دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

آیا بهار هر سال، زودتر از بهار سال قبل می آید؟

بله، احساس شما درست است. طبق تحقیقات انجام شده، در نیم کره شمالی زمین، بهار هر سال زودتر از بهار سال قبل اتفاق می افتد. هر چه از خط استوا به سمت قطب شمال بریم این زمان بیشتر می شود. برای مثال در لس آنجلس بهار امسال یک روز زودتر از بهار 10 سال پیش فرا رسید. و بهار در قطب شمال نیز نسبت به 10 سال گذشته، 16روز زودتر به استقبال زمستان آمد. ایران هم تقریبا با لس آنجلس از لحاظ جغرافیایی، هم عرض می باشد. بنابراین هر ساله بهار را زودتر از سال های گذشته احساس می کنیم. اخیرا این موضوع به صورت کاملا علمی بررسی شده است. این پژوهش توسط دکتر پست و همکاران انجام شده و در سال 2018 در مجله معتبر طبیعت (nature) به چاپ رسیده است. با سایت تفریحی ۵ عصر همراه باشید.

 

روش تحقیق

پژوهشگران برای تخمین زمان فرارسیدن بهار، از داده های هواشناسی استفاده کرده اند. رکوردهای ثبت شده مربوط به دمای مناطق مختلف جهان بررسی شده است. همچنین از حدود 700 مقاله مربوط به 86 سال گذشته درباره شاخص های بیولوژیکی بهار کمک گرفته اند. این شاخص های بیولوژیکی شامل مهاجرت پرندگان، شکوفه کردن درختان و صدای خاص دوزیستان در شروع بهار است.

 

نتایج پژوهش

نتایج پژوهش نشان می دهد که نه تنها بهار هر سال زودتر می آید، بلکه گرم تر از سال های قبل هم است. از اواخر دهه 80 میلادی، به طور یکنواخت با افزایش دما، در نیم کره شمالی زمین روبه رو بوده ایم. همین موضوع باعث تسریع در مشاهده شاخص های بهاری شده است. علت اصلی که دانشمندان برای گرم شدن زمین در نظر می گیرند، افزایش گازهای گلخانه ای و اثر گلخانه ای است. عده ای هم معتقند که اثر گلخانه ای تا این حد نمی تواند موجب افزایش دما شود. این گروه افزایش دمای زمین را به فعالیت های خورشیدی نسبت می دهند. قطعا چند برابر شدن جمعیت زمین، افزایش تقاضا برای محصولات کشاورزی، افزایش تولید دامداری های صنعتی، در این موضوع بی تاثیر نیست.

 

پرندگان از بهار جا می مانند!!!

موضوع جالب اینجاست که پرندگان از بهار جا می مانند. با رسیدن بهار، پرندگان به سمت عرض های جغرافیایی بالاتر مهاجرت می کنند. اما سرعت بهار شدن در قطب شمال بیشتر از عرض های جغرافیایی پایین تر است. بنابراین پرندگان وقتی به مقصد خود می رسند که چند روز یا چند هفته از بهار گذشته است. دیگر حشرات و گیاهان ابتدای بهار یافت نمی شود. البته حیواناتی که در قطب شمال زندگی می کنند، مانند شیر ماهی و خرس قطبی، از زودتر رسیدن بهار بدشان نمی آید. چراکه زودتر به شکار رفته و گرسنگی زمستان را جبران می کنند.

 

منبع:

www.nature.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.