دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

تربیت جنسی کودکان و نقش موثر مادران

با رشد جسمی کودک، ذهن او نیز رشد می کند. خواه ناخواه با نزدیک شدن به زمان بلوغ، ذهن او دچار مسائل جنسی می شود. اگر پدر و مادر برای سوالات جنسی کودک جواب درستی نداشته باشند، او جواب سوالاتش را از جای دیگر می یابد. امروزه با وجود فضای مجازی، کودکی که به درستی در مسائل جنسی هشیار نشده، به احتمال زیاد به راه های نادرست خواهد رفت. پس اگر شما هم فرزند بالای 3 سال دارید حتما می بایست نکات تربیت جنسی کودکان را بدانید.

 

تاثیر والدین در آینده جنسی کودکان

کارشناسان حوزه تربیت جنسی کودکان ، معتقدند که به سه دلیل، والدین و به خصوص مادر، موثرترین اشخاص در آینده جنسی کودکان هستند.

1- پدر و مادر می توانند اطلاعات سازگار با ارزش های خود را با کودکان منتقل کنند.

2- والدین در طول رشد جسمی و جنسی کودک همواره در کنار او حضور دارند و اولین کسانی هستند که مورد سوال های جنسی کودک قرار می گیرند.

3- والدین می توانند به عنوان ناظر همیشگی بر رفتار کودک و راهنمای او در مسائل جنسی ایفای نقش کنند.

تربیت جنسی کودکان

موانع تربیت جنسی کودکان

دو عامل مهم در جامعه امروز مانع از تربیت صحیح جنسی کودک توسط والدین می شود. 1- نداشتن آگاهی 2- حجاب های کاذب

مادران آغازگران زندگی هستند و زمان زیادی را در کنار کودک سپری می کنند. نداشتن آگاهی کافی از این مسئله، نقش مهم آن ها را در تربیت جنسی کودکان ، کم رنگ می کند. همچنین معصومیت کودک از یک طرف و ترس والدین از اینکه از طرف کودک مورد انتقاد جنسی قرار گیرند، باعث ایجاد حجاب ساختگی بین کودک و والدین می گردد. در صورتی که والدین مراحل رشد لذت گرایی کودکان آگاه باشند، این حجاب ها از بین خواهد رفت.

تربیت جنسی کودکان

مراحل رشد لذت گرایی کودکان

جنین تا زمانی که شیر می خورد، بالاترین لذت را از خوردن و نوشیدن شیر کسب می کند. از 2 تا 3 سالگی با جدایی از شیر و خوردن خوراکی های جدید، بخشی از لذت او از دفع خوراکی هاست. در واقع از خوردن و مدفوع و ادرار لذت می برد. از 3 تا 5 سالگی کودک، شروع به خودکاوی می کند. در این سن ممکن است با اندام تناسلی خود بازی کند که فقط به دلیل کنجکاوی است. والدین باید بدانند که با برخوردهای قهری، کودک را به این موضوع حساس تر کرده و کنجکاوری او را ممکن است بیشتر کنند. بهترین کار در این مرحله از رشد، پرت کردن حواس کودک و مراقبت از اوست. منظور از مراقبت این است که کودک دائما تحت نظر باشد بدون اینکه خودش متوجه شود. مرحله بعد رشد، دوران نهفتگی است. در این دوران کودک دیگر توجه چندانی به موضوع جنسی ندارد و بیشتر به فعالیت های اجتماعی می پردازد. در این دوران شخصیت اجتماعی کودک شکل می گیرد و نحوه برخورد مناسب با جنس مخالف در این دوران باید به او آموزش داده شود. هر گونه سهل انگاری و برخورد نادرست در مرحله قبل، موجب تعویق در مرحله رشد اجتماعی خواهد شد.

تربیت جنسی کودکان نه گفتن

5 نکته مهم در تربیت جنسی کودکان

1- والدین تربیت جنسی کودکان را همزمان با کنجکاوی های او شروع نمایند که حدود سن 3 تا 5 سال است. نواحی جنسی کودک را به عنوان نواحی کاملا خصوصی به او معرفی کنند. به کودک بگویند که هیچ کس حق ندارد، نواحی جنسی او را لمس کند یا ببیند. احساس شرم از لخت بودن را در کودک خود تقویت کنید. مفهوم خصوصی بودن را برای او توضیح دهید. او باید بداند که نواحی جنسی خود را از دیگران بپوشاند و باید بداند که همه افراد این کار را انجام می دهند.

2- لازم است که والدین از میزان اطلاعات کودک درباره مسائل جنسی آگاهی پیدا کنند. و بهتر است که منابع کسب اطلاعات جنسی کودک خود را بشناسند. این به پاسخ دادن به سوالات جنسی کودک کمک زیادی می کند.

3- گرچه همواره با کودک لحن کودکانه دارید، اما در پاسخ به سوالات جنسی لحن جدی بگیرید. اما هیچ گاه در مقابل سوالات او رفتار متعجانه و پرخاشگرانه نگیرید. این رفتار باعث برجسته شدن موضوع در ذهن کودک می شود.

4- مهارت نه گفتن را به او بیاموزید. او باید بداند که در مقابل تعدی دیگران به حریم خصوصی اش، چگونه رفتار کند. به او بگویید در صورت لمس اندامش توسط شخص ثالث باید رفتار تهاجمی بگیرد و فورا به شما اطلاع بدهد.

5- آشنایی کودک با مفاهیم اسلام بسیار در تربیت جنسی او کمک می کند. کودکی که با نماز آشنا است، چند سوره از قرآن بلد است، مطمئنا ظرفیت روحی بیشتری برای پذیرش مسائل جنسی خواهد داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.