شبی که ماه کامل شد

دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

ازدواج سفید چیست و چه پیامد هایی را در پی دارد؟

هم‌ خانگی بدون ازدواج یا ازدواج سفید این روزها بسیار شیوع پیدا کرده است، که دختر و پسر به عنوان هم‌ خانه با یکدیگر زندگی می‌کنند، بدون آن که میان آن‌ ها پیوند رسمی ازدواج باشد. هشدارهایی در خصوص رواج مخفیانه ازدواج سفید در كشورمان شنیده ایم. موضوعی كه از نظر سنت و شرع برای خانواده های اصیل ایرانی قابل قبول نیست.

در دنیای غرب، با تغییر سبک زندگی و افزایش فشار اقتصادی، میل به ازدواج شرعی و رسمی کاهش یافته و روابط بیشتر بر پایه ارضای غرایز شکل گرفته است.در سایت تفریحی  ۵ عصر ازدواج سفید و پیامدهای آن را در جامعه دنبال می کنیم.

علل گرایش به ازدواج سفید

دلیل اصلی گرایش به ازدواج سفید نبود مسئولیت‌ پذیری در رابطه است و در چنین روابطی افراد مسئولیت عملکرد خود را برعهده نخواهند گرفت. چنین عواملی می‌تواند در تداوم زندگی مشترک تاثیر زیادی بگذارد، در حالی که اکنون فضای ازدواج مناسب نیست و افراد به خاطر مشکلاتی مثل مسائل اقتصادی تمایل به ازدواج و رفتن زیر یک سقف ندارند.

ازدواج سفید 1

پیامدهای حقوقی ازدواج سفید

ازدواج سفید به نوعی زنا محسو می شود و فرزند ناشی از آن دارای مشروعیت قانونی نمی باشد، چون نسبت فرزندی او با پدر قابل اثبات نمی باشد، اغلب نیز زن به خاطر پرهیز از بی آبرویی به دنبال اثبات رابطه فرزند و والد نمی رود و حتی اگر ادعا کند که صیغه بوده، در صورت انکار مرد، ادعای زن قابل اثبات نخواهد بود.
عارضه این مسئله این است که فرزندان بی پدر و بی خانواده باقی می مانند که نه آن ها از والدین ارث می برند و نه والدین از آن ها. هرچند حقوق این کودکان مانند بقیه کودکان است، اما کسی حضانت آنان را بر عهده نخواهد گرفت. در این موارد سپردن حضانت به مادر محتمل تر می باشد.

ازدواج سفید 2

اثرات اجتماعی ازدواج سفید

این افرادی برداشت درستی از خانواده و کارکرد آن نخواهند داشت، دیر به بلوغ فکری  برای تعهد و مسئولیت پذیری ازدواج رسیده و از آن گریزانند، چون یک الگوی موفقی در مورد ازدواج و خانواده ندارند.
زنان در چنین روابطی بیش از انواع دیگر ازدواج دچار خشونت شده و چنین روابطی زودتر از ازدواج های رسمی و شرعی
از هم می پاشد. در ازدواج سفید احساس عدم امنیت روانی مطرح است و اینگونه روابط تأثیر مخرب بیشتری بروی ذهن و روان زن ها بر جای می گذارد.
هم چنین ارتباطاتی برای فرزندان و بارداری احتمالی از قبل پیش بینی نشده و همین خود سبب افزایش فرزندان و کودکان نامشروع، بدون شناسنامه، و آمار سقط می باشد.

ازدواج سفید 3

عوامل گسترش ازدواج سفید

عواملی چون تهاجم فرهنگی، کمرنگ شدن باور مذهبی و اخلاقی، ضعیف شدن پیوند خانواده، سنت غلط ازدواج، هزینه  اقتصادی، تنوع طلبی، قوانین و شرایط دشوار شرایط عقد و طلاق سبب شده جوانان به این سمت گرایش پیدا نمایند.

ازدواج سفید 4

مجازات ازدواج سفید

در ازدواج سفید،طرفین چه ادعای نکاح دائم یا موقت داشته باشد چه بدون هرگونه علقه زوجیت، این عمل غیرقانونی و جرم بوده و برای هر مصداق از آن مجازات خاصی تعیین گشته است، چه نکاح بدون ثبت ، چه رابطه نامشروع.

قانون مجازات اسلامی هم هر رابطه غیرشرعی بین زن و مرد، اعم از زنا و مادون زنا را ممنوع و برای آن مجازات تعیین نموده است. این مجازات‌ ها در کشور عربی موضوعیتی نداشته و این مساله جرم محسوب نمی شود؛ اما در ایران نه تنها این پدیده، مجرمانه است، بلکه برای آن مجازات نیز در نظر گرفته شده است پس دختران و پسران ایرانی الگو برداری غلط از این سبک زندگی غربی دارند.

ازدواج سفید 5

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.