دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

الفبای شاد زیستن راهی برای زندگی بهتر !

شما شاد زیستن را دوست دارید. همه ی انسان ها در زندگی خود به صورت پنهان یا آشکار دنبال شاد زیستن هستند و به آن اعتقاد دارند. رضایت مندی کامل و مطلق در زندگی آرزوی هر فردی است.

این همان دلیلی است که برای آن صبح زود از خواب بیدار می شوید، سخت کار می کنید تا خود و خانواده خود را تامین کنید. به دنبال تفریحات سالم برای پربارکردن زندگی خود هستید و به همین دلیل به دنبال انجام کارهایی می روید که به آن ها علاقه دارید.

شاید شاد زیستن هدف اصلی زندگی شما نباشد، اما معمولا آرزو می کنید که همیشه زندگی سرشار از شادی داشته باشید، زیرا در این مواقع واقعا از زندگی خود لذت می برید.

چرا تمام زندگی خود را از این لحظات لذت بخش پر نمی کنید؟ چه طور می توان این کار را انجام داد؟

من روش هایی را با عنوان “الفبای شادی‌” برای تزریق شادی به زندگی روزمره ارائه کرده ام.

Acceptance -A (پذیرش)

الفبای شاد زیستن 1 پذیرش

خود را با خصوصیات شخصیتی و فیزیکی که دارید، بپذیرید. تا زمانی که به پذیرش خود نرسید، هرگز نمی توانید بذر شادی را بکارید. هرگاه لازم شد، تغییر کنید اما خصوصیات شگفت انگیز خودتان را بپذیرید. دیگران را با خصوصیاتی که دارند، بپذیرید زیرا نمی توانید مردم را تغییر دهید. هرچه بیشتر دیگران را بپذیرید و کمتر برای تغییر آن ها تلاش کنید، شادتر زندگی خواهید کرد.

Believe -B (باور)

خودتان را باور کنید. شما قادر به انجام کارهای شگرفی هستید. وقتی هدف یا رؤیایی دارید، باور داشته باشید که به آن می رسید. همچنین توانایی های دیگران را هم باور داشته باشید. دوستان و خانواده و جامعه را به عنوان یک کل باور کنید. تصور کنید چقدر دنیا غرق در شادی خواهد شد اگر همه توانایی های یکدیگر را باور داشته باشند.

Compassion -C (دلسوزی)

برای شاد زیستن غمخوار خود و دیگران باشید. نوعدوستی بزرگ ترین موهبتی است که به خود و دیگران اعطا می کنید. برای دیگران احساس ترحم نکنید، بلکه دلسوز آن ها باشید. هر چه بیشتر غمخوار دیگران باشید، فهم و درک شما بیشتر می شود و فهم و درک بیشتر، قضاوت کمتر در مورد دیگران را به دنبال خواهد داشت.

Dedication -D (فداکاری )

الفبای شاد زیستن فداکاری

خودتان را وقف کارهای با ارزش و شریف کنید. اهمیتی ندارد چه کاری انجام می دهید، خودتان را وقف آن کنید. فداکاری و ایثار در زندگی، احساس رضایت مندی و خوشحالی را در پی خواهد داشت و در نتیجه شاد زیستن .

Elation -E (شادی)

وقتی رویدادهای خوب در زندگی تان اتفاق می افتد، شاد باشید. تولدها و دیگر مناسبت های مهم را جشن بگیرید. وقتی افرادی که دوستشان دارید در کنارتان هستند، از احساس شادی و لذت دریغ نکنید. تا جایی که می توانید حس شادی خود را بروز دهید.

Forgiveness -F (بخشش)

اشتباه کردن یا آزرده شدن از طرف دیگران، همواره بخشی از زندگی است. در چنین شرایطی چه عکس العملی از خود نشان می دهید؟ کینه به دل گرفتن راه درستی برای برخورد با این مسئله نیست.برای شاد زیستن ببخشید و بیشترین تلاش خود را برای فراموش کردن صرف کنید. از آن ها بگذرید، زیرا زندگی کوتاه تر از آن است که غمگین باشید!

