کپی برداری سامسونگ از محصولات اپل + جزئیات ماجرا

کپی برداری سامسونگ از تکنولوژی های شرکت اپل به اثبات دادگاه سان خوزه رسید. شرکت سامسونگ محکوم به پرداخت ۵۳۹ میلیون دلار معادل دو هزار و ۲۲۶ میلیارد تومان، شد. جزئیات این ماجرا را در مجله اینترنتی ۵ عصر بخوانید.

 

معرفی شرکت اپل

شرکت اپل یک شرکت بزرگ تولید لوازم کامپیوتری در دره سیلیکون آمریکا است که از دهه هفتاد میلادی فعالیت خود را آغاز کرد. استیو جابز از نابغه های کامپیوتر مدیریت اجرایی این شرکت را تا سال ۲۰۱۱ بر عهده داشت. شهرت اپل برایکپی برداری سامسونگ از اپل استیو جابز ابداعات فوق العاده در زمینه لوازم الکترونیکی است. از محصولات بنام این شرکت می توان به آیپد، آی مک، مک بوک، آی پاد و آیفون اشاره کرد.

 

 

 

 

 

 

معرفی شرکت سامسونگ

سامسونگ یکی از بزرگترین شرکت های دنیا و بزرگترین شرکت کره جنوبی است. این شرکت به تنهایی ۲۰ درصد تولید ناخالص داخلی کره جنوبی را بر عهده دارد. این شرکت در سال ۱۹۳۸ در زمینه هوافضا، نساجی، خدمات بیمه و اوراق بهادار کپی برداری سامسونگ از اپلکار خود را آغاز کرد. در دهه ۱۹۹۰ با گسترش تقاضا برای صنایع الکترونیک، سامسونگ نیز وارد این بازار شد.

 

 

 

 

 

ماجرای کپی برداری سامسونگ از اپل

مشاجره سامسونگ و اپل بر سر کپی برداری سامسونگ از پتنت های اپل، به سال ۲۰۱۱ برمی گردد. در این سال، اپل از شرکت سامسونگ درباره کپی برداری از ۵ پتنت ثبت شده، شکایت کرد. ۳ مورد از این موارد مربوط به گوشی های آیفون و ۲ مورد مربوط به کامپیوترهای آی مک است. شکل صفحه آیفون، دکمه دایروی پایین صفحه و طراحی آیکون اپلیکیشن ها از کپی برداری سامسونگ از اپلموارد شکایت اپل در مورد آیفون بود.

 

حکم اولیه دادگاه در سال ۲۰۱۱

پس از یک سال پیگیری وکلای دو شرکت، حکم اولیه دادگاه در سال ۲۰۱۲ اعلام شد. پس از بررسی دادخواست شرکت اپل و اثبات کپی برداری، دادگاه در این حکم شرکت سامسونگ را محکوم به پرداخت ۱ میلیارد دلار نمود. پس از درخواست تجدید نظر، این مبلغ به ۳۳۹ میلیون دلار کاهش یافت. در نهایت شرکت سامسونگ ادعای کپی برداری را پذیرفت و ادعا کرد که ارزش کپی برداری ها مجموعا ۲۸ میلیون دلار است و حاضر نیست بیش از این مقدار بپردازد.

 

محکومیت شرکت سامسونگ در سال ۲۰۱۸

این داستان پس از کش و قوس های حقوقی تا امسال ادامه داشت. کمیته های تخصصی پس از بررسی و برآورد ارزش دقیق کپی برداری ها، گزارشی به دادگاه عالی سان خوزه تحویل دادند. بر اساس این گزارش نهایتا در تاریخ ۲۴ می ۲۰۱۸ مصادف با سوم خرداد ۹۷، دادگاه عالی حکم نهایی را اعلام کرد. در این حکم شرکت سامسونگ محکوم به کپی برداری شد و می بایست ۵۳۹ میلیون دلار معادل دو هزار و ۲۲۶ میلیارد تومان (با دلار ۴۲۰۰ تومانی) را به شرکت اپل پرداخت نماید.

 

اظهار نظر شرکت اپل در مورد کپی برداری سامسونگ

ما عمیقا به ارزش طراحی خود ایمان داریم. تیم های طراحی ما به صورت خستگی ناپذیری مشغول ابداع و اختراع تکنولوژی های نوین برای مشتریان اپل هستند. اولین گوشی های هوشمند توسط اپل به بازار ارائه شد و کاملا واضح است که از همان ابتدا سامسونگ به کپی برداری روی آورد. این موضوع فراتر از مسائل مالی است. قطعا ما حافظ منافع کسانی هستیم که عضو خانواده اپل هستند.

 

منبع:

www.macrumors.com

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.