شبی که ماه کامل شد

الکمی معمولی‌ (پای شیر) گیاهی مفید برای نفخ و اسهال

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه الکمی معمولی ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری گیاه الکمی معمولی :

( تیره گل سرخ)؛ گیاهی است علفی و پایا با ریزوم کوتاه برگهای آن دایره وار به دور ساقه قرار دارند و در مرکز آن پس از باران یا شبنم زدن قطرهای آب جمع می شود. کیمیاگران و مردم عادی این قطرات را جمع آوری می کردند و معتقد بودند که دارای اثرات دارویی و جادویی است. شاخه های کوتاه بالارونده آن در انتها خوشه های گل زرد دارد. میوه این گیاه خشک است.

پای شیر الکمی معمولی

محل رویش:

الكمی را می توان در مراتع و چراگاه های کوهستانی یافت. این گیاه گونه ها و واریته های زیادی دارد که همه آنها کم و بیش دارای یک میزان اثر دارویی هستند.

دوران گلدهی: خرداد تا اواخر مرداد
زمان برداشت: شاخه برگدار از خرداد تا اواخر مردادماه است

توضیحات:

در اکثر موارد شاخه های برگدار و برگ های پایینی آن را جمع آوری و در سایه خشک می کنند. ماده مؤثره گیاه محتوی تانن، ساپونین، شیره های تلخ و اسید سالیسیلیک است. از این قسمت ها برای تهیه دم کرده به نسبت ۴ قاشق چایخوری برای یک فنجان آب استفاده می شود. یک فنجان آب جوش روی آن می ریزند و می گذارند تا ده دقیقه دم بکشد. سپس بدون شکر و هر روز دو بار در مورد ناراحتیهای معده و روده، نفخ و اسهال مصرف می کنند.

این گیاه تشنجات را تسکین داده دفع ادرار را تحریک می کند. برای این که زایمان راحت تر انجام پذیرد خانم های باردار حدود چهار هفته قبل از زایمان تا سه فنجان در روز از این دم کرده میل می کنند. از این گیاه برای درمان ناراحتی های تناسلی در زنان، خصوصا در زمان یائسگی استفاده می شود. عصاره الكمی وضع تبادلات بدن را بهبود بخشیده در ترکیبات لاغرکننده نیز به کار می رود. همچنین در مصارف خارجی و در حمام ها برای درمان جوش های پوستی کوفتگی، اگزما و ناراحتی های دملی از این گیاه استفاده می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.