معرفی برترین فیلم های کمدی ایرانی سال ۹۷

فیلم های کمدی از جمله فیلم هایی هستند که طرفداران زیادی دارند، درمیانِ فیلم های سینمایی آثارِ تولید شده در سینما در سال ۱۳۹۷، فیلم‌های طنز و کمدی جایگاه خاصی دارند. این ژانر در سینمای ایران رفته‌رفته جایی برای خود باز کرده است و روزبه‌روز بر تعداد تماشاگرانِ‌ فیلم های کمدی ایرانی افزوده می‌شود. هرچند عمده فیلم‌هایی که در این ژانر تهیه و تولید می‌شود، به‌گفته منتقد سینما، مسعود فراستی، به لودگی بیشتر می‌ماند تا طنز، اما همان آثارِ اندکِ خوش‌ساخت نویدِ سینمای کمدیِ خوش‌آتیه‌ای را به ما می‌دهد.

فیلم های کمدی ایرانی سال ۹۷

فیلم های کمدی ایرانی سال 97

در ادامه در این مقاله از مجله اینترنتی ۵ عصر قصد داریم تا مجوعه ای از برترین فیلم های کمدی ایرانی سال را خدمت شما عزیزان معرفی کنیم. با ما همراه باشید. در سالِ ۱۳۹۷، ازمیانِ تمامِ آثار تولید‌شده درسالِ ۱۳۹۷، فیلم‌های زیر جزٔ آثار طنز محسوب می‌شوند:

 1. هزارپا به کارگردانیِ ابوالحسن داودی
 2. دشمنِ زن (کمدی‌رمانتیک) به کارگردانیِ کریم امینی
 3. ما همه باهم هستیم به کارگردانیِ کمال تبریزی
 4. مصادره به کارگردانیِ مهران احمدی
 5. خرگیوش به کارگردانیِ مانی باغبانی
 6. خجالت نکش به کارگردانیِ رضا مقصودی
 7. تگزاس به کارگردانیِ سیدمحمود اطیابی
 8. لونه‌زنبور به کارگردانیِ برزو نیک‌نژاد
 9. من دیوانه نیستم به کارگردانیِ علیرضا امینی
 10. کاتیوشا به نویسندگی و کارگردانیِ علی عطشانی
 11. فیل‌شاه به کارگردانیِ هادی محمدیان
 12. خاله‌قورباغه به کارگردانیِ افشین هاشمی
 13. خوک به کارگردانیِ مانی حقیقی

طبق آخرین آمار تا تاریخ ۷ شهریور ۱۳۹۷، ازمیانِ این فیلم‌ها در جدول فروش، فیلم هزارپا به کارگردانیِ ابوالحسن داودی با هفت هفته نمایش در سینما‌های کشور با سی‌ویک میلیارد و دویست‌ میلیون تومان پرفروش‌ترین فیلم سال شد. فیلم مصادره با بیست‌وسه هفته نمایش در سینماهای کشور و پانزده‌میلیارد و هفت‌صد میلیون تومان فروش، در رده دوم جدول قرار دارد و در رده سوم جدول، فیلم لاتاری، که فیلمی عاشقانه- اجتماعی (درام- رمانتیک)، با موضوع فروش دختران در دوبی بود، جاخوش کرده است.

 

نهنگ عنبر و هزارپا از بهترین فیلم های کمدی ایرانی ۹۷

هزارپا یکی از بهترین فیلم های کمدی ایرانی سال 97

هزارپا در دو ویژگی با فیلم نهنگ عنبر ساخته سامان مقدم مشترک است: زمان اتفاقات فیلم که مربوط به دهه شصت می‌شود و بازیِ رضا عطاران در هر دو فیلم. می‌توان گفت بازی عطاران در فیلم هزارپا ادامه بازی‌اش در نهنگ عنبر در نقش ارژنگ صنوبر است. هم‌چنین بازیِ جواد عزتی، که در این‌سال‌ها از پرکارترین بازیگران سینمای کمدی در ایران است، ادامه بازی‌اش در اکسیدان است و سازندگان هزارپا زحمت چندانی برای پرداخت این دو شخصت متحمل نشده‌اند.

اگر بخواهیم این دو فیلم (نهنگ عنبر و هزارپا) را باهم مقایسه کنیم، ناچار باید بگوییم که هزارپا دربرابر این فیلم حرفی برای گفتن ندارد. هزارپا فیلم‌نامه آشفته‌ای دارد که به‌مددِ بازیِ روان بازیگرانش (که آن‌هم چنانچه پیش‌تر گفتیم، بدون ابتکار است)، موفق شده است برای اولین بار در سینمای ایران به فروش بالای سی میلیارد دست پیدا کند. منطق روایت در داستان فیلم‌نامه ضعیف است، فیلم موقعیت ندارد، بعضی صحنه‌ها بدون منطق بریده و بی‌دلیل رها می‌شوند.

