شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

بهترین رژیم غذایی برای درمان کبد چرب

امروزه محققان حوزه سلامت به این نتیجه رسیده اند که بهترین و کم خطرترین روش درمان کبد چرب ، اصلاح عادت های غذایی است. رژیم غذایی مناسب می تواند باعث احیای کبد شود. کبد چرب یا fatty liver یکی از بیماری هایی است که طی 40 سال اخیر کشف شده و مورد بررسی قرار گرفته است. در کبد به میزان 5 تا 10 درصد چربی وجود دارد اما اگر این مقدار افزایش یابد و موجب التهاب کبد شود، بیماری کبد چرب به وجود می آید.

 

کار کبد چیست و چه زمانی کبد چرب می شود؟

کبد بزرگترین غده بدن است که تمام خون بدن از طریق ورید پورت به کبد وارد شده و تصفیه می گردد. کبد بیش از 500 عملکرد متفاوت را همزمان انجام می دهد. شناسایی و تبدیل سموم بدن به مواد بی خطر یا دفع آن ها از طریق مدفوع یکی
از فعالیت های کبد است. خون سازی، مقاومت در برابر عفونت ها، ذخیره آهن، تنظیم اسید آمینه، تولید پروتئین های ضروری، مدیریت ایمنی بدن و غیره برخی از وظایف کبد است.

کبد چرب

یکی دیگر از عملکرد های مهم کبد تجزیه چربی ها به چربی قابل جذب در بدن است. زمانی که فرد دچار چاقی، کم تحرکی و استرس می شود، چربی ها در بافت های کبد رسوب می کند. در شرایطی که وضعیت فرد تغییر نکند، چربی در کبد افزایش یافته و باعث نارسایی یا عملکرد نادرست کبد می شود. اصطلاحا به این وضعیت چربی کبد می گویند.

به بیان علمی، سلول های بدن برای ادامه حیات به انرژی نیاز دارند. این انرژی را از گلوکز موجود در غذا بدست می آوردند. هورمون انسولین باعث استخراج گلوکز از مواد غذایی و جذب در سلول ها می شود. در بیماران کبد چرب، انسولین ترشح می شود اما به درستی کار نمی کند. در واقع انسولین گلوکز را به چربی تبدیل کرده و کبد چربی اضافه را در خود ذخیره می کند.

کبد چرب

کبد چرب را چگونه تشخیص دهیم؟

کبد عضوی بسیار مقاوم و سازگار است. به همین دلیل تا حد امکان مشکلات خود را برزو نمی دهد. زمانی که کبد روبه چربی می رود ممکن است فرد تا مدت ها بی خبر باشد. چون نه دردی دارد و نه نشانه مشخصی. اما در اینجا یک سری از علائم مشترک کبد چرب بیان می شود که ممکن است در اثر بیماری ها دیگر نیز باشد.

درد کلی در ناحیه بالای شکم سمت راست و خستگی و بی حالی از علائم این بیماری است. اما برای تشخیص دقیق بیماری انجام سنوگرافی و آزمایش خون بسیار کمک کننده است. در مواد حاد نیز از کبد نمونه برداری می شود.

کبد چرب

 

رژیم غذایی مناسب برای درمان کبد چرب

چاقی و کم تحرکی، استفاده بیش از حد از فست فود و روغن های صنعتی و زندگی شهری با آلودگی های مختلف عامل بسیاری از بیماری ها است. کبد چرب نیز یکی از بیماری های ناشی از عادت های بد غذایی می باشد. با اصلاح سبک زندگی و رژیم درست غذایی از بسیاری از بیماری ها من جمله کبد چرب جلوگیری می شود. یک رژیم غذایی مدیترانه ای که بسیار برای درمان کبد چرب مناسب است شامل مواد غذایی زیر باید باشد:

  • ماهی
  • انواع میوه ها
  • حبوبات
  • خشکبار به خصوص گردو
  • روغن زیتون
  • سبزیجات

کبد چرب رژیم غذایی

خوردن این مواد غذایی و پرهیز از خوردن غذاهای سرخ شده، گوشت قرمز و فست فود باعث احیای کبد می شود. وجود امگا 3، آنتی اکسیدان ها، ویتامین E و ویتامین D در رژیم مدیترانه ای باعث به جریان افتادن چربی های کبد شده و سلول های کبدی را بازسازی می کند.

 

منبع:

www.webmd.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.