دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

ارز دیجیتال راهکاری برای دور زدن تحریم ها

ارز دیجیتال ( پول دیجیتال ، پول مجازی ، ارز مجازی یا پول الکترونیکی ) یک مبنای کاملا مجازی برای معامله است. بر خلاف پولی که در کارت بانکی شما وجود دارد، ارز دیجیتال دارای هیچ پشتوانه فیزیکی نیست. اما همه مشخصات دیگر پول های رایج دنیا را دارد. عموما هیچ حکومتی از ارز دیجیتال پشتیبانی نمی کند و ارز دیجیتال از قوانین هیچ کشوری پیروی نمی کند. بنابراین پول الکترونیکی تابع تحریم های آمریکا علیه کشورهایی مانند ایران ، کره شمالی ، روسیه و چین نیست.

 

ارز دیجیتال چیست؟

ارز دیجیتال یا ارز الکترونیکی یک ساختار رمزنگاری شده در یک پایگاه داده با نام بلاک چین است. پول های رایج دنیا یا دارای پشتوانه فیزیکی( طلا ) هستند یا بر مبنای قوانین یک کشور ارزش پیدا می کنند. اما پول الکترونیکی وابسته به قوانین هیچ کشوری نیست و پشتوانه فیزیکی ندارد. چیزی که ارز دییجتال را ارزشمند می کند تعداد کاربرانی است که با این ارز تراکنشی انجام می دهند.

ارز دیجیتال

گفته می شود که بیت کویین یکی از اولین ارزهای دیجیتال بود که در سال 2009 یک تیم غیر دولتی طرح اولیه آن را ریختند. هویت طراح یا طراح های بیت کویین هنوز هم ناشناخته است. اما به دلایلی مانند فرار از مالیات یا دور زدن تحریم ها، در سال 2012 گرایش فعالان اقتصادی به بیت کویین افزایش پیدا کرد. از سال 2012 تا 2017 به صورت تصاعدی به محبوبیت بیت کویین اضافه شد. روز به روز شرکت های بزرگ تحت پول الکترونیکی تراکنش های خود را انجام می دادند. به طوری که ارزش بیت کویین طی 5 سال از 13 دلار به 18000 دلار رسید. این نشانه این است که در آینده نزدیک، چرخ های اقتصاد جهان بر محور ارزهای دیجیتال خواهد چرخید.

ارز دیجیتال

 

ویژگی های ارز دیجیتال چیست؟

ویژگی اصلی ارزهای دیجیتال غیرمتمرکز بودن آن هاست. همین موضوع باعث می شود خود به خود مالیات ها، هزینه های تراکنش و تورم در این سیستم معنایی نداشته باشد. از طرفی غیر متمرکز بودن سیستم بلاک چین، باعث می شود که هدف حمله هکر ها قرار نگیرد.

در ارزهای دیجیتال هویت کاربران مجهول است. شما برای افتتاح حساب در هر بانکی باید هویت خود را اثبات کنید. اما در سیستم های ارز الکترونیکی فقط حساب کاربری شما مهم است و هویت شما مجهول خواهد ماند.

 

ارز دیجیتال وابسته به حکومت ها

با اثبات کارایی ارز دیجیتال کاربران آن، روز به روز افزایش پیدا کردند. اما چیزی که همیشه سوال بود این است که چه کسانی پشت یک ارز دیجیتال قرار دارند. همین عدم هویت تیم طراح کمی شک و تردید را بین کاربران بیشتر می کند. ممکن است یک سرویس جاسوسی طراح پول الکترونیکی مانند بیت کویین باشد.

همین موضوع باعث شد که حکومت ها تصمیم بگیرند، پول الکترونیکی خود را طراحی کنند. در واقع ارز دیجیتالی در ساختار بلاک چین با نظارت حکومت ها شروع به شکل گیری کرد. در سال 2016، 24 کشور با مبلغی بالغ بر 1.4 میلیارد دلار اقدام به طراحی ارز دیجیتال مربوط به کشور خود کردند.

 

ارز دیجیتال ایرانی

پول الکترونیکی برای کشوری مانند ایران که بزرگترین مشکلش تحریم های مالی است، می تواند بسیار راهگشا باشد. در واقع ایران با طراحی ارز دیجیتال خود می تواند معاملات بین المللی خود را بدون دردسر انجام دهد. دکتر محمد جواد آذری جهرمی در اردیبهشت 97 از تهیه مدل آزمایشی ارز دیجیتال ایرانی خبر داد. این موضوع می تواند نوید بخش آینده ای بدون تحریم باشد.

ارز دیجیتال آذری جهرمی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.