دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

شبی که ماه کامل شد

آدونیس بهاره گیاهی برای تقویت قلب و قوای جنسی

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه آدونیس بهاره ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری گیاه آدونیس بهاره :

تیره آلاله)؛ گیاهی است پایا، با ساقه ای نسبتا قطور به رنگ تیره. ساقه آن راست و پوشیده از برگ های خطی بدون دمبرگ است و در انتهای ساقه و شاخه ها یک تک گل به رنگ زرد دیده می شود.

آدونیس در اوایل بهار گل می دهد و گل آن فقط در هنگام تابش آفتاب باز می شود. تمام قسمت های این گیاه سمی است.

آدونیس بهاره

محل رویش:

این گیاه در تمام اروپا، آسیا و امریکا می روید و آن را در دامنه های آفتابگیری که طبقات زیرین آن آهکی باشد می توان یافت.

دوره گلدهی: فروردین – اردیبهشت + زمان برداشت: فروردین – اردیبهشت

توضیحات:

از زمان قدیم از این گیاه برای درمان ناراحتی های جنسی استفاده می کرده اند، ولی اخیرا کاربرد آن در مداوای ناراحتی های قلبی بیش تر شده است.

سرشاخه گلدار این گیاه را در زمان گلدهی کامل می چینند و برای خشک شدن در معرض جریان هوای گرم (حداکثر ۶۰ درجه سانتیگراد) قرار میدهند. پس از خشک شدن آن را در پاکت های دربسته نگهداری می کنند، ولی مدت نگهداری نباید بیش از دو سال باشد.

از میان مواد مؤثره آن می توان از گلوکوزیدهای کاردیاک به نام کاردنولیدها نام برد. قسمتهای مؤثر آن مانند برگ دیجیتال اثر تقویتی بر قلب دارد با این تفاوت که اثر آن سریع تر است و مواد آن در بدن جمع نمی شوند. مواد موجود در این گیاه روی سیستم اعصاب مرکزی تأثیر می گذارند و دارای اثر آرام کننده ای روی سرفه های صعب العلاج، حملات آسم و حتی صرع، تشنج و دردهای روماتیسمی هستند. این شاخه ها مدر و ضدعفونی کننده نیز هستند. دم کرده این گیاه باید تحت نظر و با تجویز پزشک مصرف شود.

گیاهی یکساله به نام أدونيس تابستانی نیز وجود دارد (گل آن در سمت راست تصویر است) این گیاه نیز سمی بوده، اما اثر دارویی آن کمتر شناخته شده و کشت نمی شود.
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.