دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

برنزه کردن چه آسیب هایی به پوست می رساند؟

برنزه کردن یکی از مصارف پرکاربرد جوامع امرزوی است، اما حدود 90٪ از ملانوم ها به علت قرار گرفتن در معرض نور ماوراء بنفش (UV) هستند. این آمار شامل قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش از نور خورشید و منابع مصنوعی مانند تختخواب های برنزه نیز می باشد.

سازمان آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی (IARC)، تخت های برنزه سازی و لامپ های برنزه کردن را در بالاترین رده سرطان قرار می دهند – سرطان زایی انسان ها، از دسته های دیگر مواد خطرناک مانند پلوتونیم و انواع خاصی از رادیوم نیز می باشد. در این مقاله از مجله اینترنتی 5 عصر قصد داریم تا پیرامون برنزه کردن و مضرات آن مباحثی را مطرح کنیم.

برنزه کردن 1

مطالعات فردی متعددی، از جمله تجزیه و تحلیل مطالعات (متاآنالیز)، همواره نشان داده است که برنزه شدن در محیط، خطر ابتلا به انواع سرطان پوست، از جمله ملانوم را افزایش می دهد.

 

صنعت برنزه سعی کرده است مصرف کنندگان را وادار کند که از ویتامین D که ضروری است، استفاده کنند و باید از تختخواب های برنزه استفاده شود. با این حال، اکثر لامپ های برنزه در واقع تابش UVA را منتشر می کنند، درحالی که تابش UVB برای تولید ویتامین D لازم است تا بدن ویتامین D مورد نیاز را تولید کند. این واقعیت است که همه ویتامین D لازم در رژیم غذایی سالم و یا استفاده از مکمل های ویتامین یافت می شود. اگر شما در مورد سطح ویتامین D خود نگران هستید، با پزشک خود مشورت کنید، نه یک سالن برنزه!

 

آمار وحشتناک مضرات برنزه کردن

برنزه کردن 2

تحقیقات نشان می دهد که فقط یک آفتاب سوختگی طولانی مدت می تواند شانس شما را برای رشد ملانوم در زندگی دو برابر کند. علاوه بر این، با استفاده از تخت های برنزه قبل از 30 سالگی، خطر ابتلا به ملانوم تا 75 درصد افزایش می یابد. استفاده گاه به گاه از تختخواب برنزه سه برابر شانس شما را در برابر سرطان افزایش می دهد. تحقیقات همچنین نشان می دهد رابطه ای مستقیم با دوز واکنش – یعنی جلسات بیشتر، ساعت ها و سال های مصرف برنزه شدن، خطر ابتلا به ملانوم و سایر انواع سرطان پوست را بالاتر می برد.

 

ملانوما شایعترین نوع سرطان برای جوانان 25-29 ساله و دومین و شایعترین نوع سرطان برای جوانان 15-29 ساله است. ملانوما عامل اصلی مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان 25 تا 30 ساله است و دومین علت مرگ و میر ناشی از سرطان در زنان 30 تا 35 ساله است.

 

پوست برنزه باعث آسیب به سلول های پوست می شود. تحقیقات نشان می دهد که آسیب تجمعی به سلول های پوست می تواند به چین و چروک، لکه های سنی، پیری زودرس و سرطان پوست منجر شود. برنزه کردن خیلی خطرناک است از این رو چندین کشور از جمله برزیل آن را کاملا غیرقانونی اعلام کرده است.

پیش از رفتن به تعطیلات برنزه کردن، باعث چه چیزی می شود؟ خوب، مطالعات در واقع متوجه شده اند که لکه های قهوهای مایل به زرد دارای حفاظت بسیار کمی در برابر آفتاب سوختگی و حفاظت در برابر خورشید است – معادل SPF حدود 3.

برنزه کردن کار اعتیاد آوری است

ارتباط بین اشعه ماوراء بنفش و ملانوم روشن است، اما رایحه تیره محبوب تر از همیشه است. این باعث شده است که محققان ماهیت اعتیادآور برنزه را کشف کنند. در نتیجه، تحقیقات نشان می دهد که برنزه شدن در واقع اعتیاد آور است، مانند سایر فعالیت های سرطان زا (مانند تنباکو).

نور UV نشان داده است که آزادی اندورفین ها، مواد شیمیایی حساس که باعث از بین بردن درد و ایجاد آرامش درونی می شود را افزایش می دهد. این به طور بالقوه منجر به وابستگی میشود.

در واقع، یک مطالعه اخیر نشان داده است که برخی از افرادی که برای آنها ملانوم تشخیص داده شده است، همچنان از تختخواب های برنزه استفاده می کنند – این بیش از پیش از این ایده حمایت می کند که برنزه کردن اعتیاد آور است.

 

آموزش در رابطه با پیشگیری از آسیبهای برنزه کردن

  • برای کاهش آسیب برنزه بدون آفتاب، برخی از سازمان ها از استفاده از محصولات برنزه موضعی به عنوان راهی برای برنزه کردن بدون قرار گرفتن در معرض UV استفاده کرده اند. یک نگرانی در مورد این روش برنزه کردن این است که دی هیدروکسی آتنون (DHA)، یک ماده معمولی استفاده شده در محصولات برنزه خورشیدی، توسط FDA برای استفاده در مواد آرایشی و داروها تنها برای استفاده خارجی مورد تایید است. هنگامی که این محصول در کابین اسپری آب استفاده می شود، استنشاق معمولا اجتناب ناپذیر است.
  • علاوه بر این، ارتقاء محصولات برنزه خورشیدی به هنجارهای اساسی اجتماعی که باعث بروز عوامل برنزه شدن می شود، نمی پردازد.
  • محصولات برنزه خورشیدی اغلب به جای جایگزین کردن دودکش UV استفاده می شود. علاوه بر این، استفاده از آنها به نظر نمی رسد که منجر به جلوگیری از آفتاب سوختگی در معرض نور خورشید در ساحل شود و احتمالا باعث آفتاب سوختگی می گردد.
  • سایر روش های استفاده شده برای به دست آوردن پوست برنزه، مانند قرص ها و تزریق ها، خطرات سلامتی بیشتری دارند.
  • با این حال، کرم ها و لوسیون های ضد آفتاب ممکن است برای افرادی که مایل به برنزه کردن پوست هستند، در حالی که از خطر تهدید سلامتی از اشعه ماوراء بنفش و استنشاق و جذب DHA می ترسند، استفاده مناسبی باشد. “

تحقیقات بیشتری در آینده به درک بهتر تاثیرات بهداشتی محصولات ضد آفتاب کمک می کند، تا درک بیشتری از مضرات برنزه شدن به دست آورند و بفهمند که رنگ طبیعی پوست مردم باید زیبا باشد. MRF مردم را تشویق می کند تا پوستی را که با آن متولد شده اند، درک و قدرش را بدانند.

 

تر جمه شده از سایت: melanoma.org

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.