است شما تفاوت بین این دو رژیم را ندانید اما مطمئنا میدانید که هیچ یک از این رژیم های غذایی شامل مصرف گوشت گاو نیست، اما مواد خوراکی دیگری مانند تخم مرغ، محصولات لبنی و پیتزا چی؟ تفاوت بین انواع مدل های وجترین چیست؟

در حالیکه دنبال کردن این رژیم های غذایی، نیازمند صرف وقت و داشتن اندکی اطلاعات است، اما درک تفاوت بین آنها در واقع بسیار ساده است و با خواندن این مطلب راجع به رژیم گیاهخواری اطلاعات لازم را به دست خواهید آورد.

گیاهخواری

تفاوت اصلی بین وگانها و وجترین ها

وگان ها هیچ محصول حیوانی نمی خورند، در حالیکه وجترین ها فقط گوشت حیوانات را نمی خورند، اما می توانند سایر محصولات حیوانی (مانند لبنیات و تخم مرغ) را بخورند. معمولا افراد این رژیم ها را به دلیل نگرانی های بهداشتی، محدودیت های مذهبی یا اهمیت به حقوق حیوانات انتخاب می کنند.

رژِیم گیاهی

رژیم غذایی وگان ها بسیار ساده است و تنها شامل این دستور کلی است که هر چیزی که منشا حیوانی دارد را نباید مصرف کنند. اما رژیم وجترین دارای انواع مختلفی است.

انواع رژیم های وجترینی

وگان و وجترین

رژیم گیاهخواری وجترین دارای 4 گروه اصلی است که به معرفی مختصر آنها پرداخته ایم:

  • Lacto-ovo- از واژه های لاتین شیر و تخم مرغ گرفته شده است و پرطرفدارترین رژیم در میان وجترین هاست. همانطور که از نام آن پیداست، افرادی که این رژیم را دنبال می کنند، می توانند محصولات لبنی و تخم مرغ بخورند اما از مصرف گوشت، مرغ و غذاهای دریایی اجتناب می کنند.
  • Lacto- لاکتو وجترین ها محصولات لبنی را مصرف می کنند، اما تخم مرغ، گوشت، مرغ و غذاهای دریایی مصرف نمی کنند.
  • Ovo– این وجترین ها تخم مرغ می خورند اما هیچ یک از محصولات لبنی، گوشت، مرغ و غذاهای دریایی را مصرف نمی کنند.
  • Pesco– پسکو وجترین ها، از نظر علمی در تعریف گیاه خواری نمی گنجند. افراد پسکو وجترین رژیم نیمه گیاهی را دنبال می کنند، یعنی آنها ماهی و سایر غذاهای دریایی را می خورند اما مرغ یا گوشت مصرف نمی کنند.

 

وگانیسم

افرادی که رژیم وگان دارند، معمولا این رژیم را به دلایل اخلاقی انتخاب می کنند و در مورد حقوق و رفاه حیوانات فعال هستند، علاوه بر اینکه از محصولاتی که از پوست و چرم حیوانی ساخته شده باشد نیز استفاده نمی کنند. آنها همچنین از مصرف هر پارچه ای که از محصولات جانبی حیوانی از جمله پشم و ابریشم ساخته شده باشد هم اجتناب می کنند، زیرا حیوانات در روند تولید این محصولات اغلب آسیب می بینند. بسیاری از وگان ها همچنین به دنبال لوازم آرایشی و بهداشتی فاقد ترکیبات حیوانی هستند.

 

مواد غذایی ممنوع برای گیاهخواران!

بسیاری از مردم متوجه نمی شوند که بسیاری از غذاها اگرچه از نظر ظاهری غذای حیوانی به نظر نمی آیند، اما در واقع دارای مقدار کمی از محصولات حیوانی هستند. وجترین یا وگانیسم شدن می تواند شگفتی های بسیاری را به همراه داشته باشد. زیرا شما باید بدانید که به عنوان مثال، ماست بدون چربی و اغلب شکلات ها دارای مقداری ژلاتین هستند که از محصولات حیوانی حساب می شود و برخی برندهای آب پرتقال نیز با امگا 3 ماهی غنی سازی می شوند، در نتیجه خوردن آنها برای وگانها ممنوع است.

 

وجترین ها و وگان ها پیش از رزرو رستوران باید سوال کنند که آیا منوی مخصوص گیاهخواران ارائه می شود یا خیر؟
بسیاری از سوپ ها و سس هایی که به نظر نمی رسد حاوی گوشت باشند با مرغ و یا گوشت گاو ساخته شده اند.

 

وگانها از مصرف عسل نیز اجتناب می کنند و باید برچسب ترکیبات سازنده هر غذای جدیدی را به دقت بخوانند. به عنوان مثال، برخی از شکلاتها مخصوص وگانها ساخته می شوند، اما بقیه شکلاتها دارای مقداری شیر هستند.

 

مشكلات تغذیه ای

اگرچه این رژیم ها بسیار سالم هستند، اما مانند هر فرد دیگری، وجترین ها و وگان ها باید مراقب کمبود مواد ویتامینی باشند. به عنوان مثال، محصولات لبنی منبع اصلی کلسیم و ویتامین D هستند، بنابراین گیاهخواران وگانی و وجترین ها باید مقدار زیادی گیاهان دارای برگ سبز تیره (منبع خوبی از کلسیم) بخورند و غذاهایی بخورند که با کلسیم غنی شده اند. اگر می خواهید وگان شوید، می توانید از مکمل های ویتامین D نیز استفاده کنید.

 

  • ویتامین B12 برای جلوگیری از کم خونی ضروری است که عمدتا در محصولات حیوانی یافت می شود و لازم است که وگان ها مکمل های ویتامینی یا غذاهای غنی شده با این ماده مغذی را در نظر بگیرند.

 

رژیم گیاهخواری

غذاهای مناسب برای گیاهخواری

خوشبختانه، وگان ها و وجترین ها از کمبود غذاهای مغذی و خوشمزه رنج نمی برند. استفاده از سبزیجات، میوه، غلات، آجیل و لوبیا برای هر دو رژیم مناسب است، به شرطی که به درستی تهیه شود. همچنین، وگان ها می توانند از انواع مختلفی از محصولات ساخته شده با جایگزینهای گیاهی استفاده کنند. آشپزی و پختن غذاهای مورد علاقه شما نیز با جایگزین کردن چند تغییر ساده در دستورالعمل غذایی، امکان پذیر است.

 

توصیه می کنیم یکمرتبه کالباس وگان سفارش دهید، آنها از جو دوسر با گوجه فرنگی و آوکادو تهیه شده اند و یا همبرگر وگان که از لوبیای تند ساخته می شود. آنها از جمله غذاهای پر طرفدار وگانها هستند که حتی گوشتخوارها نیز به آن علاقه دارند!

 

منبع: naturespath

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
  1. خرید قسطی سیم کارت می گوید

    مرسی از سایت خوبتون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.