Gratitude -G (سپاس گذاری)

الفبای شاد زیستن سپاس گذاری

سپاس گذار هر نعمتی که در زندگی به شما داده شده باشید. برای ابراز قدردانی از افرادی که دوستشان دارید، مردد نباشید. از افراد غریبه یا هر کسی که فکر می کنید لیاقت آن را دارد، سپاس گذاری کنید. از همه مهم تر این که قدردان خود باشید.

Hope -H (امید)

به یاد داشته باشید که حتی در تاریک ترین لحظات زندگی، باریکه ای از نور به نام امید وجود دارد. امید به شما در لحظات نا امیدی، انرژی می دهد و نجات بخش زندگی است. تجربیات امیدوارانه ی خودتان را با افراد دیگری که در سختی به سر می برند به اشتراک بگذارید.

Involvement -I (مشغول بودن)

برای شاد زیستن خود را مشغول به انجام کاری کنید و منزوی نباشید. شادترین افراد جهان قادرند بین شرایط اجتماعی و فردی خود توازن برقرار کنند. در جامعه حضور داشته باشید. خود را در تفریحات و فعالیت های فوق برنامه ای که هم چالش برانگیز و مفرح باشند، غرق کنید. با همکارانتان ارتباط برقرار کنید. تعامل با دیگران می تواند خرسندی و رضایت مندی را برای شما تضمین کند.

Joy -J (لذت)

الفبای شاد زیستن لذت

برای شاد زیستن باید به طور منظم شادمانی و لذت بردن را در خود ایجاد کنید. باید هر روز تلاش کنید تا شاد زندگی کنید. نه فقط به این دلیل که دیگران شما را فردی شاد بشناسند، بلکه به خاطر این که حس زنده بودن به شما دست بدهد. چه موهبتی بزرگ تر از این وجود دارد!؟

Kindness -K (مهربانی)

با خود و دیگران مهربان باشید. گاهی اوقات برای دوستتان از روی مهربانی کاری انجام دهید. رفعت و مهربانی نسبت به دیگران، بیشتر از نامهربانی برای شاد بودن فایده دارد.

Love -L (عشق)

حسی بهتر از عشق وجود ندارد. اگر مرتب احساس عشق را در خود ایجاد کنید، زندگی شادتری خواهید داشت. به همین سادگی! می توانید تصمیم بگیرید که عاشق باشید یا نباشید. درباره ی حسی که هرکدام از این حالات به شما می دهد فکر کنید. تمایل دارید کدام را تجربه کنید؟

Mindfulness -M (حضور ذهن)

خود و شرایطی که در آن قرار دارید را بشناسید. مردم و جهانی که در آن زندگی می کنید را بشناسید. آگاهی بیشتر در زندگی به شما کمک می کند تا به تغییرات مثبت و اهدافی که می خواهید دست پیدا کنید.

برای شاد زیستن زمانی را برای مدیتیشن و آرام سازی روح خود در طبیعت صرف کنید و افکاری که در ذهن خود دارید را مرور کنید و به یادگیری ادامه دهید. آگاهی نیاز به تمرین دارد. هرچه بیشتر ذهنتان را برای شناخت محیط پرورش دهید، آگاهی و درک شما بیشتر و در نتیجه احساس شادی بیشتری نصیبتان می شود. به جای زندگی در حالت واکنشی که از شرایط تأثیر می گیرد و احساسات منفی را در شما بوجود می آورد، در حالت پویا و فعال زندگی کنید. زندگی پویا، نوعی از زندگی است که از احساسات خود آگاه هستید و انتخاب می کنید که کدام یک از احساسات را می خواهید تجربه کنید.

Nurture -N (پرورش)

الفبای شاد زیستن پرورش

منتظر وقوع چه رویدادهای خوبی در زندگی خود هستید؟ آنها را بوجود آورید. اگر دوست دارید کنترل شرایط منفی و سخت در زندگی را با توازن و عزت بیشتر در دست داشته باشید، شادی حقیقی را به دست آورید. وقتی به شادی حقیقی برسید، فراز و نشیب های کمتری را تجربه خواهید کرد. متوجه تعادل بیشتری در زندگی خود می شوید، چرا که قدرت شناخت را در خود پرورش داده اید. شما می توانید خالق هر رویداد مثبتی در زندگی خود باشید. کارها همیشه آن طور که می خواهید پیش نمی روند، اما قادر خواهید بود که با موانع قدرتمندتر برخورد کنید.

