شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

بررسی علمی خود ارضایی ، بزرگ ترین چالش نوجوان

خود ارضایی یا استمنا یکی اولین مشکلاتی است که نوجوان و جوان را به شدت درگیر می کند. خود ارضایی نوعی اعتیاد است که می تواند فرد را تا سال ها به خود درگیر کرده و مشکلات فراوان جسمی، روحی و جنسی ایجاد کند. بررسی علمی خود ارضایی می تواند به نوجوان و جوان در مدیریت این موضوع کمک کند.

 

نیاز جنسی و چالش بزرگ نوجوان

شاید اولین چالش بزرگ یک نوجوان چه دختر و چه پسر نیاز جنسی باشد. نیازی که به شدت قوی است اما راه حل آن با توجه به شرایط اقتصادی و فرهنگی کشور پیچیده است. نوجوان تا قبل از نیاز جنسی، به نیازهای اساسی خود (آب و غذا و محبت و . . .) به روش اصولی و درست پاسخ داده است. اما در مواجه به نیاز جنسی دچار سردرگمی شده و شاید بهخودارضایی رو بیاورد. خود ارضایی در دختران و پسران اتقاق می افتد و آن ها را به نوعی اعتیاد دچار می کند. شناخت مسئله از لحاظ علمی به نوجوان کمک می کند که این مسئله را مدیریت کند.

بررسی علمی خود ارضایی

هورمون های جنسی و نقش آن ها در نیاز جنسی

بررسی علمی خود ارضایی نشان داده وقتی که یک نوجوان به سن بلوغ می رسد وارد مرحله جدیدی از رشد جنسی، جسمی و ذهنی می شود. نوجوان های دختر از سن 7 تا 13 و نوجوان های پسر از سن 9 تا 15 سال دچار یک تغییر و تحول جنسی می شوند. تغییر و تحولی که آن ها را از مرحله کودکی به مرحله بزرگسالی منتقل می کند. چه از لحاظ جسمی و چه جنسی آماده تشکیل خانواده و تداوم نسل می شوند.

هورمون های جنسی و خود ارضایی

در دوران بلوغ مغز انسان با توجه به فاکتورهای بسیاری مانند شرایط جسمی، روحی، ژنتیکی و آب و هوایی به غدد درون ریز دستور ترشح هورمون های جنسی را می دهد. از یک سن به بعد (که برای هر فردی متفاوت است) ترشح هورمون های جنسی شروع می شود. این هورمون ها در سراسر خون بدن پخش شده و باعث رشد اندام جنسی و تولید اسپرم در پسرها و تولید تخمک در دختران می شود.

 

بررسی علمی خود ارضایی

تغییرات این هورمون ها در بدن موجب می شود که در زمان های خاص احساس نیاز جنسی به شدت افزایش پیدا کند. یا برخی عوامل مانند غذاهای با طبع گرم (عسل، موز، ادویه جات و . . .) یا دیدن تصاویر مستحجن سطح هورمون های جنسی را به شدت افزایش می دهد. در این زمان ها نوجوان در تگنا قرار گرفته و شاید به خود ارضایی روی بیاورد. با انجام خود ارضایی سطح هورمون های جنسی و هورمون دوپامین به شدت کاهش می یابد. کاهش شدید دوپامین باعث حس افسردگی و نوعی پشیمانی می گردد.

بررسی علمی خود ارضایی نشان داده این حس ندامت باعث شود که نوجوان تصمیم به ترک خودارضایی بگیرد. اما با هر بار تکرار خود ارضایی ، ترک آن سخت تر می شود. در واقع با هر بار انجام خود ارضایی ذهن فرد دچار نوعی حالت شرطی می شود. به صورتی که با قرار گرفتن در شرایط خاص ناخودآگاه سطح هورمون های جنسی افزایش یافته و فرد به خودارضایی کشیده می شود.

این شرایط خاص می تواند یک موقعیت زمانی باشد یا مکانی. موقعیت زمانی مانند ابتدای صبح یا اواخر شب یا روزهای تعطیل. و موقعیت مکانی مانند تخت خواب یا حمام و اصولا مکان هایی که فرد تنها است. حتی دست گرفتن گوشی و رفتن به شبکه های مجازی می تواند فرد را دچار حالت شرطی کرده و او را به سمت خود ارضایی بکشاند.  جالب است بدانید که با تکرار خود ارضایی سطح دوپامین کمتر و کمتر شده و پریشانی و اضطراب زندگی فرد را احاطه می کند. اما با جلوگیری از ایجاد شرایط خاص از شرطی شدن مغز جلوگیری شده و احتمال خود ارضایی کاهش می یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.