انواع سنگ عقیق با عکسهای متنوع برای انواع سلیقه ها

سنگ عقیق به غایت زیبا و دارای تنوع رنگی بسیار زیادی می باشد که انواع مختلفی دارد.نام عقیق تغییر یافته و مشتق شده نام رودخانه آگات است که در شبه جزیره سیسیل واقع شده. بستراین رودخانه در گذشته منبع سنگ های عقیق بوده است.

چگونگی تشکیل سنگ عقیق

هنگامی که جریان آب از سنگ های سیلیسی و یا سنگ های سیلیکات دار عبور میکند این سنگ ایجاد می شود. روش دیگر تشکیل شدن آن بیرون آمدن گازهای اسیدی از درون زمین است که منجر به ساخت این سنگ در خلال سنگ های دیگر می شود. عقیق انواع مختلفی دارد که ما اغلب رنگ قهوه ای مایل به قرمز و یا رنگ مشکی آن را دیده ایم. جالب اینجاست که عقیق دارای رنگ های متنوع بسیار زیادی است مانند آبی روشن، سبز، سفید، خاکستری تیره، زرد و قرمز.

سنگ عقیق

 

انواع عقیق هایی که بیشتر در ایران رواج دارد عبارتند از عقیق آبی ، قهوه ای ، سلیمانی ، سبز و سرخ. عقیق زرد نیز که با نام شرف شمس در عامه مردم مشهور است از نوع عقیق زرد بوده و به دلیل اینکه دعای شرف شمس بر روی عقیق زرد نوشته می شود غالب مردم این عقیق را با این نام می شناسند. در ادامه با انواع عقیق آشنا می شویم.

انواع مختلف سنگ عقیق

نگین عقیق خزه ای: عقیق خزه ای در درونش طرح ها و محتویاتی به شکل برگ وشاخه های خزه دارد. البته از نظر علمی یک عقیق محسوب نمی شود و این نام در میان مردم رواج دارد.

سنگ عقیق خزه ای

عقیق شجری: یکی از کمیاب ترین سنگ های موجود در طبیعت است که در نوع خود بسیار زیبا و کم نظیر می باشد. شجر در زبان عربی به معنای درخت می باشد و دلیل نامگذاری این عقیق با این نام درخت مانندهای نقش بسته برروی این عقیق است. وقتی این سنگ در طبیعت قرار دارد ، در زمان بروز صاعقه و رعد و برق مانند یک نگاتیو عکاسی عمل می کند و باعث می شود نقش اجسام و مناظری که در اطراف آن قرار دارند، بر رویش نقش ببندد. نقش های بسیار زیبایی از عکس درختان وحیوانات بر روی این سنگ دیده می شود.

سنگ عقیق شجری

عقیق چشم بلبلی: نوعی عقیق از نوع عقیق شجری است که دایره های متحدالمرکز در آن دیده می شود.رنگ زمینه عقیق صورتی کمرنگ می باشد.
عقیق دلربا: نوعی عقیق بسیار براق با جلوه ای زیاد است که از آن در جواهرسازی استفاده فراوان می شود.
عقیق سبز: از نامش پیداست که به رنگ سبز است و بیشتربرای کسب آرامش و تعادل روح استفاده می شود.
عقیق آبی: همان گونه که از نامش پیداست آبی رنگ است و به واسطه همین رنگ بیشتر برای آرامش بخشی ذهن استفده می شود.

سنگ عقیق آبی

عقیق قرمز یا عقیق سرخ: دارای رنگ سرخ آتشی است.

عقیق زرد: پیداست که به عقیق هایی با رنگ زرد اطلاق می شود.

عقیق کهکشانی: که درواقع همان عقیق زرد است که برروی آن دعای شرف شمس نوشته و حک شده باشد. این نام در بین مردم رواج دارد.

عقیق خراسانی: نوع مرغوبی از عقیق است که در ظاهر تفاوت خاصی با عقیق سرخ ندارد ولی طرفداران خاص خود را دارد.

عقیق یمانی: نوعی از عقیق که رگه‌های رنگی‌اش بجای سیاه، طیف‌هایی از رنگ قرمز است عقیق یمانی می گویند.

عقیق سلیمانی یاعقیق بابا قوری: عقیق سلیمانی یا سنگ باباقوری نوع رگه دار سنگ عقیق یمانی است که گاهی به شکل چشم که هاله هایی اطراف آن راگرفته دیده می‌شود. رنگ رگه‌های عقیق سلیمانی سفید و سیاه است.

عقیق سیاه یا عقیق اسود: نوعی سنگ آذرین شیشه ای است از نوع سنگ های آتشفشانی می باشد که شبیه بطری های شیشه ای تیره رنگ به رنگ سبز یا سیاه است.

عقیق رُطَبی: به رنگ سرخ تیره است و خطوط نازک سفیدرنگی دارد.

سنگ عقیق

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.