شبی که ماه کامل شد

آقونیطون یا گرگ کش گیاهی برای رفع روماتیسم ها، نقرس و …

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه آقونیطون یا گرگ کش ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری گیاه آقونیطون یا گرگ کش :

( تیرة آلاله)؛ گیاهی است پایا با ساقه افراشته و ریشه پیازی و برگهای متناوب پنجه ای. در قسمت فوقانی ساقه یک خوشه گل به صورت منشعب دیده می شود که از گل های آبی و به شکل کلاهخود تشکیل شده است. میوه آن بادکرده است.

آقونیطون یا گرگ کش

محل رویش:

نوع اروپایی آن در تمام منطقه معتدله تا سوئد یافت می شود و به طور خودرو در بیشه زارهای تاریک و جنگل های پهن برگ می روید. این گیاه در بسیاری از کشورها تحت حمایت قرار دارد و آن را برای تهیه دارو در صنعت داروسازی به مقدار زیاد کشت میکنند.

دوره گلدهی : خرداد تا شهریور

زمان برداشت خرداد تا مهر

توضیحات:

جهت تکثیر از پیاز گیاه استفاده می شود. قسمت قابل استفاده نیز پیازها هستند که پس از درآوردن از خاک و تمیز کردن باید آنها را به طور طولی برید و سریعا در درجه حرارت ۴۰ تا ۵۰ درجه سانتیگراد برای خشک شدن قرار داد. دستکاری و جمع آوری این گیاه نیاز به مراعات و احتیاط زیادی دارد، زیرا همه قسمت های آن سمی هستند.

پیاز این گیاه تا 1/5 درصد محتوی ترپنوئید از ته – اکونیتین، ناپلین، بنزیل اکونیتین – قند، نشاسته و دیگر مواد است. اکونیتین در دوزهای بالا یکی از قویترین سموم برای سیستم عصبی است و پیاز این گیاه اساسا برای به دست آوردن این آلكالوئيد جمع آوری می شود. اکونیتین در ترکیبات دارویی آنالزیک (بی حس کننده) در روماتیسم ها، نقرس، سیاتیک و درد دندان به کار می رود.

این دارو همچنین مرهم مؤثری علیه دردها و ناراحتیهای ناشی از سرماخوردگی شمرده می شود.

فقط در صورت تجویز پزشک می توان از آن استفاده نمود.
مسمومیت با آقونیطون در آغاز با ترشح بزاق به مقدار زیاد، احساس خفگی، لرز، تشدید ضربان نبض و آهنگ تنفسی مشخص می شود. ۱۰ گرم از این ریشه مرگ آور است.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.