مصادره از دیگر فیلم های کمدی ایرانی ۹۷

مصادره دیگر فیلم های کمدی ایرانی سال 97

دومین فیلم برتر طنز امسال «مصادره» است. فیلمی به کارگردانیِ مهران احمدی که پیش از این فیلمی از او در مقام کارگردان ندیده‌ایم. مهران احمدی فعالیت بازیگری خود را با دو فیلم «بیست» و «آنجا» از عبدالرضا کاهانی آغاز کرد و در سریال پایتخت در نقش بهبود به شهرت دست یافت. مصادره داستان مردی است که در دورانِ پیش از انقلاب مسئول خرید اداره ساواک بود و بی‌اینکه در جریان فعالیت‌های این سازمان باشد، در بعد از انقلاب به اتهام همکاری با ساواک دستگیر و سرانجام به‌کمک دوستی موفق به فرار به خارج از کشور می‌شود. در این فیلم نیز رضا عطاران در نقش اصلی حضور دارد.

این بازیگر که پایِ ثابت فیلم‌های کمدی ایران در سال‌های اخیر شده است، در این فیلم نیز بازی خوبی ارائه می‌دهد، اما در مجموع فیلم احمدی انتظار تماشاگر از یک فیلم کمدی را برآورده نمی‌کند، به‌خصوص که شروعی قوی و هوشمندانه دارد و این نوید را به تماشاگر می‌دهد که موقعیت‌های کمدی خوبی در فیلم خلق شود، اما در عمل این اتفاق نمی‌افتد و فیلم چیزی جز فرمول‌های تکراری و همیشگیِ این‌گونه از فیلم‌ها برای ارائه به مخاطب ندارد. این فیلم در زمینه طراحی صحنه و فیلمبرداری موفق‌ است و البته متکی به بازیگری رضا عطاران است، بازیگری که این‌سال‌ها فروش هر فیلمی را تضمین می‌کند و یک‌تنه قادر است تماشاگر را به سینما بکشاند.

تگزاس سومین فیلم برتر طنز

تگزاس سومین فیلم های کمدی ایرانی سال 97

سومین فیلم طنز سال «تگزاس» است. این فیلم را مسعود اطیابی، کارگردانی که پیش از این «ماه‌گرفتگی»، «برج آرام» و «خروس جنگی» را ساخته است. در این فیلم دو زوج پرکارِ فیلم‌های طنز، پژمان جمشیدی و سام درخشانی به‌همراهِ حمید فرخ‌نژاد در آن نقش‌آفرینی می‌کنند. این سه بازیگر پیش از این در فیلم «خوب، بد، جلف» در کنار یک‌دیگر قرار گرفته بودند. متأسفانه این فیلم نیز به‌لحاظِ ساخت چندان چنگی به دل نمی‌زند و ادامه کمد‌ی‌های سطحی این‌سال‌هاست.

فیلم یک خط داستانی را که تقریباً تمام اتفاق‌هایش قابل‌پیش‌بینی است، دنبال می‌کند و موقعیت‌هایی  نه‌چندان طنز خلق می‌کند. به نظر می‌رسد مهم‌ترین علتِ فروش بالای فیلم، فیلم‌برداری آن در خارج از ایران (برزیل) و پا گذاشتنش بر خط قرمز‌های ساخت فیلم در ایران است. تولید فیلم در خارج از ایران هرچند هزینه بالایی دارد، اما فروش فیلم‌ها را نیز تضمین می‌کند و از همین‌روست که فیلم‌سازان ما حاضر به انجام این ریسک می‌شوند.

 

فیلم های پرفروش غیر طنز

فیلم‌های پرفروش غیرطنز امسال نیز به‌ترتیبِ فروش عبارت بودند از:

 • لاتاری با چهارده میلیارد و هشت‌صد میلیون تومان
 • به وقت شام با نوزده هفته نمایش و سیزده میلیارد و چهل میلیون تومان
 • عصبانی نیستم با سه میلیارد و شش‌صد و چهل هزار تومان
 • و چهارراه استامبول با سه میلیارد و شصت میلیون تومان

لاتاری، که محصول سال ۱۳۹۶ بود، به‌دلیلِ موضوع حساسیت‌زایی که داشت، مدت‌ها درصفِ اخذ مجوز بود و سرانجام با یک‌سال تأخیر به نمایش درآمد و با نوزده هفته نمایش در سینماهای کشور، چهارده‌ میلیارد و هشت‌صد میلیون تومان فروش کرد. با این حساب، پرفروش‌ترین فیلم‌های امسال، فیلم‌هایی طنزاند. درجمع دوازده فیلم پرفروش سال، هفت فیلم در ژانر طنز تولیده شده‌اند: هزارپا، مصادره، تگزاس، لونه‌زنبور، خجالت نکش و دشمن زن.

در سال ۹۷، گیشه سینما هم‌چون سال پیش در اختیار فیلم‌های طنز بود. فیلم‌های طنز بیشتر از فیلم‌هایی در ژانرهای اجتماعی و عاشقانه و جنگی موجب رونق سینماهای کشور شدند. مهم‌ترین و پرفروش‌ترین فیلم سال هزارپاست. فیلمی به نویسندگی امیر برادران و کارگردانی ابوالحسن داودی. کارگردانی که پیش از این فیلم‌هایی چون «مرد بارانی»، «تقاطع» و «رخ دیوانه» را ساخته است و فیلم اخیرش محبوب‌ترین فیلم جشنواره فجر از نگاه تماشاگران در سال ۱۳۹۳ شد و در گیشه نیز فروش خوبی داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.