دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

از این ۱۰ نوع شخصیت و افراد منفی فاصله بگیرید

مردم یا الهام بخش و یاری دهنده ی شما هستند و یا مامور به ته چاه کشیدن شما. پس اطرافیانتان را هوشمندانه انتخاب کنید.«هانس هنسن»

شاید وقت آن رسیده باشد تا یک خانه تکانی حسابی راه بیندازید و در مورد افرادی که حلقه ی دوستان، آشنایان، همکاران و در مجموع اطرافیانتان شما را تشکیل داده اند، تجدید نظری داشته باشید.

احتمالاً بین افرادی که در ارتباط با شما هستند، انسان هایی پیدا می شوند که همیشه تفکرات منفی دارند، شما و اعتماد به نفستان را دست کم می گیرند، به اعتمادتان خیانت و فقط منفی بافی می کنند. هیچ راه فراری از این حقیقت وجود ندارد که ما اجتماعی هستیم و نمی توانیم در انزوای کامل زندگی کنیم. ما برای این که بتوانیم زندگی کنیم، نیاز داریم به دنبال همدلی، صمیمیت و محرک های مثبت باشیم.

برای این که از خرد شدن توسط دیگران در امان بمانید، در اینجا ده شخصیت افراد منفی که بهتر است تا حد امکان از آن ها فاصله بگیرید را معرفی می کنیم.

 

۱- افراد منفی که مثل اسفنج وقت شما را جذب می کنند

افراد منفی

این افراد منفی ممکن است اعضای خانواده و یا دوستانی باشند که درست مانند سارقان بانک، زمان شما را می دزدند و به هدر می دهند! بله حتماً این را قبلا شنیده اید. آن ها همه ی چیزهای قدیمی را برای شما تکرار می کنند، بدون این که این مکررات منفعتی برایتان داشته باشد. دوستان خوب همیشه در یک رابطه ی «بده، بستان» هستند.

به محض این که فهمیدید این افراد منفی ، در مواقعی که به کمک احتیاج دارید، نمی خواهند به شما کمک کنند و یا حتی یک همدردی دلگرم کننده با شما داشته باشند، وقتش رسیده است که وقت گذراندن با آن ها را به شدت کم کرده و از شرشان خلاص شوید. اگر به آن ها بیشتر از این اهمیت بدهید، فقط وقت شما را به هدر می دهند.

با این وجود شاید دور کردن خودتان از دسترس اعضای خانواده غیرممکن باشد. پس سعی کنید ترفندهایی را به کار بندید.  مثلاً تلفنتان را در ساعات مشخصی از روز خاموش کنید و یا فقط به وسیله ی پیام ها و تلفن های ضروری، پاسخ گوی آن ها باشید. به یاد داشته باشیم که همه ی ما گاهی نیاز داریم که تنها باشیم.

«اسکار وایلد» می گوید: «به نظرم زمانی را به تنهایی گذراندن، نشانه ی سلامتی فرد است. این که بدانیم چه طور تنها باشیم و از سوی دیگران محدود نشویم، بسیار مهم است.»

 

۲- افراد منفی که تقریباً همیشه از شما انتقاد می کنند

هیچ اشکالی ندارد که دیگران بازخوردی صادقانه و عادلانه داشته باشند. اما وقتی با افراد مشخصی برخورد دارید که دائماً از شما انتقاد می کنند، وقتش رسیده است که کاری انجام بدهید.

اگر انتقاد های آن ها غیر منطقی بوده و می دانید که به هیچ شکلی اثر سازندگی ندارد، کم کم به آن ها بفهمانید که در شرف از دست دادن دوستانی چون شما هستند. همچنین می توانید به آن ها بگویید که انتقادات مداومشان مفید نیست و فقط شما را ناراحت می کند.

 

۳- افراد منفی که همیشه نقش قربانی را بازی می کنند

این دسته افراد متخصص بازی «تقصیر کیه» هستند و هیچ وقت مسؤولیت قصورات و اشتباهات خودشان را نمی پذیرند. آن ها همیشه قربانی هستند و هرگز اشتباه نمی کنند! به نظر می رسد که ادامه ی رابطه با این افراد هیچ فایده ای ندارد. حتی اگر همکاران و یا دوستان صمیمی شما هستند.

مهم نیست چه اتفاقی می افتد، ولی حتماً از این افراد فاصله بگیرید، زیرا بعید نیست که در بازی «تقصیر کیه» این بار تقصیر شما باشد و به صورت ناخودآگاه شما نیز گرفتار این بازی شوید.

