دانلود تمام قسمتهای سریال هیولا

دانلود تمام قسمتهای سریال سالهای دور از خانه

دانلود تمام قسمتهای سریال رالی ایرانی 2

بومادران ،گیاهی برای رفع اسهال و نفخ شکم و…

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه بومادران ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

 

ویژگی‌‌های ظاهری گیاه بومادران :

( تیره مرگبان)؛ بومادران گیاهی است علفی، چند ساله، با ساقه افراشته که در انتهای ساقه و شاخه ها، خوشه های گل مرکب به رنگ سفید یا زرد دیده می شود. برگهای گیاه بومادران سرنیزه ای شکل و دو تا سه شانه ای و میوه آن فندقه است.

بومادران

محل رویش:

گیاه بومادران در نقاط مختلف اروپا و آسیا می روید و به خوبی شناخته شده است.

دوران گلدهی: اواخر فروردین تا اواخر خرداد

زمان برداشت: اردیبهشت تا اواخر تیرماه

توضیحات:

قسمت های قابل استفاده عبارتند از: اندام های جوان، شاخه های برگدار و گاهی تنها گل های آن.

سرشاخه های گلدار را در اوایل فصل گلدهی می چینند و در حرارت طبیعی یا مصنوعی (تا ۳۵ درجه سانتیگراد) خشک کرده در محلی خشک و تاریک نگهداری می کنند.

گیاه بومادران محتوی نوعی اسانس روغنی است که از تقطیر متریسین موجود در آن به دست می آید. این روغن، به دلیل وجود آزولن در آن، آبی رنگ است.

بومادران همچنین محتوى الكالوئيدها، آشیلین،  استیشبدرین، تاتنها، عصارة تلخ و دیگر مواد است. از این گیاه در درمان داخلی برای ناراحتی های گاستریک، اسهال و نفخ شکم و همچنین به عنوان عامل انعقاد خون و برای تسکین دردهای عادت ماهانه استفاده میکنند.

برای تهیه جوشانده دو قاشق چایخوری از این گیاه را در یک فنجان آب می ریزند و در طول روز صرف می کنند.

باید تذکر داد که بومادران را نباید به مقدار زیاد یا در مدتی طولانی مصرف نمود. جوشانده این گیاه که غلظت آن دو برابر جوشانده قبلی باشد برای گذاشتن روی زخم های چرکی، جوشها، اگزما و برای شستن دست های ترک خورده و همچنین غرغره به کار می رود.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.