نماز سلمان در آخر ماه رجب

ماه رجب، ماه شعبان و ماه رمضان در شرافت، تمامند. روایت بسیار در فضلیت آنها وارد شده است. از رسول خدا روایت است که ماه رجب ماه بزرگ خداست و ماهی حرام است. رجب ماه خدا است، شعبان ماه من و رمضان ماه امت من است. از حضرت موسی بن جعفر روایت است که رجب نام نهریست در بهشت. از شیر سفید تر و از عسل شیرین تر و هر که یک روز از رجب روزه بدارد البته از آن نهر بیاشامد. در سایت تفریحی ۵عصر درباره اعمال روز آخر رجب بیشتر بخوانید.

 

نماز سلمان

نماز سلمان فارسی در ماه رجبنماز سلمان یکی از اعمالی است که فضیلت بسیاری برای آن در روز آخر ماه رجب روایت شده است. خواندن نماز سلمان یکی از آنهاست. کیفیت نماز سلمان در ذیل آمده است:

خواندن نماز سلمان به این صورت است که ده رکعت نماز خوانده شود، بعد از هر دو رکعت سلام دهد. در هر رکعت‏ یک مرتبه سوره «حمد»، سه مرتبه «توحید» و سه مرتبه «قل یا ایّها الکافرون» را بخواند.

 

 

پس از هر سلام‏ دستها را بلند کند و بگوید:

لا إِلَهَ إِلا اللَّهُ وَحْدَهُ لا شَرِیکَ لَهُ لَهُ الْمُلْکُ وَ لَهُ الْحَمْدُ

معبودى جز خدا نیست، یگانه و بى‏ شریک است، فرمانروایى و سپاس تنها براى اوست،

یُحْیِی وَ یُمِیتُ وَ هُوَ حَیٌّ لا یَمُوتُ بِیَدِهِ الْخَیْرُ وَ هُوَ عَلَى کُلِّ شَیْ‏ءٍ قَدِیرٌ

زنده مى ‏کند و مى‏ میراند، و اوست‏ زنده‏ اى که نمى‏ میرد، خیر به دست اوست و او بر هر کارى تواناست.

سپس بگوید:

                  وَ صَلَّى اللَّهُ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ الطَّاهِرِینَ وَ لا حَوْلَ وَ لا قُوَّهَ إِلا بِاللَّهِ الْعَلِیِّ الْعَظِیمِ.

بر محمّد و خاندان پاکش‏ درود فرست، و جنبش و نیرویى جز به خدا نیست، خداى برتر و بزرگ.

پس دستها را بر روى خود کشد و حاجات خود را بطلبد. از فواید این نماز نباید غفلت نمود که بسیار است. خداوند بین نمازگزار و جهنم هفت گودال فاصله بیاندازد که اندازه هر گودال به اندازه فاصله آسمان تا زمین است. به ازای هر رکعت، هزار رکعت نوشته شود و برای او گذر از پل صراط و دوری از جهنم تضمین گردد.
سلمان رضوان الله علیه می گوید : هنگامی که کلام  پیامبر صلی الله علیه و اله به اخر رسید ، به حالت گریه به سجده افتادم و خداوند را شکر نمودم که این حدیث را از پیامبر شنیدم.

 

روزه داری در اواخر ماه رجب

و ابن بابویه از سالم روایت کرده است: به خدمت حضرت صادق علیه السلام در اواخر ماه رجب رفتم. چون نظر مبارک آن حضرت بر من افتاد، فرمود که آیا در این ماه روزه گرفته‌‏اى؟ گفتم نه والله اى فرزند رسول خدا. فرمود که آنقدر ثواب از تو فوت شده است که قدر آن را به غیر خدا کسى نمی‌‏داند. به درستى که این ماهى است که خدا آن را بر ماه‌هاى دیگر فضیلت داده است. حرمت آن را عظیم نموده و گرامی داشتن روزه داران را، بر خود واجب کرده است.

 

منبع: مفاتیح الجنان

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.