دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

کاربرد بیوپسی غدد لنفاوی در تشخیص بیماری ها

بیوپسی غدد لنفاوی بر اساس خصوصیات خاصی که در ادامه بیشتر توضیح داده می شود می تواند به صورت مؤثری در تشخیص بیماری ها نقش کلیدی را ایفا کند.

اگر به بزرگی غدد لنفاوی مشکوک شدیم باید در مرحله اول مشخص کنیم که قابل لمس بودن غدد لنفاوی با اهمیت است یا خیر؟ اصولا اگر اندازه غده در ناحیه فوق ترقوه بزرگتر از ۰٫۵ سانتی متر و در ناحیه گردن بزرگتر از ۱ سانتی متر و در ناحیه مغبنی بزرگتر از ۱٫۵ تا ۲ سانتی متر باشد از اهمیت ویژه ای برخوردار است ، سپس باید با گرفتن سابقه ی دقیق پزشکی ، برای رسیدن به تشخیص دقیق اقدام نماییم. در صورتی که پس از مصرف آنتی بیوتیک تجویز شده توسط پزشک هیچ بهبودی در روند علائم حاصل نشد ، بهترین وسیله برای تأیید تشخیص انجام بیوپسی غدد لنفاوی درگیر است.

بعنوان قانون کلی ، هرگاه اندازه ی غدد لنفاوی در عرض ۲ هفته بعد از معاینه ی اولیه نسبت به قبل افزایش پیدا کند و یا سایر بررسی های انجام یافته منفی شود ، بیوپسی غدد لنفاوی باید صورت گیرد و اگر طی یک ماه اندازه ی غده به حد طبیعی بر نگردد بیوپسی غدد لنفاوی مورد استفاده قرار می گیرد.

بیوپسی غدد لنفاوی

بطور کلی کاربرد انجام بیوپسی غدد لنفاوی شامل موارد زیر است:

۱: سن بیش از ۱۰ سال

۲: چسبندگی غده به پوست یا نسج زیرین خود

۳: آدنوپاتی بالای ترقوه ای

۴: افزایش اندازه ی غدد لنفاوی ، علی رغم اقدامات انجام یافته

۵: تب مداوم غیر قابل توجیه ، کاهش وزن همراه با علائم عمومی و بزرگی طحال.

 

مراحل انجام بیوپسی غدد لنفاوی:

۱: آماده کردن بیمار و توضیح تمام مراحل و همچنین علت انجام این نمونه برداری برای او

۲: پوشاندن لباس استریل و ضدعفونی کردن محل نمونه برداری

۳: تزریق لیدوکائین بعنوان بی حسی موضعی مورد انتخاب در بیوپسی در ناحیه ای که غدد لنفاوی وجود دارد.

۴: با استفاده از سوزن مخصوص بیوپسی غدد لنفاوی باید از محل مورد نظر نمونه برداری بافت صورت بگیرد ، سپس به صورت کاملا آرام مقداری از بافت که در داخل سوزن قرار دارد به بیرون و فضای مناسبی انتقال پیدا می کند تا آزمایشات مربوط بر روی آن انجام شود. این نمونه برداری به صورت اختصاری FNA نامیده می شود و هیچگونه عوارضی از خود به جای نخواهد گذاشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.