یک خرداد مصادف با روز بزرگداشت ملاصدرا فیلسوف ایرانی

بزرگداشت ملاصدرا فیلسوف بزرگ ایرانی در روز ۱ خرداد ماه می باشد. محمد بن ابراهیم قوامی شیرازی که ملقب می باشد به صدرالمتالهین یا همان ملاصدرا که این اسم بیشتر برای ما نامی است، از فیلسوفان بزرگ ایرانی و از بزرگان علم فلسفه اسلامی می باشد. ملاصدرا از بزرگترین دانشمندان می باشد. او در ۹ جمادی الاولی سال ۹۸۰ قمری در شهر زیبای شیراز به دنیا آمد. با مجله اینترنتی ۵ عصر همراه شوید تا این شخصیت شهیر را بهتر بشناسید.

بزرگداشت ملاصدرا 1

یک خرداد مصادف با بزرگداشت ملاصدرا

معرفی ملاصدرا

پدر ملاصدار، خواجه ابراهیم قوامی نام دارد، ایشان مردی پرهیزگار و حامی دانش و معرفت بوده است. باید خاطر نشان کرد که در دوره ملاصدرا، شیراز دارای حکومت مستقل بوده است و حکمرانی آن به دست برادر شاه اداره می شده است. پدر ملاصدرا نیز به عنوان معاون حاکم و دومین شخصیت مهم آن منطقه به شمار می رفت. از این رو خواسته های این مرد زاهد بی جواب نماند و خدا بهترین پسران را به او هدیه داد که یکی از آنها ملاصدرا نام داشت که به عالی ترین شخصیت مذهبی تبدیل شد. لازم به ذکر است که ملاصدرا در دوران جوانی اش، با شیخ بهایی آشنا شد که در حقیقت شخصیت علمی و اخلاقی او توسط این دانشمند بنا شد.

بزرگداشت ملاصدرا 2

سیری در شرایط اجتماعی ملاصدرا

ملاصدرا به جرم آزادگی روح و فکر از پایتخت روی گرداند. از این رو این دانشمند بزرگ در مقدمه کتاب اسفار، علت کینه و نفرت خود را از جاهلان فرزانه نما بیان کرده است. ملاصدرا بعد از برگشتن به شیراز، بسیار شهرت پیدا کرد به گونه ای که افراد برای کسب علم نزد وی می آمدند.

ملاصدرا در مقدمه کتاب اسفار این چنین بیان می کند: «….. به تدریج آنچه در خود اندوخته بودم، همچون آبشاری خروشان فرود آمد و چون دریایی پر موج، در منظر جویندگان و پویندگان قرار گرفت. »  باید خاطر نشان کرد که ملاصدرا برای تدریس به قم رفت و بعد به دستور شاه عباس دوم به شیراز آمد و در شهر خود تدریس می کرد. ملاصدرا شاگردان بسیار زیادی داشت که از این بین می توان به ملامحسن فیض کاشانی و ملا عبد الرزاق لاهیجی اشاره نمود.

بزرگداشت ملاصدرا 3

تفسیر شخصیت فلسفی ملاصدرا

همانطور که اشاره شد ملاصدرا به علومی چون فلسفه تسلط داشت و در زمان او در اواخر قرن دهم، علومی چون کلام و فلسفه از علوم رایج آن زمان محسوب می شده است. یکی از علت های گسترش و محبوبیت این علوم نسبت به سایر علوم مانند ‌ریاضی، ‌نجوم، فقه و …، را می توان بنا بر شرایط اجتماعی آن زمان دید که خود متولد شرایط سیاسی حاکم بوده است. امنیت و آزادی سبب شکوفا شدن استعدادها و گسترش هنر و علم گشت.

تفسیر شخصیت عرفانی ملاصدرا

ملاصدرا در علومی چون فلسفه اشراق، کلام، عرفان و تفسیر قرآن بسیار تسلط پیدا کرد. لازم به ذکر است که ملاصدرا آثار فلسفی سقراط، افلاطون، ‌ارسطو و دانشمندانی مانند ابن سینا و خواجه نصرالدین طوسی را بررسی و دلایل ضعف آنها را شناسایی نمود.

 

آثار ملاصدرا

بزرگداشت ملاصدرا 4

از این دانشمند بزرگ آثار بسیار ارزنده و ماندگاری به جا مانده است که به تعدادی از آنها ابه شرح زیر است :

  • اسفار اربعه
  • مبدأ و معاد
  • دیوان اشعار
  • حدوث العالم
  • مفاتیح الغیب
  • متشابهات القرآن

وفات ملاصدرا

این حکیم بزرگوار در طول عمر ۷۱ ساله خود حدود ۷ بار با پای پیاده به حج رفت و آخر هم در همین راه فوت کرد. نقل است که او موقع آغاز سفر هفتم یا در بازگشت از آن سفر در سال ۱۰۵۰ هجری قمری بوده است که در شهر بصره دار فانی را وداع گفت و همان جا به خاک سپرده شد. اما باید خاطر نشان کرد که امروز اثری از مزار او نمی باشد. از این رو یک خرداد هر ساله به مناسبت بزرگداشت ملاصدرا  نامگذاری شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.