 

۴- افرادی که منفی باف هستند

این افراد افکار منفی را مثل یک بیمار واگیر دار، منتشر می کنند. سعی کنید به هر قیمتی که شده با فاصله گرفتن از آن ها، خودتان را در برابرشان واکسینه کنید. این افراد شما را در یک حلقه ی بسته ی افکار منفی گرفتار می کنند و گاهی خلاص شدن از شر آن ها بسیار دشوار است. این افراد عصبی، نگران، بدبین و افسرده هستند و دائماً شکایت می کنند.

اگر تصمیم دارید عمری طولانی داشته باشید؛ باید از این افراد دور بمانید، چون رمز زندگی سالم و عمر طولانی در «داشتن نگاهی مثبت به زندگی» است. یکی از تحقیقاتی که در دانشگاه یل Yale انجام شد، نشان داد که رویکرد مثبت به گذران زندگی، می تواند هفت سال به عمر شما بیفزاید.

 

۵- افرادی که زود از کوره در می روند و انرژی شما را تخلیه می کنند

افراد منفی

این دسته، افرادی هستند که حقیقتاً انرژی شما را تحلیل می برند. چرا باید جذب رفتارهای احمقانه آن ها بشوید و در معرض خشم های انفجاری و کودکانه ی آن ها قرار بگیرید؟ همه ی ما گاهی اوقات سختی را می گذرانیم، اما این افراد واقعاً نمی توانند رفتار خود را در مقابل برخورد با مشکلات کنترل نمایند.

«حفظ عزت نفس» عاملی است که باید در هنگام رو به رو شدن با مشکلات، به آن به طور ویژه ای اهمیت بدهیم. ما باید روش هایی برای کنترل مشکلات و بحران های زندگی خود داشته باشیم. زیاد توجه کردن  و یا کنار آمدن با این افراد نه تنها به آن ها کمک نمی کند، بلکه آن ها را بیشتر در باتلاق مشکلات فرو می برد.

افرادی که زود عصبانی شده و به اصطلاح «جوش می آورند»، از لحاظ روانی پخته و رشد یافته نیستند و هوش هیجانی آن ها حول و حوش صفر است. پس نیازی نیست که این افراد را در حلقه ی افراد نزدیک به خودتان نگه دارید.

به یاد می آورم زمانی که برای انجام چکاپ دوره ای خود به پزشک مراجعه کردم، دیدم پزشکم پای تلفن بر سر پسرش داد می زند و به او توهین می کند. دیدن آن رفتار، ناراحت کننده و تأسف آور است. دیگر نیازی نیست که بگویم به محضی که فرصت پیش آمد، پزشکم را عوض کردم!

 

۶- افرادی که هیچ رحم و شفقتی نشان نمی دهند

فقط یک دلیل ساده و موجه وجود دارد که چرا افراد منفی این گروه را نباید به هیچ عنوان در حلقه ی اطرافیان خود داشته باشید؛ آن ها توانایی همدردی و دلسوزی ندارند و مشکلات شما را نمی فهمند و دقیقاً زمانی که به آن ها نیاز دارید، نمی توانید پیدایشان کنید.

این افراد منفی مشکلات شخصیتی دارند و حتی برخی از آن ها، رگه هایی از اختلالات شخصیتی خودشیفته را نشان می دهند.

آن ها توانایی این که خودشان را جای دیگران بگذارند، ندارند. در واقع این قابلیت، کلید برقراری تعامل اجتماعی و نوعی رفتار اخلاقی است. به همین دلیل هست که تمایلی به حضورشان در حلقه دوستانتان ندارید.

«دالایی لاما» می گوید: «عشق و شفقت ضروری و حیاتی هستند، نه تجملات؛ انسان بدون این دو قادر به زندگی نیست.»

 

۷- افرادی که فریب کار هستند و به شما دروغ می گویند

دروغگو

«دروغ هم در قالب کلمات است و هم در قالب سکوت.» « آدرین ریچ»

موضوع محرمانه ای را به بعضی از دوستانتان می گویید و آن ها قسم می خورند که این یک راز باقی می ماند. بدترین حالت زمانی است که می فهمید راز شما بر سر هر کوی و برزن جار زده شده است. در این شرایط شما حق دارید که عصبانی بشوید و تصمیم بگیرید که به این دوستی خاتمه دهید.

افراد فریب کار و دروغگو از راه های زیاد دیگری هم می توانند به شما آسیب بزنند. ممکن است به شما درباره ی بدهی هایشان یا مشکلاتی که در محل کارشان دارند، به شما دروغ بگویند. این افراد منفی ممکن است دورو باشند و زمانی که از آن ها می خواهید نظرشان را درباره ی شما و یا رفتارتان بیان کنند، به شما دروغ بگویند.

