نیمه شعبان (تاریخچه، فضائل و اعمال )

به جز فضایلی که در احادیث برای شب و روز نیمه شعبان گفته شده است، این روز برای همه آزادی خواهان و ستم دیدگان و منتظران ظهور منجی روز پر اهمیتی است. روزی است که نوید آینده ای بدون ظلم و جور را به بشریت می دهد. روزی که امید به برقراری عدالت را در دل زنده دلان تقویت میکند. چنان که در روایتی از اهل سنت از رسول خدا (ص) منقول است که فرمود:” شما را به مهدی بشارت می دهم. او در زمانی که مردم گرفتار اختلاف، درگیری و آشوب ها هستند، در امّت من برانگیخته می شود و جهان را از عدالت و برابری پر می سازد، هم چنان که از ستم پر شده بود”

بیشتر بخوانید: عکس نوشته‌های نیمه شعبان و ولادت حضرت مهدی (ع)

عکس نوشته نیمه شعبان

تاریخچه

ولادت حضرت مهدی(عج) بدون شک یکی از معجزات خداوند است. خلفای عباسی که در زمان امام عسگری حکومت می کردند قصد داشتند به هر نحوی به فرزند ایشان دسترسی پیدا کرده و به قتل برسانند. به اذن خداوند قادر آثار بارداری در نرجس خاتون همسر امام عسگری هویدا نبود. در شب نیمه شعبان سال ۲۵۵ هجری قمری بود. حضرت از عمه خود حکیمه خاتون خواستند شب را پیش نرجس بماند که موعد وضع حمل ایشان است. حکیمه خاتون در عین ناباوری از پیدا نبودن هیچ نشانه ای از بارداری در نرجس در کنار او ماند و بالاخره در صبح روز ۱۵ شعبان امام مهدی متولد شدند.

عکس نوشته نیمه شعبان

فضایل

در احادیث بسیاری بر فضیلت شب نیمه شعبان اذعان شده است. از امام باقر(ع) نقل است که فرمودند: شب نیمه شعبان پس از شب قدر برترین شب هاست. همچنین از یکی از همسران رسول خدا نقل شده که” شبی رسول خدا را در حالتی عجیب یافتم. پیامبر فرمود آیا مى‏دانى امشب چه شبى است؟! امشب شب نیمه شعبان است. در این شب اعمال ثبت مى‏گردند، روزی‌ها قسمت مى‏شوند، زمان‌هاى مرگ نوشته مى‏شوند و خدواند تعالى همه را مى‏بخشد مگر آنکه به خدا شرک ورزیده یا به قمار نشسته است. یا قطع رحم کرده یا بر خوردن شراب مداومت ورزیده یا بر انجام گناه اصرار ورزیده است… ” تفسیری که از این احادیث و روایات از مرحوم سید بن طاووس نقل شده این است که شاید مراد روایات مزبور این باشد که تعیین زمان مرگ و تقسیم‏روزى به صورتى که احتمال محو و اثبات آن وجود دارد، در شب نیمه شعبان صورت مى‏گیرد، اما تعیین حتمى زمان مرگ و یا تقسیم حتمى روزی‌ها در شب قدر انجام مى‏شود. و شاید مراد آنها این باشد که در شب نیمه شعبان امور مزبور در لوح محفوظ تعیین و تقسیم مى‏شوند، ولى تعیین و تقسیم آنها در میان بندگان در شب قدر واقع مى‏شود.

عکس نوشته نیمه شعبان

اعمال

اعمال شب نیمه شعبان که در مفاتیح الجنان نیز آمده است به این شرح است: ابتدا غسل کردن که باعث تخفیف گناهان می شود.

شب زنده دارى به نماز و دعا و استغفار، چنان که امام زین العابدین علیه السّلام انجام می دادند، و در روایت آمده: هرکه این شب را به راز و نیاز بپردازد دل او نمیرد در روزى که دل ها بمیرند.
خواندن زیارت امام حسین علیه السّلام که افضل اعمال این شب است و باعث آمرزش گناهان است، و هرکه میل دارد تا ارواح صدوبیست وچهار هزار پیامبر با او دست آشنایى دهند، در این شب امام حسین علیه السّلام را زیارت کند، کم ترین حدّ زیارت آن حضرت ان است که بر بالاى بامى برآید و به جانب راست و چپ نظر کند، سپس سر به جانب آسمان برآرد، و با این کلمات حضرت را زیارت کند:السَّلامُ عَلَیْکَ یَا أَبَا عَبْدِ اللَّهِ السَّلامُ عَلَیْکَ وَ رَحْمَهُ اللَّهِ وَ بَرَکَاتُهُدرود بر تو اى ابا عبد اللّه، درود و رحمت و برکات خدا بر تو. همچنین به خواندن دعای کمیل که ورودش در این شب است و خواندن نماز جعفر طیار بسیار تاکید شده است.

عکس نوشته نیمه شعبان

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.