سیری در محرم و وقایع و اتفاقات آن

سال قمری با ماه محرم شروع می شود که یکی از ماه های حرام است. در دین اسلام، جنگ و خونریزی برای کشور گشایی و منافع، بسیار نکوهیده و مذموم دانسته شده است مگر زمانی که دشمن به قلمرو و کشور مسلمانان حمله کند. در این زمان حق طبیعی هر انسانی است که از جان و مال و ناموس و سرزمین خود دفاع کند.

محرم

مذموم بودن جنگ و خونریزی در دین اسلام به قدری زیاد است که چهار ماه در سال قمری را ماه حرام می داند. حرام بودن ماه به معنی جنگ نکردن ( حرام بودن جنگ در این ماه) است. با وجود آنکه محرم یکی از ماه های حرام است اما در این ماه، دشمنان به روی امام حسین(ع) و خانواده و یارانشان شمشیر کشیدند و آن ها را به شهادت رسانیدند.

وقایع دهه اول محرم سال ۶۱ هجری

بنابر قول تاریخ نویسان، زمانی که امام حسین (ع) و یارانشان در روز دوم محرم الحرام سال ۶۱ هجری به سرزمین کربلا وارد شدند، لشکریان دشمن راه را بر ایشان بستند. به دستور یزید ابن معاویه، سپاهیانش، امام حسین (ع) را در کربلا محاصره کردند و برای جنگ با ایشان آماده شدند.

محرم

در روز ۷ محرم، به دستور شمر، لشکر یزید، دسترسی امام و یارانشان را به آب رودخانه فرات قطع کرده و از رسیدن آب به ایشان و یارانشان ممانعت کردند.

از روز هفتم تا نهم محرم، حضرت ابوالفضل العباس (ع)، برادر امام حسین (ع)، چندین بار با رشادت و دلاوری فراوان، به صف دشمن تاخت و خود را به فرات رسانید و برای خیمه ها و لشکریانشان آب فراهم کرد.

محرم

ولی در روز نهم محرم که به تاسوعا معروف است سرانجام لشکریان دشمن حضرت ابوالفضل العباس (ع) را به شهادت رسانیدند. در این روز، لشکریان یزید اطراف کربلا را به طور کامل محاصره کردند و اجازه ندادند که دوستداران و یاران امام حسین (ع) که از محاصره شدن ایشان مطلع شده بودند به ایشان ملحق شوند و به رهبر و پیشوای خود یاری رسانند.

محرم

در روز دهم محرم الحرام، جنگ رودررو آغاز شد و امام حسین (ع) و یارانشان به شهادت رسیدند. سپس خانواده ایشان توسط لشکریان دشمن به اسارت گرفته شدند.

اهمیت محرم (عاشورا)

پس از شهادت مظلومانه امام حسین (ع)، شیعیان و مسلمانان هرساله این ماه را عزیز و بزرگ شمرده و به عزاداری برای امام و سرور خود می پردازند. حادثه عاشورا بسیار بزرگ و باعظمت بوده ، آنچنان که حتی مسیحیان، یهودیان و سایر اقوام و اقلیت های دیگر نیز تحت تاثیر جوانمردی، آزادگی و رشادت ها و دلاوری های امام و یارانشان قرار گرفته و به عزاداری در این ایام می پردازند.

محرم

در روایات و احادیث برای عزاداران امام حسین (ع) اجر و فضیلت بسیار ذکر شده و تاکید بسیار به عزاداری در این ایام شده است. چرا که طبیعی است هرکس بخواهد عزاداری کند اول باید به این پرسش پاسخ دهد که عزاداری برای چه؟! برای پیدا کردن پاسخ، ناگزیر باید به کشف حقیقت پرداخته که همین امر سبب فراگیری درس های بسیار برای انسان هاست که باعث رهنمون شدن و هدایت آن ها به سوی حقیقت و راه درست می شود.محرم

وقایعی که در سال ۶۱ هجری در سرزمین کربلا اتفاق افتاد برای هرکس، فارغ از دین و مذهب و عقایدش، سرشار از آموختنی هاست که درس های بسیار مهمی را می آموزد. با تحقیق و تفحس در وقایع عاشورا می توان درس هایی از قبیل آزادگی، جوانمردی، توحید، توکل، مبارزه با ظلم و جور،  انجام تکلیف در هر شرایطی، وفاداری، شجاعت و نترسیدن از مرگ، ارزش مندی مرگ شرافتمندانه و غیرتمندانه بر زندگی با ذلت و خواری، فداکاری و … آموخت.

محرم

این ایام، اعمال مخصوص به خود را دارد که در کتاب مفاتیح الجنان به تفصیل آورده شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.