Optimism -O (خوش بینی)

اگر می خواهید یک زندگی مثبت و شاد داشته باشید، باید خوش بین زندگی کنید. خوشبینی را نه تنها در کلام بلکه در عمکردتان نیز می بایست پرورش دهید. رسیدن به این درجه از خوشبینی نیازمند نظم و تمرین زیاد است، اما تغییر دیدگاهتان تأثیر شگرفی بر زندگی شما دارد. هرچه به زندگی با دید مثبت تری نگاه کنید، بیشتر مستعد کسب نتایج مثبت می شوید.

Passion -P (شوق و علاقه)

برای شاد زیستن در زندگی شور و علاقه داشته باشید. به کاری که دوست دارید مشغول شوید. رابطه هایی که نسبت به آن ها حس خوبی دارید را تقویت کنید. تفریحات و فعالیت هایی که نسبت به آن ها حس اشتیاق دارید را انجام دهید. اگر زندگی را بدون شوق و علاقه می گذرانید، همانند حلزونی هستید که آرام آرام روی سنگی حرکت می کند. منتظر فرد یا اتفاق دیگری نمانید تا شعله ی شور و علاقه را در شما شعله ور کند. خودتان آن را شعله ور کنید.

Quietness -Q (سکوت)

ساعاتی را در سکوت بگذرانید. درست مثل جسم که گاهی نیاز به استراحت دارد، مغز هم به استراحت نیاز دارد. ذهنتان را خالی کنید. از برنامه ی سنگین و شلوغ خود مدتی دور شوید و در مکانی آرام قرار بگیرید و چند لحظه فقط به خودتان توجه کنید. انجام این کار تنها به مدت چند دقیقه در روز، تأثیر شگرفی در زندگی شما خواهد داشت.

Resilience -R (انعطاف پذیری)

چقدر انعطاف پذیر هستید؟ وقتی شرایط برایتان سخت می شود، آیا دچار لغزش می شوید یا خودتان را جمع و جور می کنید؟ زندگی شگفت انگیز اما پر از فراز و نشیب است. شاید شغلتان یا حتی بدتر از آن یکی از عزیزانتان را از دست بدهید. مردم جامعه می توانند با شما با بی رحمی رفتار کنند. آیا اجازه می دهید شرایط، آینده ی شما را رقم بزند و یا شما شرایط را برای زندگی خود تعریف می کنید؟ اجازه ندهید شرایط منفی شما را متوقف کند. گاهی لازم است، احساسات منفی و لحظات غم انگیز را تجربه کنید اما در برابر آن مقاوم باشید. به این عوامل اجازه ندهید شادی زندگی را از شما سلب کنند.

Selflessness -S (از خود گذشتگی)

برخی از مردم آن قدر درگیر زندگی شان می شوند که معنای اصلی زندگی را فراموش می کنند. پس به جای مغرور بودن، کمی از خودگذشتگی نشان دهید. به طور علمی ثابت شده کسانی که به طور منظم به کمک دیگران می پردازند و مراقب دوستانشان هستند، در زندگی شادترند. در طی جریان زندگی، همواره از خود بپرسید: «چطور می توانم به دیگران کمک کنم؟» بالاخره متوجه این موضوع می شوید و جواب را می یابید. اما در هر حال بدانید که نیازهای دیگران به اندازه ی نیازهای خودتان اهمیت دارند.

Tolerance -T (تحمل)

الفبای شاد زیستن تحمل

بیشتر ترسی که در اخبار و رسانه های دیگر به تصویر کشیده می شود، ناشی از عدم صبر و تحمل است. مردم نمی توانند یا نمی خواهند دیگران را با خصوصیات اخلاقی شان قبول کنند. برای این که صبور باشید، لازم نیست با دیگران موافق باشید. هرچه بیشتر دیگران را تحمل کنید، احتمالش کمتر می شود که از دیگران نفرت داشته باشید. دامن زدن به نفرت، در جهت عکس کارهایی است که برای دستیابی به شادی باید انجام دهید. عدم بردباری، فقط منجر به عدم بردباری بیشتر می شود و هیچ مشکلی را حل نمی کند.