افراد دروغگو می توانند به مرور زمان به رابطه ی دوستانه ی بین شما صدمه بزنند، زیرا مفاهیمی مانند اعتماد، صداقت و درست کاری، ارزشمندترین ویژگی های کیفی هر رابطه دوستانه ای هستند و این افراد منفی متأسفانه از این ویژگی ها بی بهره می باشند. اگر آن ها این مفاهیم را نشانه بگیرند، دیگر ارزش دوستی با شما را ندارند.

 

۸- افرادی که می خواهند شما را تحت کنترل خود در آورند و از شما سوء استفاده کنند

گاهی بین دوستان شما، افرادی هستند که فقط می خواهند از شما سوء استفاده کنند تا به وسیله ی شما به فرد مهمی که می شناسید معرفی شده و یا در مصاحبه ی شغلی مهمی پذیرش شوند. این افراد حتی از غیبت و شایعه پراکنی هم به عنوان اسلحه ای استفاده می کنند تا برنامه ی مرموز و پنهانی خود را به اجرا در آورند. اگر آن ها رقیبان کاری شما هستند، تا زمانی در این کار پیش می روند و برای به دست آوردن آن شغل دسیسه می کنند که مطمئن شوند دیگر شما در آن کار استخدام نمی شوید.

این افراد شروع به تعریف داستان های ترسناک درباره ی شغل مورد نظر، رئیسی بداخلاق و حتی حقوق بسیار کم می کنند. آن ها هدفشان فقط کم کردن تعداد رقبا در جهت منافع خودشان است.

دوستانی که روی شما نفوذ دارند، به خوبی می دانند که چه طور شما را تخلیه ی اطلاعاتی کنند و یا نقاط ضعفتان را پیدا کنند تا بعدها از آن ها علیه شما استفاده کنند. این ها کسانی هستند که از بخشندگی و سازگاری اجتماعی شما سوء استفاده می کنند و به ندرت در ازای آن چیزی به شما خواهند داد. تا جایی که ممکن است، بایستی از این افراد منفی اجتناب ورزید؛ زیرا آن ها درصدد سوء استفاده از شما هستند.

 

۹- افرادی که می خواهند به طور عمدی به شما صدمه بزنند

این افراد از انواع ترفندها و قابلیت ها برخوردارند که می تواند بسیار صدمه زننده باشند. افراد این گروه ممکن است نزدیکانتان باشند که از فرزند پروری شما انتقاد کنند. این انتقادات می تواند بدون هیچ فکری و فی البداهه گفته شده باشد ولی بسیار رنج آور و کنایه دار است و شما را با یک احساس بد مواجه می کند.

گاهی، مردم اظهار نظرات زشتی می کنند که عملاً صداقت، پشتکار و یا توانایی های شما را زیر سؤال می برد. بعضی از افراد این گروه، دوستانی هستند که نمی توانند به قولشان وفا کنند، کاری که از آن ها خواسته اید را برایتان انجام دهند و یا حتی برای شما و رفع مشکلتان حاضر نیستند که یک تلفن بزنند.

این ها افراد ویژگی ها و خصوصیات زجرآوری دارند که یا باید از آن ها چشم پوشی کرده و یا باید تحملشان کنید. این افراد که در زمره ی اعضای خانواده و دوستان نیز می توانند باشند، به نظر می رسد که بیشتر از ابراز دلگرمی، دلسوزی و حمایت، به فکر خودشان هستند. به همین دلیل هم هست که باید از آن ها فاصله بگیرید.

 

۱۰- افرادی که دائماً مضطرب و نگران هستند

بیماری

آیا می دانستید انسان ها طوری برنامه ریزی شده اند که دائماً منفی فکر کنند و همیشه درباره ی امنیت، سلامتی و بقای خود نگرانند؟ از لحاظ انسان شناسی، این امر تا زمانی معقولانه به نظر می رسید که انسان غارنشین بود. اما شگفت آور است که چه طور این اضطراب ژنتیکی و ارثی، هنوز در نسل انسان های امروز تداوم دارد. به همین دلیل است که وقتی افراد خیلی مضطرب هستند، تمایل دارند در یک اتاق دربسته باشند.

این افراد منفی هیچ مشکل و نقص خاصی ندارند. تقریبا بین ۷۵% تا ۹۰% افرادی که به پزشکان مراجعه می کنند، تحت فشار عصبی هستند. مطالعات محققان نشان می دهد که به مدت طولانی تحت فشار عصبی بودن، باعث صدمه زدن به مغز و عملکرد خواهد شد.

ما خودمان به اندازه ی کافی در رابطه با موضوعات مختلف تحت فشار عصبی هستیم، دیگر نیازی نیست که فشار عصبی اطرافیانمان را نیز تحمل کنیم. برای بقای خودمان هم که شده، باید از چنین افرادی فاصله بگیریم.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.