دانلود تمام قسمتهای سریال مانکن

آبنوس کیانی گیاهی قابض، ضد عفونی کننده و ملین

در این مطلب از “آشنایی با گیاهان” قصد داریم شما را با گیاه آبنوس کیانی و ویژگی‌‌های ظاهری ،محل رویش و خواص این گیاه آشنا کنیم .با ما همراه باشید.

ویژگی‌‌های ظاهری گیاه آبنوس کیانی:

(تيره بقولات) گیاهی است پایا، با ریشه عمودی، ساقه ای افراشته و پوشیده از برگ های متناوب تک شانه ای. برگهای پایینی و ساقه ای کامل و بدون تضاریس بوده گل های زردرنگ آن در خوشه های انتهایی و به تعداد یک یا دو خوشه روی هر ساقه قرار دارند. میوه ها در درون غلافی جای دارند. تمام گیاه پوشیده از پرز است.

آبنوس کیانی

محل رویش:

معمولا می توان آن را روی تپه های کوچک خشک و در مراتع و چراگاههایی یافت که زمین آن به مقدار کافی آهکی باشد.

دوران گلدهی: اردیبهشت تا تیر

زمان برداشت: اردیبهشت و تیرماه

توضیحات:

برای تهیه دارو گل ها یا دقیق تر بگوییم، غنچه های آن را جمع آوری می کنند. این کار را در اوایل فصل گل دهی با دست و بدون چیدن دم غنچه انجام میدهند. غنچه های قدیمی را نمی چینند زیرا زود خورد میشوند و پس از خشک شدن تغییر رنگ داده قهوه ای می شوند. زمانی که گلها خشک شدند آنها را در جای خشک و در پاکت های دربسته نگهداری میکنند. آنها محتوی تانن ها، ساپونین ها، لعاب، قندها و مواد رنگی هستند.

این گیاه در صورت مصرف داخلی، قابض، ضد عفونی کننده و ملین سبکی است. برای تحریک ارگانیسم و راحت تر نمودن مبادلات سلولی دم کرده آن را به مقدار دو تا سه قاشق برای یک چهارم لیتر آب و به مدت پانزده دقیقه تهیه کرده در طول روز می نوشند. در مصارف خارجی برای کمپرس ها، حمامها، شستن زخم های عفونی، دمل ها، اگزما، غرغره به کار می رود. و در صورت وجود ورم حفره دهان، لثه ها یا لوزتین دم کرده ای با دو برابر مقدار ذکر شده باید تهیه کرد. اگر آبنوس با برگ تمشک، توت فرنگی و گل آلوسیاه مخلوط شود، ترکیبی به دست می آید که در قدیم به عنوان جانشین چای مصرف
می شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.