شبی که ماه کامل شد

بید گیاه (مَرغ) نافع کلیه همچنین درمان نقرس و روماتیسم

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با بید گیاه (مَرغ) ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری بید گیاه (مَرغ) :

(تیره گندمیان)؛ این گیاه دارای ریزوم بندبند و ساقه های افراشته و گل های سنبله ای و میوه گندمه است. این گیاه را خصوصا به دلیل مقاوم بودنش به عنوان گیاه هرز و سمج مزارع و باغچه ها می شناسند. از نظر دارویی فقط هنگامی که در زمین های سبک و شنی رشد می کند بیش ترین مواد مؤثره را دارا می شود.

بید گیاه (مَرغ)

محل رویش:

این گیاه بیشتر در آسیا ، اروپا و شمال افریکا میروید.

دوران گلدهی: خرداد و تیر.

موقع برداشت: ریزومها اسفند و فروردین یا شهریور تا آبان ماه.

توضیحات:

برای مصارف دارویی اصولأ ریزوم آن را از زیر خاک در آورده جمع آوری می کنند. ریزومها را باید به دقت شست و ریشه های فرعی و قسمت های سبز آن را جدا کرد و به قطعات کوچک تقسیم و در اسرع وقت با حرارت خورشید و در محلی که هوا جریان داشته باشد، خشک کرد. ماده به دست آمده بویی خوشایند و طعمی تقریبا شیرین دارد و محتوی ساپونین، قندها، یک گلوکوزید فنولیک، آونین ، لعاب یک هیدروکربور با اثر ضد میکروبی، آگروپیرن و دیگر مواد مؤثره است.

این گیاه اثر مدر داشته از آن در دم کرده های نافع کلیه استفاده میگردد. همچنین از این گیاه می توان در درمان نقرس و روماتیسم نیز سود جست و در ترکیب داروهای ضد دیابت به عنوان داروی کمکی در کنار درمان اصلی مورد استفاده قرار می گیرد.
جوشانده بیدگیاه را از زمان قدیم در مصارف خارجی و در درمان ناراحتی های پوستی و بواسیر مورد استفاده قرار می دادند. ریشه بو داده این گیاه را می توان به عنوان جانشین قهوه و به عنوان ماده اولیه تهیه آبجو و الكل به کار برد و در صورتی که به عنوان علوفه به حیوانات شیرده داده شود تولید شیر و کیفیت آن را بالا می برد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.