Unconditional -U (بی قید وشرط بودن)

برای شاد زیستن وقتی عاشق هستید، بی قید و شرط عشق بورزید. وقتی به دیگران کمک می کنید، بی قید و شرط کمک کنید. بی قید و شرط بودن به معنای انجام بدون هیچ خواسته ای است. کارهای خوب را در حق دیگران برای این که می خواهید شادی و لذت را گسترش دهید انجام دهید. در مقابل آن هیچ چیز نخواهید. به همسر، دوست یا هر فرد دیگری که دوستش دارید فقط به خاطر این که می خواهید او طور خاصی رفتار کند یا برایتان کاری انجام دهد، عشق نورزید. این شیوه نشان دهنده شخصیت خوب و قابل اعتمادی از شما نیست.

Value -V (ارزش)

زندگی هدف مندی داشته باشید. کارهای با ارزش انجام دهید. خوبی های مردم را ببینید، حتی آن هایی که معتقدید ارزش کمتری دارند. نه تنها برای زندگی خودتان، بلکه برای زندگی اطرافیانتان، اعضای خانواده و دیگر افراد شبیه به آن ها، عزیزان و غریبه ها هم ارزش قائل باشید.

Well-being -W (خوشبختی)

الفبای شاد زیستن خوشبختی

دوست دارید زندگی تان سرشار از خوشبختی باشد. خوشبختی، شادی و رضایت مندی دائمی هستند و نباید بگذارید فراز و نشیب های زندگی این حس را تغییر دهد. احساسات منفی و مثبت باید بدون ترس ازدست دادن توانایی هایتان برای شاد بودن، ابراز شود.

Xenial -X (خونگرمی )

Xenial یعنی خونگرمی و کمک کردن به افراد غریبه و دیگر اشخاصی که نمی شناسید. با آغوش باز پذیرای غریبه ها در خانه خود باشید. به دیگران اجازه دهید در ترافیک جلوتر از شما رانندگی و حتی پارک کنند. به فردی کالاهایش را حمل می کند، کمک کنید. به شخص میانسالی که قصد عبور از خیابان را دارد، کمک کنید. تمام این موارد، مثالهایی از Xenial بود. انجام اعمال مهربانانه در حق اشخاصی که نمی شناسید، دید مثبت به زندگی را قوی می کند. آیا این حس، حسی بهتر از کمک کردن به فردی که نیاز به کمک دارد، نیست؟

Yes -Y

به شما توصیه نمی کنم مثل جیم کری در فیلم Yes Man باشید و به هر کسی و هر چیزی بله بگویید. من فقط توصیه می کنم این کلمه را در ذهن داشته باشید. چقدر از کلمه ی «نه» و چه میزان از کلمه ی «بله» استفاده می کنید؟ درباره ی این مسأله فکر کنید، زیرا ممکن است به شما درکی از این که چه طرز تفکری در زندگی دارید، بدهد. آیا مدام درخواست ها و دعوت هایی که از شما می شود را رد می کنید، حتی وقتی که آزاد هستید و هیچ درگیری دیگری ندارید.

از محدوده امن خود خارج شوید و رویدادهای جدید را تجربه کنید. در صورت امکان دفعه ی بعدی که دوستان یا همکاران شما را بیرون دعوت کردند، پاسخ مثبت بدهید. این مسأله شاید زندگی تان را تغییر دهد.

Zealous -Z (شور و اشتیاق)

وقتی از این دنیا رفتید، آیا واقعا می توانید بگویید که زندگی تان سرشار از ذوق، ایثار و عشق بوده است؟ فکر می کنم کلمه ی اشتیاق زیاد و تعصب، یک حس منفی را القا می کند. شاید در برخی شرایط بیش از حد هیجان زده و مشتاق بودن نادرست باشد. اما وقتی به توصیف زندگی شما می رسیم، چیزهایی که در بالا ذکر شد دیگر اهمیت ندارد، زیرا شما درست زندگی کرده اید. سرشار از ذوق و شور زندگی کنید. هیجان زده و پرانرژی باشید و حقیقتا شاد باشید!

برای شاد زیستن می تواند به آسانی یاد گرفتن حروف الفبا باشد، فقط به تمرین، تمرین و تمرین نیاز دارد.

این توصیه های ساده اما قدرتمند را در زندگی تان به کار بگیرید و توان و قدرتتان را با ابراز شادی حقیقی افزایش دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.