شبی که ماه کامل شد

5 تا از اعمال مستحب ماه رمضان و فضیلت های آن

اعمال مستحب ماه رمضان یکی از فضایل این ماه محسوب می گردد که انجام آن ثواب الهی را در پی دارد. در بین ماه های سال، ماه رمضان، از جایگاه ویژه ای برخوردار می باشد و یکی از بهترین ماه های سال از نظر ثواب معنوی به حساب می آید. در این مقاله از سایت اینترنتی 5 عصر، اعمال مستحب ماه رمضان را شرح خواهیم داد تا با انجام این فضایل همگی ثواب اخروی نصیبشان گردد.

حضرت محمد (ص)  در این باره (ماه رمضان) می فرمایند: چنانچه کسی در ماه رمضان، یک آیه از قرآن، تلاوت نماید، ثوابش مانند کسی است که در غیر ماه رمضان، یک بار قرآن را ختم نموده است.

حضرت علی(ع) به نقل از پیامبر (ص) درباره ماه رمضان می فرمایند: هیچ مؤمنی وجود ندارد که ماه رمضان را، به حساب خدا، روزه بگیرد، مگر  خداوند هفت ویژگی را برای او لازم بداند، هر چه در پیکرش حرام  است محو کند و به رحمت خدا نزدیک می گردد. مومن با روزه اش خطای پدرش  را می پوشاند. خدا لحظات جان دادن را، برایش راحت می گرداند. از گرسنگی و تشنگی روز قیامت آسوده خاطر می باشد و خدا  از غذاهای بهشتی نصیبش می گرداند و اور ا از آتش دوزخ دور می کند. 

اعمال مستحب ماه رمضان 1

ماه رمضان بهترین ماه نزد خداوند است

 

از  دعای مخصوص ماه رمضان نیز به شرح زیر می باشد:

«… و هذا شهر عظمته و کرمته و شرفته و فضلته علی الشهور…»

«و رمضان، ماهی است که او را عظمت و کرامت و شرافت و فضیلت دادی، نسبت به دیگر ماه ها.»

اعمال مستحب ماه رمضان

اعمال مستحب ماه رمضان که ثواب به سزایی دارد شامل:

  • دعا و استغفار
  • اعمال روزهای ماه رمضان
  • اعتکاف در ماه رمضان
  • تلاوت قرآن در ماه رمضان
  • افطاری و صدقه دادن در ماه رمضان
    اعمال مستحبی در ماه رمضان از فضیلت های زیادی برخوردار می باشد.

اعمال مستحب ماه رمضان 2

 دعا و استغفار 

یکی از وظایف روزه داران در ماه رمضان، دعا و استغفار و هم چنین درخواست‏ حوایج می باشد که بنده احساس نیاز به پیشگاه خداوند تبارک تعالی نموده، و دستهای خود را برای درخواست دعا و حاجات به سوی خداوند متعال دراز می کند.

اعمال روزهای ماه رمضان

مردم باید بدانند که ماه رمضان ماهی است که خدا با برکت و رحمت و آمرزش خود به همه مسلمانان رو نموده است، ماه رمضان نزد خداوند رحمان و رحیم بهترین ماه می باشد پس غنیمت بشمرید شب و روزهایش را، چرا که روزهایش بهترین روزها و شبهایش بهترین شبها و تمامی ساعتهایش بهترین ساعات می باشد.

 

 اعتکاف در ماه رمضان

الحدیث:

قال رسول الله (صلی الله علیه و آله):

اعتکاف عشر فی شهر رمضان تعدل حجتین و عمرتین.

ترجمه:اعتکاف در یک دهه از ماه مبارک رمضان برابر با ثواب دو حج و دو عمره است.

در ایام مقدسماه رمضان، از آنجایی که طبق روایات از ائمه معصومین نقل شده است: مستحب می باشد که هر مسلمان در صورتی که برایش امکان پذیر است دهه آخر ماه رمضان را در مسجد به اعتکف بگذراند که ثواب بسیار زیادی دارد،همان طور که حضرت محمد(ص) چنین می نموده است..

تلاوت قرآن در ماه رمضان

 

اعمال مستحب ماه رمضان 3

به نقل از امام باقر(ع): هر چیزى را بهارى می باشد و بهار قرآن، ماه رمضان است.

یکی از پر ارزش ترین اعمال در شب ها و روزهای ماه  رمضان، تلاوت قرآن می باشد. البته لازم به ذکر است که تلاوت قرآن در تمام اوقات ثواب خاص خود را دارد، اما به این دلیل که قرآن در ماه رمضان نازل گشته است، تلاوت آن در این ماه، اجر و ثواب ویژه ای دارد.

افطاری و صدقه دادن

در خطبه ای از پیامبر ذکر شده است که اگر کسی یک روزه‌دار را افطار دهد، ثوابش به اندازه آزاد کردن یک بنده خدا می باشد.اگر توانایی انجام این کار را ندارید حتی به‌ اندازه‌ یک دانه‌ خرما می توانید در این کار پر فضیلت سهیم باشید و ثواب ببرید.

در روایتی دیگر از پیامبر (ص) که فرمودند :صدقه‌ ماه رمضان افضل صدقات می باشد. بنده از شما عزیزان خواهشمندم که برای سلامتی خود و هم برای خیرات گذشتگان در این ماه حتما صدقه دهید، زیرا ماه رمضان ماه خیرات می باشد. لازم به ذکر است یکی از بهترین کارها در ماه مبارک همین صدقه‌ است و بهترین نمونه‌ صدقه نیز همین سفره‌های افطار تلقی می گردد

“من تصدق فی شهر رمضان بصدقة صرف الله عنه سبعین نوعا من البلاء.”

“هر کس در ماه رمضان صدقه دهد خداوند تبارک و تعالی از او هفتاد نوع بلا را دور می ‏نماید.”

.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.