دریای مرده ( بحر المیت ) دریای رمز آلود

دریای مرده یا بحر المیت در مرز اسرائیل، فلسطین و اردن و در کرانه باختری رود اردن قرار دارد. دریای مرده درواقع از لحاظ علمی دریا نیست بلکه دریاچه می باشد اما به دلیل خاص بودنش، در اصطلاح عموم با نام دریا از آن یاد می شود.

دریای مرده ( بحر المیت ) و شگفتی ها و عجایب آن

دریای مرده نام دریایی است که هیچ کس در آن غرق نشده و نمی میرد !!!

و برخلاف نامش، این دریا هیچ گاه نمرده و از بین نخواهد رفت و محو نخواهد شد!!!

و جالب تر اینکه با وجود اینکه نامش مرده است اما سرشار از نعمت و موهبت برای زندگان می باشد !!!

دریای مرده ( بحر المیت )

علت نامگذاری دریای مرده ( بحر المیت )

در واقع دلیل اصلی نامگذاری اش با این نام اینست که این دریاچه بسیار شور می باشد. بنابر گزارشی از هر سه ملوکول در این دریاچه یک ملوکول نمک و دو ملکول آب است و میزان شوری آب این دریا ۹.۶ برابر اقیانوس های دیگر است. میزان نمک بسیار زیاد در این دریاچه باعث شده که عملا رشد گیاهان و جانوران در این محیط غیرممکن باشد هرچند که به تازگی طبق تحقیقاتی مشخص شده که نوعی باکتری در اعماق این دریاچه دیده شده و در آنجا زندگی می کنند. به دلیل غلظت بسیار زیاد نمک و همین عدم وجود حیات در این دریاچه به آن لغب دریای مرده را داده اند.

دریای مرده ( بحر المیت )

خصوصیات ویژه و منحصر به فرد دریای شور یا دریای مرده

آب رودخانه اردن به دریای مرده ( بحر المیت ) می ریزد اما به این خاطر که این دریاچه به هیچ جای دیگر راه ندارد و به هیچ آب روان دیگری وصل نمی شود، این آب در همان جا مانده و تبخیر می شود و تنها چیزی که باقی می ماند تنها نمک است و نمک. گفته شده که شدت تبخیر به قدری زیاد است که هرسال یک متر از ارتفاع آب کم می شود. به همین خاطر نام دیگر دریای مرده ( بحر المیت )، دریا(دریاچه)ی شور است.

این دریاچه کم ارتفاع ترین مکان روی زمین است و حدودا ۴۲۰ متر پایین تر از سطح دریا قرار دارد. اطراف آن با بیابان محاصره شده و ۳۳۰ روز آفتابی در سال را به خود می بیند. در طول روز دمای هوا بین ۶۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد می رسد. حال میتوانید به راحتی دلیل تبخیر بسیار زیاد این دریاچه و تبدیل شدنش به دریاچه ای نمکی را دریابید. اما وجود همین میزان بالای نمک این دریا را جذاب کرده است زیرا نمک زیاد موجود در این آب باعث شده که هیچ کس در این دریا غرق نشود. چراکه همین غلظت سبب شناور ماندن فرد بر روی آب می شود و به او کمک میکند که بدون هیچ زحمتی به راحتی روی آب بماند. اما شنا در آن غیرممکن است زیرا باز همین غلظت امکان حرکت کردن در آب و شنا را نمی دهد. درواقع شما در این دریاچه مانند یک شناور می شوید.

دریای مرده ( بحر المیت ) با کم آبی شدید مواجه است اما نکته قابل توجه این است که هرچقدر هم این دریاچه کم آب شود، باز هم محو نخواهد شد زیرا با کم شدن آب، غلظت نمک بیشتر می شود و نهایتا به جایی می رسد که دیگر تبخیری در آن صورت نمی گیرد. بنابراین دریای مرده ( بحر المیت ) کوچکتر خواهد شد ولی هیچ گاه از روی نقشه به طور کامل حذف نمی شود.

آب این دریاچه و ماسه های آن خاصیت درمانی بسیار زیادی دارد و بسیاری از بیماری های پوستی را درمان میکند. در نگاه اول شاید با خود فکر کنید که بودن در دریای مرده ( بحر المیت ) و استفاده از خاصیت درمانی آبش در دمای بسیار بالای این منطقه غیرممکن است. اما بهتر است بدانید اینجا تنها مکان بر روی کره زمین است که شما می توانید برای مدت زمان طولانی آنجا بوده، دوش آفتاب بگیرید و اصلا نسوزید!! دلیل این امر هم وجود لایه های محافظتی طبیعی ای است که از شما در برابر اشعه های UV محافظت میکند.

دریای مرده یا گودال ( بحر المیت )

ریشه تاریخی دریای مرده

اخبارهای گوناگون و متفرقه از گوشه و کنار دنیا حاکی از آن است که از گذشته تا کنون در این محل مسیحیان، یهودیان و مسلمانان زندگی کرده اند. نسخه های خطی عتیقی با نام طومارهای بیت المیت از زمین ها و غارهای اطراف این دریاچه بدست آمده که با وجود آنکه تا کنون چندین تیم مسئولیت ترجمه این متون را به عهده گرفته اند اما همگی از انتشار کامل این متون سرباز زده اند. راز و رمز های بسیار زیاد این نوشته توجه خیلی ها را به خود جلب کرده است ولی هنوز هیچ کس نمی داند که چه سازمان یا گروهی دستور ممانعت از انتشار این متون را داده است. فرضیات و حدسیات بر این است که این متون پرده از حقایق بسیار زیادی برداشته که اگر فاش شود حاکمیت و فرمانروایی و برحق بودن بسیاری از مدعیان این امر، زیر سوال می رود.

اسکلت در دریای مرده ( بحر المیت )

بنابر گزارش دیگر این ادعا مطرح شده که محل اصلی دریای مرده، جایی است که قوم لوط زندگی می کردند. قوم لوط پس از نزول عذاب که چهار شهر اصلی آنها را دربر گرفت از بین رفتند. این ادعا وجود دارد که زیر دریای مرده محل اصلی این چهار شهر است. صدوم، صابییم، عمورا، ادوما. این ادعا را با این آیات مطرح کرده اند: آیه ۵ از سوره نمل، آیه ۷۴ از سوره حجر و آیه ۸۲ از سوره هود. برای شواهد این ادعا نیز مطالبی را مطرح کرده اند از جمله اینکه این دریاچه چون شکل آن گرد نیست پس از برخورد شهاب سنگ به وجود نیامده. همچنین وجود این حجم از نمک در این دریاچه غیرطبیعی است زیرا در هیچ کدام از مناطق دور و نزدیک به این دریا هیچ معدن نمکی یافت نشده. مطلب سوم اینکه شدت تشعشعات و گرما و آتش در این مناطق به قدری است که در نقشه های ماهواره ای که شبانه گرفته می شوند رنگش به رنگ قرمز دیده می شود و این درحالی است که باقی دریاها و دریاچه ها سیاه هستند. بنابراین سه شاهد عده ای مدعی هستند که این دریاچه وعده خداوند برای عذاب ابدی قوم لوط است و براساس فرموده خداوند که فرمود “پس از عذاب از باقی مانده اجساد و شهر برای کارهای ساختمانی استفاده کردیم”، از املاح و مواد معدنی این دریاچه برای کشاورزی و بسیاری مصارف دیگر استفاده می شود.

خلاصه مطلب اینکه این دریاچه برای هرگروه از مردم و براساس عقاید و نظریات آنها دارای شگفتیهای فراوان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.