دانلود تمام قسمتهای سریال سالهای دور از خانه

دانلود تمام قسمتهای سریال هیولا

دانلود تمام قسمتهای سریال رالی ایرانی 2

اعمال شب اول ماه شعبان

فضیلت ماه شعبان

ماه شعبان از ماه های مبارک سال قمری است. این ماه به حضرت محمد صَلَّى اللهِ عَلِيهِ وَ آله، منسوب است. ایشان این ماه را نیز روزه داری می کردند و فرمودند: “هر کس يك روز از ماه مرا روزه بگيرد بهشت براي او واجب مي‌شود.” در فضیلت ماه شعبان در حدیثی دیگر که در وسایل‌الشیعه به آن اشاره شده، آمده است: “خداوند به ذات مقدس خود سوگند خورده است که هر کس را در این ماه به او پناه برده و از او درخواست کند، از رحمت خود محروم نکند.”

سایت تفریحی ۵ عصر را دنبال کنید

از فضایل دیگر این ماه تولد پنج تن از معصومین و فرزندان امیرالمومنین در ماه شعبان است. سوم ماه شعبان مصادف است با تولد امام حسین علیه سلام و چهارم شعبان مصادف است با تولد حضرت ابوالفضل علیه سلام. پنج شعبان تولد حضرت زین العابدین و 11 شعبان تولد علی اکبر و روز جوان می باشد. 15 شعبان یا نیمه شعبان هم منسوب است به حضرت مهدی عج الله تعالی فرجه الشریف.

 

شب اول ماه شعبان

زمانی که روز اوّل ماه شعبان می‌رسد، ابلیس سپاه خویش را در اطراف زمین پراکنده می‌کند. به ایشان مى گوید: امروز در اغوای بندگان خدا به سوى خود بکوشید. خداوند (عزّ و جلّ) فرشتگان را در اطراف و آفاق زمین پراکنده می‌کند. به آنان مى‌فرماید: بندگانم را به راستى و درستی نگاه دارید و آنان را هدایت کنید. همه بندگانم سعادتمند مى‌شوند، جز آن که از قبول حق امتناع ورزد و به راه سرکشى رود. که او در شمار حزب ابلیس و سپاهیان او محسوب می‌شود. چون روز اوّل ماه شعبان شود، خداوند (عزّ و جلّ) به باز شدن درهاى بهشت امر می‌کند. پس باز می‌‌شوند. و به درخت طوبى [درختى بهشتی] فرمان می‌دهد تا شاخه هاى خود را به دنیا نزدیک کند. آنگاه منادى پروردگار (عزّ و جلّ) ندا سر می‌دهد: اى بندگان خدا این شاخه هاى درخت طوبى است، پس به آن درآویزید. تا شما را به سوى بهشت برافروزد. و این شاخه هاى درخت زقّوم است. [درختى است از درختان دوزخ]. از آن دورى کنید تا شما را به جانب دوزخ نبرد. در اعمال شب اول ماه شعبان چنین آمده که دوازده رکعت نماز و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و یازده مرتبه سوره توحید خوانده شود.

ماه شعبان دل بی تو به جان آمد

اعمال ماه شعبان

  • تلاوت ذکر اَسْتَغْفِرُاللّهَ وَ اَسْئَلُهُ التَّوْبَةَ.
  • تلاوت ذکر اَسْتَغْفِرُاللّهَ الَّذى لا اِلهَ اِلاّ هُوَ الرَّحْمنُ الرَّحیمُ الْحَىُّ الْقَیوُمُ وَ اَتُوبُ اِلَیهِ.
  • تلاوت ذکر لا اِلهَ اِلا اللّهُ وَلانَعْبُدُ اِلاّ اِیاهُ مُخْلِصینَ لَهُ الدّینَ وَ لَوُ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ.
  • در این ماه ذکر صلوات نیز بسیار توصیه شده است.
  •  صدقه دادن در این ماه بسیار اهمیت دارد. اگر چه به اندازه نصف دانه خرمایى باشد. روایت است که خداوند بدن صدقه دهنده را بر آتش جهنم حرام می‌کند.
  • همچنین روایت است که در هر پنجشنبه این ماه دو رکعت نماز خوانده شود. در هر رکعت بعد از حمد صد مرتبه توحید و بعد از سلام صد بار صلوات فرستاده شود. تا حق تعالى هر حاجتی که دارد، برآورد.
  • در اعمال شب اول ماه شعبان چنین آمده است. دوازده رکعت نماز و در هر رکعت یک مرتبه سوره حمد و یازده مرتبه سوره توحید خوانده شود.
  • از جمله اعمال دیگر ماه شعبان، تمرین سکوت و اندیشددن در خویشتن است. کمی دوری از هیاهوی زندگی و آماده شدن برای بهره برداری بهتر از ماه رمضان، لازم است.

 

منبع:

مفاتیح الجنان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.