دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

استاد راهنما را چگونه انتخاب کنیم ؟

استاد راهنما امری مهم در طول دفاع پایان نامه محسوب می شود، همانطور که می دانید باید برای تحویل پایان نامه خود استادی را به عنوان استاد راهنما انتخاب می کنید تا در طول مسیر تحویل پروژه شما را راهنمایی و کمک کند. در مجله اینترنتی 5 عصر قصد داریم تا به سوالاتی پیرامون انتخاب استاد راهنما پاسخ دهیم تا انتخابی موثر و مفید داشته باشید.

انتخاب استاد راهنما 2

آیا انتخاب استاد راهنما و مشاور در کارشناسی ارشد ضروری می باشد؟

در جواب این سوال باید گفت که باید استاد راهنما داشته باشید ولی داشتن استاد مشاور در کارشناسی ارشد ضروری نمی باشد و می توانید با تایید شورای تخصصی گروه و راهنمایی استاد راهنما، استادی را به عنوان استاد مشاور انتخاب کنید.

استاد راهنما بهتر است از چه حوزه ای باشد؟

استاد راهنما 4

در هنگام انتخاب استاد خود به این نکته توجه کنید که استاد راهنمای خود را از اعضای هیت علمی انتخاب کنید.

از بقیه استادان نیز می توانید در صورت واجد شرایط بودن با اولویت بندی تمام وقت ،نیمه وقت و مدعو استفاده کنید.

آیا میتوان از استادی بغیر از استاد دانشگاه خود یعنی از دانشگاه دیگر استفاده کرد؟

استاد راهنما 5

بله،ابتدا باید استاد مورد نظر را به شورای تخصصی گروه معرفی کرد سپس با ارائه سوابق تحصیلی استاد که باید دارای مدرک تخصصی دکتری از دانشگاه های معتبر باشد و ذکر دلایل انتخاب این استاد به عنوان استاد راهنما یا استاد مشاور و سپس تایید این استاد به وسیله ی شورای تخصصی گروه امکان پذیر خواهد بود.

قابل ذکر است که استاد باید کپی آخرین مدرک تحصیلی خود را به همراه کپی کارت ملی و آخرین حکم کار گزینی خود را برای راهنما شدن به شورای تخصصی گروه بفرستد و در آخر فرم تفاهم نامه اساتید خارجی را تکمیل کرده و شماره حساب بانکی برای پرداخت حق الزحمه از استاد گرفته می شود.

برای انتخاب استاد راهنما به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

استاد راهنما 6

باید حواستان باشد که استاد چه تعداد پایان نامه برای راهنمایی دارند، زیرا استادان تعداد خاصی دانشجو را در هر ترم می توانند بپذیرند و همچنین خود استاد هم باید قبل از تایید به تعداد دانش جویانی که می توانند بپذیرد توجه کنند.

زیرا اگر این نکات مورد توجه قرار نگیرد و تعداد دانش جویان استاد از سقف بالاتر رود دانشجو در لیست انتظار باقی می ماند و کارش به تاخیر و مشکل بر می خورد و عواقبش دامن گیر استاد و دانشجو می شود.

انتخاب استاد به وسیله ی خود دانشجو صورت گرفته و بعد از آن از طرف شورای تخصصی گروه باید تایید شود.

  • باید دانشجو توجه کند که استادی را که میخواهد انتخاب کند تعامل خوبی با او داشته باشد تا بیشترین بازدهی صورت گیرد.
  • استاد باید نسبت به موضوع پایان نامه کاملا متخصص باشد.

 

استاد راهنما و استاد مشاور چقدر در ارائه پایان نامه نقش ایفا میکنند؟

استاد راهنما و استاد مشاور نقش بسیار مهمی در جمع آوری مطالب پروپوزال و پایان نامه شما دارند . در واقع استاد راهنماوظیفه دارد در همه ی مراحل کنار دانشجو بوده و او را در این مسیر دشوار راهنمایی کند و کار ها را برای دانشجو ساده کند هرچند در آخر خوب یا بد بودن نتیجه بر عهده ی خود دانشجو می باشد و استاد راهنما و یا استاد مشاور فقط می تواند دانشجو را در این مسیر یاری کند.

 

نقش استاد راهنما:

استاد راهنما 7

استاد راهنما نقش بیشتری نسبت به استاد مشاور ایفا میکند و تصمیم گیرنده ی اصلی در مورد پایان نامه استاد راهنما هست.

نقش استاد مشاور:

استاد راهنما 8

استاد مشاور نقش کمتری را در این فرایند ایفا می کند و  نظرات کلی می دهد . چگونگی روش تحقیق و معرفی منابع مختلف بر عهده ی استاد مشاور است و فقط شما را از سردرگمی نجات می دهد.ارائه ی جزییات بیشتر بر عهده ی استاد مشاور هست.

آیا میتوان بیشتر از یک نفر به عنوان استاد راهنما انتخاب کرد؟

با توجه به تبصره ی ماده ی 33 : انتخاب بیش از یک نفر برای استاد راهنما در موارد خاص و با تایید شورای تخصصی گروه بلا مانع هست.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.