شبی که ماه کامل شد

تاثیر رنگ پوشاک مدارس بر روحیه دانش آموزان

تاثیر رنگ پوشاک مدارس بر دانش آموزان از جمله مسائل مهمی است که امروزه بسیار مورد توجه قرار گرفته است، زیرا رنگ ها پدیده های قابل درکی می باشند و از لحاظ عاطفی روی انسان تاثیر به سزایی می گذارند. انسان نیز موجودی است با خواسته ها و نیازهای متفاوت و از آنجایی که روح و ظرفیت وجودی او بی نهایت است در گزینش رنگ های لباسی كه می پوشد نیز ممکن است طالب رنگ های ویژه و خاص باشد. امروز در سایت اینترنتی 5 عصر قصد داریم تا پیرامون تاثیر پوشاک بر دانش آموزان صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

تاثیر رنگ پوشاک مدارس 2

باید خاطر نشان کرد که رنگ و نوع پوشش دانش آموزان قطعا بر روی روحیه آنان تاثیر به سزایی دارد. در برخی تحقیقات صورت گرفته محققین به این نتیجه رسیده اند که حتی نوع پوشش دانش آموزان با افت تحصیلی، افسردگی و کاهش نشاط آنان ارتباط تنگاتنگی داشته است. در ادامه قصد داریم تا تاثیر رنگ های مختلف بر روی دانش آموزان مورد بررسی قرار دهیم.

تاثیر رنگ پوشاک مدارس 3

رنگ ها تاثیر شگفت انگیزی در حالات روحی انسان می گذارند، رنگ ها به گونه ای بر روح و روان انسان تاثیر دارند كه حتی سبب تغییر رفتار او نیز می گردند و زمینه تحول خصوصیات شخصیتی افراد را در پی دارند.

 

تاثیر رنگ پوشاک مدارس بر دانش آموزان

تاثیر رنگ تیره بر دانش آموزان

لازم به ذکر است که رنگ تیره (مثل سرمه ای تیره و سیاه) به عنوان پوشش مدارس ابتدایی علاوه بر اینکه باعث خستگی مفرط در دانش آموزان می گردد، کاهش نشاط  و در راستای آن انحراف ذهنی را نیز در پی دارد. این عامل خود سبب کاهش گیرایی دانش آموزان در روند یادگیری می گردد و تمرکز آنان را در روند آموزشی کاهش می دهد.

 

تاثیر رنگ سبز بر دانش آموزان

رنگ سبز اغلب حس آرامش و آسودگی خاطر را به دنبال دارد و باید اشاره کرد که در حالت کلی رنگ های شاد و زنده سبب ایجاد شور و خلاقیت در دانش آموزان می گردد.

 

تاثیر رنگ روشن بر دانش آموزان

تاثیر رنگ پوشاک مدارس 4

در مقابل استفاده از رنگ های روشن مایل به سفید بی شک تاثیرات روانی مثبتی را بر روی دانش آموزان در پی دارد و سبب افزایش فعالیت عمومی آنان می گردد. باید بدانید که رنگ روشن در افزایش تحرک، نشاط، انرژی و فعالیت دانش آموزان تاثیر زیادی دارد، اما همانگونه که پیش تر  اشاره شد، در مقابل رنگ تیره مانع فعالیت و حركت می گردد. از این رو تاثیر پوشاک رنگ روشن بر روحیه دانش آموزان بسیار قابل لمس بوده و قطعا فرآیند یادگیری را به نحو زیادی بالا می برد.

 

نتیجه گیری تاثیر رنگ پوشاک مدارس بر دانش آموزان

در پایان می توان اینگونه ابراز داشت که فعال نمودن دانش آموزان در فصول مختلف سال (پاییز و زمستان) قطعا مستلزم انتخاب لباس های رنگی و شاد می باشد، زیرا دانش آموزان برای دریافت قوای روحی و هوشی به رنگ های شاد برای انرژی مثبت نیاز دارند. در ضمن از معدود مسائلی که بیشتر مدارس با آن مواجه اند انتخاب لباس مناسب برای مدارس است.

تاثیر رنگ پوشاک مدارس 5

هم چنین انتخاب لباس فرم مناسب دانش ‌آموزان بی شک ارتباط زیادی با قانون ‌پذیری و اجتماعی شدن آن ها نیز دارد و عامل مهم تر اینکه بچه‌ ها از طبقات اجتماعی و اقتصادی گوناگونی وارد مدارس می شوند و انتخاب لباس فرم درست سبب درک صحیح آنها از سادگی و برابری می گردد. پس به این نتیجه می رسیم که در انتخاب لباس فرم مناسب دانش آموزان باید دقت عمل به خرج داده شود چون تاثیر پوشاک مدارس بر دانش آموزان به آن اندازه ای است که قطعا انتخاب نادرست روند یادگیری را با مشکلات زیادی روبرو خواهد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.